1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство по врска

Дискусија во 'Врски' започната од Dragonfly, 13 јуни 2010.

  1. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Пријателство после прекин

    Со својот поранешен партнер сте делеле некој убави моменти, заедно сте се смееле и плачеле. Но во еден момент ќе слушнете„ Можеме да бидеме пријатели! Но дали навистина можеме да останеме пријатели со поранешниот дечко.

    Ретко која врска завршува со „спонтан прекин“. Едната личност обично остава, а другата пробува да го преболи раскинувањето со недели, месеци. Не е лесно да прекинеш врска со некој со кој на вас ви било добро ( или лошо но барем сте имале друшво за тоа).

    Тој што остава, за да си ја смири совеста или да ви се доверува а немора да биде врзан со вас, ви нуди пријателство за замена. Сепак, многу грашат мислејки дека со тоа што останале блиску до бившиот како пријатели, некако ќе најдат начин да бидат повторно со старата девојка или дечко. Односно прифаќаат компромис но на себе си направиле лоша услуга – што подолго се пријатели, толку повеќе тоа негативно ќе се одрази на нивните чувства.

    Правење на монструм

    Со тоа што ќе ја убедите оставена страна дека не е се така црно помеѓу вас бидејки сакате да останете пријатели ја охрабрувате дека нема да мора да продолжи без ваше присуство и и давате надеж дека помеѓу вас повторно ќе се вратат старите чувства. Оставениот може мирно да спие и да иде на кафе со својата поранешна љубов кој за возврат, може да има покрај себе невнимателен посредник кој ќе му го скрши срцето и ќе го потсетува на пријателските мејлови и пораки. Ваквите пријателски излегувања не траат многу и неретко се полоши од самиот прекин.
    Зошто поранешните мораат да бидат поранешни.

    Иако можно е да имате секс без обврски со пријателите, во повеќето случаи за одржување пријателска врска откако сте имале интимни односи е многу тешко. Секогаш ќе имате пред очи слика од него без облека, а ќе се сеќавате и на парфемите, допирте или музиката која сте ја слушале додека страсно сте воделе љубов.

    Нема доверба

    Можеби вашата желба да останете пријатели е јака, но како на поранешниот партнер ќе му објасните дека се гледате со пресладок дечко кој сте го запознале во теретана пред некој ден? Како ќе му кажете дека таа насмевка на лицето неможете да ја симнете како резултат на неверојатниот секс кој синоќа сте го имале со него?

    Дури доколку сте во ситуација сето тоа да му го раскажете на поранешниот партнер, новите врски или дечковци ќе бидат проблематична тема. Дали вашата гордост може да поднесе на пораншниот да му раскажете како тој сладок дечко од теретана ве возбудил?

    Статијава е превземена од порталот http://www.otvori.com.mk (http://otvori.com.mk/?p=388) - линк
     
  2. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Искрено мислев дека може да постои пријателство после врската и сакав да одржувам контакт со бившиот, ама се покажа токму спротивното. НЕ МОЖЕ. Посебно ако едниот или двајцата се уште чувствуваат нешто...
    Тој не сакаше, затоа што му било тешко и не можел да ме гледа само како другарка.
     
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Ние сме пријатели, кога бевме во врска бевме деца, и нормално беше пак да продолжиме да се дружиме. Бевме друштво и не можеше некој да се двои после тоа. Пак ќе речам дека голема улога играше тоа што не бевме интимни, додуша мали бевме , ама денес и на тие години паровите се поинтимни од порано , порано никој на 14-15 години не размислуваше за секс. Ние се зближивме многу ама не емотивно туку како пријатели кои се сакаат и си останавме еден на друг, секогаш кога ќе си затребаме.
    Еве сега може два - три месеци го немам видено , ама знам дека кога и да дојде и што и да му треба јас сум тука за него како другарка, исто и тој за мене.
    Па и врската ни беше таква, повеќе другарска.Тој е единствениот со кој сум останала не пријателка, туку другарка. Кога пораснав врските со дечковците станаа поинакви, со повеќе емоции, интимности и нормално дека со друг дечко не сум можела да останам пријателка, туку само на едно здраво.
    Еве дечкото од средно нема шанси да ми биде пријател, секогаш ќе постои некоја емоција која чека да се разбуди.
     
