1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини поради кои еден маж не ја пушта сопругата да работи

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 17 јуни 2021.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Ако верата значи да сум покорна на некој кој е ист како мене онда сум најголем атеист и сатанист.

    Веке мислам дека има изгласано закон да се казнуваат поповите кои го зборат тоа бидејки заради нив стапката на насилство расте. Еднаш некоја жена во Штип го фатила крстот и оние свињите и го земаа и овој попот јавно на телевизија изјави жената треба да си го знае местото.
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2021
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.249
    Допаѓања:
    101.028
    Пол:
    Женски
    Бранењето на сопругот ( не можам да го наречам маж, зашто тоа не е маж тоа е гнида од створење) на жената да работи зашто ќе имала машки колеги, ќе имала клиенти, ќе идела со колешки на пауза нема врска со религијата туку со мозокот на створот. Ако тој е опсесивно љубоморен, ако си има фалинка на психа и сега ја вади на жената тоа нема врска со религија. Тоа влечи корени од психата на створот. А тоа што другата страна трпи е исто со причина. Најчесто тие створови уште во врска прават brainwashing на жената. Почнува со отуѓување од другарки, па зашто се шминкаш, па "бираат" соодветни другарки, и го мијат мозокот на "жртвата" до тој степен да мисли дека он е премија и дека не заслужува подобро.
     
    На Glowy, Belgin1, Indiegurl и 25 други им се допаѓа ова.
  3. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    13.530
    Пол:
    Женски
    Ti se poklonuvam do zemja...
     
    На DarkStormm и nena2010 им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Се припоив до мажот и тој до мене.
    Онака како што и на двајцата ни одговара.
    Не мора да спијам со стоката кога ќе добијам менструација.
    Така се договоривме...
     
  5. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.788
    Каша попара темава...
     
    На eliesaab и thelittle17 им се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Религија и политика во секоја тема па и во оваа:)

    Темава забегува од време на време, Ве молам, колку можеме да се задржиме НА и ОКОЛУ неа.
    За да нема бришење на мислења, Ве молам да си продолжиме без навлегување во други сфери.
     
    На IRBBB, eliesaab, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  7. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Јас бев невработена еден период. Се мразев сама себе. Почнав од дома да работам, да се мачам со саати за 150€ месечно. Не за друго, туку за свои пари. Живеам во заедница каде што свекрвата прашува кој ми купувал цигари ако не работам. За цигари и за мои лични потреби не барам од маж пари. За дома и за детето заедно купуваме, за сметки исто. Поголем финансиски товар има мм, но самиот ми зборува дека наскоро морам да најдам подобра работа. И моментално работам, и не земам голема сума, но не е проблем за парите дали се доволни или не, јас си сакам независност, колку толку, да имам свои пари. Моментално не можам да се вработам на друго место ниту по струка поради короната. Но понатаму ќе мора да се најде нешто. Кога зборувавме за кои ми се опциите за вработување, негодуваше малку за некои работни места, но јас си стојам на своето, ќе работам без разлика на платата. Подобро помала плата отколку никаква.
     
    На A.n.g.e.l.a.V и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  8. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    12.968
    Пол:
    Женски
    Друг пат кога ќе те праша свеки кој ти купува цигари, ќе и речеш па маж ми, затоа го зедов јас...
     
    На baby-star, mal.ecka, SuperGirl24 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Љубомора и себичност, сака да ја контролира.
    Не гледам друга причина ако збориме за забрана.
     
    На WildMk, mal.ecka, Mnik и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Не ме прашува мене :D:D
     
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.939
    Допаѓања:
    8.601
    Пол:
    Женски
    Поради пустата доминантност, љубомора и желба за контрола на жената. Ама овдека крива ја наоѓам жената што трпи. Колку и да има нешта што една жена ја влечат надолу, секоја може да се избори за подобро утре. Не за некој друг, за себе. Обично ваквите наоѓаат изговори и свесно паѓаат уште повеќе во замката.

    Познавам повеќе примери, во глобала е ова.
     
    На DarkStormm и buba4e89 им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Една и единствена причина - проблеми со умот.
     
