1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини поради кои еден маж не ја пушта сопругата да работи

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 17 јуни 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не знам какви ти се тие во фамилија, ама не се 'вакви'
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Значи темава не е за мене.
    Прочитајте во уводниот пост, за што разговараа членките на Развод.
    Ако имате коментар за муабетот, коментирајте, ако не... ќутете.

    Научете се да дебатирате мислења и ставови, а не членови.
     
    На Camille84, Осе, Hortenzija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    Сака да ја направи да биди зависна од него. Сум бил сведок на повеќе случки, иако повеќето беа од на пријател родители итн.
     
    На andrejko82, mode-kristina, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Ама,се.
    Едниот делумно смени став кога виде дека не им стасуваат пари. :rofl:
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е како се, кога јас сакам да не работам и можам да си дозволам да не работам.
    Маж ми зема над 1000 евра плата.
    Јас не сум зела повеќе од 9000 денари.

    За 9000 денари не ми се исплати патот шо ќе го тепам и чевлите и алиштата што ќе ги кинам.
     
    На pikabu5, lale22 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Кажи појасно за што ти е темата. :D Ако треба @RainBow ,да го едитира воведот.
    Друго е кога ти не сакаш,ама мажот не ти брани ако посакаш да се вработиш.
    Што да прават оние кои живеат со контролори?
    На контролори уште полесно им е да изманипулираат кога жените кажуваат дека не им се работи.
    И да не е 100 посто сигурна дека не ѝ се работи,ќе ѝ набие некој комплекс или страв за да биде по негово.
     
    На mode-kristina и Ализе им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Секогаш нагласвам, не ми се читани мислењата туку одговарам за насловот.

    Примерот во непосредна околина кај мене беше ради љубомора. Жената на гости идеше кај нас само кога татко ми не бил дома, се дружеше со мајка ми. Ја носеше маж ѝ. Не работеше пошто мажот не можеше да се помири дека ќе има контакти надвор. Тогаш не ми беше јас јер и јас бев дете ама тое. Одамна немам видено женава да видам како е, изгубија контакт.

    Ако не е љубомора би претпоставила дека е очекувања на машко женски односи и задачи во домот. Односно маж лебоносец и жена шо прај се дома и маж да дојди на готовс.
     
    На mal.ecka, WildMk, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  8. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.125
    Допаѓања:
    18.376
    Пол:
    Женски
    Имав колешка која мораше да напушти зошто таа мораше 3 смена да оди, ама маж и не и давал зошто не и верувал дека ќе работи туку дека швалери ќе брка.
     
  9. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Тотално оф топик ама @nevermet18 еднаш ти реков и пак ќе ти речам најправилната одлука на свет ја донесе ти што прекина со тој. :hug:Секоја чест и на твоите родители што те поддржаа!

    Сега он , еве јас периодов не сакам да работам ама мм ме “тера” што да му правам ? :rofl::rofl:
    Не сакам бидејќи детево ми е многу мало според мене и за градинка и за баби :!:
    Ама реално ова ми е најдобро работно место после цср во животов и не можам да си дозволам отказ :shake:

    А инаку мм е на полесна работа и зема дупло плата , ама и мојата ни значи :)
    А за да ми забрани , бидејќи сум мажена во друг град, јас кога најдов тука работа само го известив :D
     
    На Camille84, WildMk, andrejko82 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Гледам финансиска независност спомнавте неколку пати. Зарем во брак сте финансиски независни како единка? Парите не ви идат на еден куп? Што треба за домот за дете да се купи не разговарате? Секој си прави што сака со својата плата? Ебати бракот ако својата плата во свој џеб ја ставате наместо да функционирате како заедница, како едно.
    Сестрами работеше се додека не роди. Баш со неа имам разговарано на оваа тема. Мажот и предложил да седи дома да чува деца и да се грижи за домот. Не ја слушнав да се пожали или да каже дека нешто и фали.
    Истото би го направила доколку околностите би дозволиле.
    И за крај, ако некој не ве пушта да работите не ми е јасно зошто воопшто сте во заедница со таков човек?!?
     
