1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство по врска

Дискусија во 'Врски' започната од Dragonfly, 13 јуни 2010.

  1. Dragonfly

    Dragonfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    298
    Sto mislite za toa?
    Dali so vasite bivsi ste ostanale prijateli ? Jas iskreno mislam deka prijatelstvoto po vrska e malce nezgodno, kako mozes da bides prijatel so nekoj so kogo si imal nesto povece...
     
  2. bravo

    bravo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    па мило немора да значи дека кај сите парови односот е ист и сите се исто однесуваат, некои се добри другари, други зборуваат...а некои пак дури се параат дека не се познаваат, 3 тата опција според мене е неприфатливо, заиси од одност во врската и начинот на раскинување, немора да значи дека ке бидат премногу добри другари, најдобри но сепак да се абрем на здраво..според мене прифатливо е, сепак ова е само мос мислње...позз :)
     
  3. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Зависи од ситуација.Ако веќе и двајцата не чуствуваат ништо еден за друг ако не се навредиле и раскинале на присотен начин зошто да не!?Не значи дека ако не им успеало во врска и дека не треба да останат да бидат пријатели.Но ако едниот сеуште чуствува нешто за другиот мислам дека место за пријателство нема.Подобро ќе биде да се оддалечи затоа што никогаш нема да го гледа другиот како пријател и само ќе страда.Пак ќе кажам зависи
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Зависи од ситуацијата. Ако се било во ред и ако раскинале на пријателски начин, нормално дека ќе си останат пријатели. Јас со бившиот дечко ни здраво не си кажуваме,едвај се откачив од него така што не ми треба муабет да правам со него. Знам дека не е културно тоа, ама да раскиневме на коректен начин и јас ќе зборев со него, ама вака нема шанси.
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Јас со сите сум на здраво. Пријатели ми се на фб па понекогаш си расправаме што има ново :) И кога ќе се видиме си се поздравуваме фино, културно и мислам дека ако немало некој гаден прекин нема зошто да не бидеш барем на здраво.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.823
    Пол:
    Женски
    Не знам, ама не можам да бидам пријателка со бившите, без разлика што раскинувањето било коректно. Едно здраво може и ќе кажам ако се видиме некаде, ама да се дружиме како ништо да не било меѓу нас, тоа тешко оди, барем за мене. Не можам да бидам пријателка со некого за кого сум имала некакви чувства. Не е дека го мразам или којзнае што, едноставно не ми е пријатно.
     
  7. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    мислам не може да се има пријателство после врска може да се има еден коректен однос коа ќе се сретнеш на улица али ништо повеќе
     
  8. Dragonfly

    Dragonfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    298
    I mene mi se sluci istoto. Ne zboram voopsto so bivsiot a pazi vo IST KLAS sme dvajcata.
    Uzas. Stvarno e glupavo ama nemav izbor.
     
  9. PrettyWoman

    PrettyWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    19
    Јас сум немала и некои врски кој знае колку долги, но со двајца бивши имам само едно здраво на улица и тоа е.
    Меѓутоа дечко ми, има колешка на фах која му е бивша и добро стојат имаат добар однос и јас го познавам девојчето и е прекрасно не ми пречи што се блиски.
     
  10. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Зависи многуууу од ситуацијата. Јас не би можела искрено поготово ако со дечкото сум имала нешто повеќе. Да, јас би се поздравила на улица ама од чиста култура. Од чист принцип дека тие луѓе добиле шанса во мојот живот и јас во нивниот, ја изгубиле или сум ја изгубила и готово, крај е со таа личност...Идеме напред.
    Освен ако не била врска некоја од детството со два-три срамежливи бакнежи... Инаку, нема шанси.
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас имав врска со еден дечко и до ден денес сме пријатели, можам да кажам дека ми е најдобар другар. Бавме многу млади кога бевме во врска, имавме по 13- 14 години, си се држевме за рака, си шетавме низ маало и така скоро една година :)
    Многу значи и тоа што не бевме интимни, сепак има разлика, нашата врска беше детска. Си останавме пријатели, блиску живееме, порано почесто се гледавме, сега малку поретко. Нормално си разговараме за девојки, дечковци, баш како брат ми стана, пари си позајмувавме еден на друг, проблеми си кажувавме, во школо си помагавме, дури и на факултет заедно се запишавме. На сите другарки им беше чудно како може тоа , ама ете нас ни успеа.
    Мислам дека може да успее пријателство по врска , ама зависи од луѓето и од врската. Сепак ќе кажам дека многу ретко успева.
     
  12. Koketa

    Koketa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    По мое искуство не верувам во пријалество после врска посебно ако била голема љубов...Со бифшиот пробавме да останеме пријатели, пошто си требавме еден на друг на еден начин бевме и партнери а на др начин и најдобри другари ...
    Но не тоа потрае само 1 месец ! Се враќавме пак назад на спомените ниту пак тој ниту пак јас не сакавме да слушнеме врска за со други ! Сега има девојка и ептен ми е мило и има исклучоци да ме бара да се видиме на кафе-кафе муабет што ни се дешава и толку... тоа е тоа... само едно знам ! Човек кој си го сакала повеќе од твојот живот не можеш да го гледаш како другар ! Може другарка да бидеш само со тој што ништо не ти значел...тоа е тоа моето мислеље :)
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Пријателство по врска постои само доколку во таа врска не биле донирани некои посебни емоции. Во друг случај - НЕ. Со еден мој бивши пробавме да бидеме пријатели, но секој еден обид за разговор преминуваше во караница и навистина не беше возможно да бидеме пријатели. Напоменувам дека не беше врска ради-реда.
     
  14. miamateva

    miamateva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    22
    грешка си. имав врска со едно машко.врската беше супер ама се разделивме и станавме најдобри пријатели после тоа. од тогаш неможевме да се разделиме.сите мислеа дека сме заедно ама никогаш не сме биле...а тоа шо се заљубивме еден во друг после една година...друга работа :$ (ама не сме заедно :( )
     
  15. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.774
    Допаѓања:
    131.124
    Нема потреба од пријателство после врска. Имам доволно пријатели и пријателки. Едно здраво при случајни средби - и толку.
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе вие можда сте биле пријатели, ама со чувства за повеќе од пријатели.
    Тоа за мене не е пријтелство, тоа е пригушена љубов. Што е уште полошо.
    Јас зборувам за пријателство во кое чувствата се ИСКЛУЧИВО :!: на пријателска база.
     
  17. miamateva

    miamateva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    22
    Е такво нешто...сум била а и сеуште сум пријателка со бившите ама не сум многу блиска со нив...можеби не постои. Ама да не постои како поим за најдобри другари.На пример не можете да бидете најдобри другари после врска а пријатели можете. :) ама сепак има исклучоци не викам не.
     
  18. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Пријател не, но тоа не значи дека ако се сретнеш треба да поминеш со наведната глава. Неможам да го направам тоа, со некој со кој сум била 2 години, јас кога тогаш, зборам со него на мсн а ако се сретнеме нормално ке си се поздравиме. Кога сме двајцата без дечко/ девојка може и да испиеме некое кафе.
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    ако немало љубов во врската може да се продолжи понатаму со пријателство.
    инаку во секоја друга ситуација е незгодно.
     
  20. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Пријателство после врска такво како што го опиша Ирена не, благодарам :) Би ми било непријатно секогаш кога ќе седнеме заедно а не па толкава приврзаност.