    На mode-kristina, duffi, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  13. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Јас знам пример од блискс роднина. Жената спрема него е газела. И поубава и повисока и се . Сега веќе тешко и дека на жена би заличила освем на некои пригоди и прослави фамилијарни. Цел живот го помина дома. И дури и кога финансиски не беа стабилни и покрај понудите за работа мажот и не ја остави. Синот има и сопстев бизнис но, не ја остава ни таму да работи. Колку само ми е криво , цел живот да домаќинуваш низ дома, да неможеш да одиш на работа да се замешаш со луѓе, и пак да не чиниш.
    Кои се причините ? Според мене болен ум ,прељубник,голема несамодоверба и тешки комплекси.
     
    На noteforself, WildMk, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Ма што очекуваш кога на жените уште од мали нозе им е набиено психолошки дека се пониско од машкиот род и дека треба да седат дома, од учебниците до игрите. Многу има такви примери што не се ни свесни дека се понижуваат. И мене би ми било лесно ке си работам работа стабилна нека дома некој да ми пере и пегла.
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.124
    Допаѓања:
    32.974
    Пол:
    Женски
    Можеби ти си така воспитана, не се сите.
    Еден куп барем на форумов има жени што се со добра работа и во ниеден момент не зависат од маж и во не дај Боже ситуација би биле независни и самостојни.
    Доста генерализирате. Тешко на тие родители што ги учат ќерките да бидат покорени, а синовите да покоруваат.

    Он топик: освен љубомора, друга причина не знам што би можела да е за да не ја остава мажот да работи сопругата.
    Муабетите од типот дека нема потреба да работи од финансиски аспект се веродостојни само ако жената се чувствува комфорно да не работи. Не мислам дека некој и става изричита забрана на сопругата да оди на работа само за да немаат вишок на пари. :D
     
    На Kaja991, kukla21, Mikha4 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Повеќетп жени во Македонија, од мали се учени дека треба да се 'домаќинки' и дека треба да 'му служат' на мажот кога ќе се омажат.
    Е сега, прашање е колку од нив ќе поверуваат во тоа 'учење'.
     
    На Glowy и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тие генерации веќе изумираат, сега се посвесни и мажите. Незнам кој нормален во 21 век би сакал ќерката да му е домаќинка а вољата да не е нејзина (татко ми не би го сакал тоа). Неможе да ми влезе во главата. Плус јас мислам дека и до самата жена е. Ако таа има избор да си замине од дома ,секоја би заминала. Во конкретниот случај што го знам, навистина нема ни кај да оди ни пак сега на тие години да најде саглам работа. Пример мајка ми не беше спречувана да оди на работа, не беше спречувана да се гледа со другарки, ама татко ми беше прељубник и психички беше потиштена постојано. Јас и брат ми ја охрабривме да го напушти . Мајка ми е кралица - успеа во се. Сигурна сум дека и во случај на малтретирање од типот нема работа истото ќе го направеше. Ама имаше поддржка и од родители и од деца.
     
    Последна измена: 2 јули 2021
    На kukla21, MeowMeow, Mikha4 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Милион пати е кажано пред мене па жените на шоферите не работат,тој добро заработува башка,на колешката главна тема на разговор и е беше тоа како тие биле царици,како платата што прва стигала дека била како плата на жената се додека не ме откачи кога и реков не за џабе учев 4 години факултет,неможам да бидам домакинка а ако ти така сакаш нека оди мажот ти шофер.На мажот ми на крај памет не треба да му текне да седам дома,јас и од одма работам му барам превоз,клиенти ама секој различно размислува
     
    На eta, kukla21, lale22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.656
    Пол:
    Женски
    Ваљда не ги ,,пуштаат" ради љубомора, додуша, кој уопште бара дозвола од мажот?
     
    На Chuchanov, WildMk, Linda24 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Ne znam vo nasata drzava kolku mazot kje se misli Dali da ja pusti zenata da raboti Ako toj zema minimalec od 15 000 denari I pritoa imaat deca I smetkji za plakjanje.
     
    На Осе, Orthophill и Chuchanov им се допаѓа ова.