    На mssuniquee, lale22, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не сум во брак. Ама свое видување да си дадам. Кога и ти и тој работите и парите одат во еден куп, не си безгласна буква, имаш подеднакво право на парите. Во спротивно може да ти рече е немам сега пари, е не може тоа сега да се купи, многу пари сакаш да трошиш. А тебе да ти треба за едни менструални влошки или облека или нешто друго и да мораш да молиш. А тој демек заработува и да си даде за право и слобода да троши и за глупости од својата плата, со изговор дека тој се мачел и ја заработил, а ти ништо не работиш и само ,,седиш" дома. Ко да е лесно да се одржува домот и да се гледаат деца.
     
    На Glowy, Orthophill, VDT2906 и 15 други им се допаѓа ова.
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Мора ли сите пари да се на еден куп?
    Има заеднички,ама има и посебни трошоци.
    Жена која работи не мора да бара пари од мажот за влошки,нова облека или друго.
    Финансиската независност е битна за да може жената да преживее без мажот.За да не може да ја контролира и уценува.Е***е бракот ако мажот не ѝ дозволува да работи или ако ѝ дозволува,ама ѝ ги зема парите.
    А.за последното,остануваат затоа што немаат работа,а ради тоа немаат можност да си отидат.
     
    На MeowMeow, Amellie13, Bezimenka90 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Ништо не ме чуди. Знам жена која напушти преубава работа, причина се знај.
    Не дека ќе ми се повреди егото ако ете да речам мажот ми ме издржува ама никогаш несезнај што носи животот можеби сега работиме и јас и тој ама утре.
    Болје стаж него маж.;)
     
    На Aida ida, evangelina.ina, Bezimenka90 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Ете ти го кажа тоа што јас сакав да го кажам. Треба да се има заеднички пари за домот но и посебно пари на страна за во секој случај.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    :rofl::rofl::rofl:

    @SugarHoney Тебе па ќе те прашаат како да делат финансии во бракот, па уште ти ќе судиш кој брак каков бил. Не знам кога ќе сфатите дека буквално секоја врска е различна, па не живеење заедно или брак. Не гледам ништо погрешно партнерите да си штедат свои пари на страна посебно. Умре тоа време да ги извадиме сите пари од тековна и на куп да го ставиме па еден да ги раководи како што правеле порано. Нормално, во заедница имате заеднички трошоци и заеднички обврски, ама ако сестра ти седела дома да чува деца и така се договорила и ништо не и фалело, не значи дека сите треба да функционираат така или дека имаат исти желби, а уште помалце дека ти треба да им го оправдаш бракот :D
     
    На MeowMeow, Amellie13, SexiLy и 5 други им се допаѓа ова.
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Уште една причина што ми паѓа на памет би била е жената да заработува повеќе од мажот, а со тоа да му паѓа егото :D па така да врши притисоци и да не ја остава.
     
    На Glowy, Bezimenka90, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Ако жената има желба да работи зашто да не и онака во Македонија со мала плата не стигви ни за леб.
    Нема врска кој повеќе заработува од мажот или од жената.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Da nezavisni sme zatoa sto ako sega mi tekne da idam i da si kupam stikli od 100 evra idam i go pravam toa bez da prasam Petre dali moze da idam i da si kupam stikli.

    Podmirenite smetki doma i semejnite potrebi se nezavisni od potrebite na individualecot.
    Ako si vo brak ne znaci deka prestanuvas da bides individualna licnost so svoi potrebi i zelbi.
    Toa ne znaci deka pod pernica sekoj si gi cuva svoite paricki i na kantar stava sekoi mesec kolku dal doma.
     
    На Glowy, MeowMeow, Someday и 10 други им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ти сама не сакаш да работиш, така имаш кажано, темава е за мажи кои забрануваат.

    Имаме тема за жени кои не сакаат да работат?
     
    На Emy867 и Bubce38 им се допаѓа ова.
  20. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Ете така, да ми си здрава и жива. И Петре нека зема и 5000 евра плата, тебе нема да ти дае 100 евра за штикли оти биле многу. Не се фрлале пари за џабе. Ама за пива и спортска се фрлаат.
     
    На Milobebence, mode-kristina и cresa-jagoda им се допаѓа ова.