  4. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    постои пријателство после врска,зошто да не времето поминува а некои спомени си остануваат во минатото.така да со моите двајца бивши сум пријателка не блиска бог знае како ама блиска да разговарам и да се поздравувам
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Ако двајцата имаат расчистено со чувствата,зошто да не останат пријатели?Па и ако од една страна љубовта сеуште трае,на никого нема да му се исушат устата ако каже едно здраво!Сепак партнерите имале поминувано убави моменти заедно.Не сум имала кој знае колку дечковци,но со тие што сум ги имала стојам добро.Со некој само здраво со некој и повеќе муабет си правам,никој не не тера да бидеме најдобри другари-неразделни,но пријатели може. :)
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Да!!! Јас сум жив сведок. Се уште контактираме, иако се разделивме пред многу време...Постојано ми пишува, се интересира како стојам со животот, дали сум добро...тоа се случува бидејќи и двете страни сакаат да останат во контакт и заедно да си се навраќаат на убавите моменти...но, пријателство може да се одржува само тогаш кога ниту едната ниту другата страна не се повредила и нема намера да го продолжи минатото.
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Речиси невозможно!
    Не верувам дека тој однос помеѓу бивши партнери би можел да премине во пријателство, во заедничко пиење на кафе, во водење на нормален разговор, одвивање на нормална комуникација! Со бившиот дечко не може ништо да се одвива нормално :tmi: освен едно ,,здраво,,! Се друго би било неискрено комуницирање! Особено ако се прекинала врската на болен начин (што е чест случај во врските), или ако еден од партнерите излегол од врската со силни чувства кон другиот, се прашувам како тогаш ќе се одвива пријателство помеѓу тие бивши партнери????
    Можеби има исклучок, кога и двајцата биле деца и немало никаква подлабока интимност помеѓу нив, тогаш е возможно кога ќе созреат да се гледат себе како пријатели смеејќи се на детските спомени... но кога станува збор за возрасни луѓе кои имале нормална врска... после таа врска ги прати неуспешен обид да градат искрено пријателство!
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ако згаснала љубовта од двете страни, а останало пријателството и блискоста, зошто да не. А ако врската прекинала по желба на едниот партнер, а другиот сеуште има чувства, нема шанси да опстои такво пријателство. Заљубениот секогаш ќе се надева и тоа ќе му биде мотивот за дружење.
    Ако пак се испокарале нешто ептен, треба мноогу време да помине да се смират работите и да се заборават навредиуте, па евентуално да се продолжи со пријателство ако имаат заеднички интереси, слични се, но не се за во врска за ради некоја ненадминлива разлика на пример... Тогаш мооожеби!
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Ние сеуште имаме некои чувства еден за друг, но кога учи веднаш до мене и им е најдобар другар на сите мои другарки и другари, како да не оддржуваме контакт? :) Но сеуште не му простив за тоа што ми го направи. Еден ден откако раскинавме се смува со мојата најдобра другарка -.- Нејзе и простив, но сепак пак те боли срцето кога ќе ги видиш заедно како се бакнуваат. Секако ќе посакаш да бидеш на нејзино место и ќе ти се вратат спомени. :worried:
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Не верувам во пријателство после врска! За мене тоа е нешто речиси невозможно.
    Без разлика дали сум била повредена или не, никогаш ,а ама баш никогаш не сум останала ниту пак сум сакала да останам приајтелка со бившиот. Ако нашата приказна завршила, нека биде крај.МОжам само да го поздравам кога ќе го видам, ама да контактирам не доаѓа во предвид! Не знам како да се изјаснам за да ме разберете..ама многу глупаво ми делува јас сега да правам пријателски муабет со некој со кој сум била во врска, сум делела интима и сл. Тоа е само што постојано ќе те навраќа на минатото, туку дава впечаток за лабилна личност.
    Имам другарка која настојува да остане во добар однос со бившите, па се случув на кафе да ја викнат...и да, она ќе отиде. И каде е дечко и во ситуацијата? Каде е нејзината гордост? Каде покажува дека цврсто стои за своите одлуки?
    Никаде...
    Нема, едноставно нема смисла другарство со бивш дечко.
     
    На mina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.472
    Пол:
    Женски
    Со сите бивши сум за здраво и ништо повеќе, освен со еден. Неможам да бидам пријателка со некој со кој што сум делела се. Ај оние врски кога сме биле деца, ок, освен бакнежи ништо повеќе немало, па ај да останеме пријатели. Но, со дечко со кој што сум имала апсолутно се, не би можела. Што треба да му кажувам кој ми се допаѓа, со кој сум била, па и тој мене? Не!
    Имам бивш во иста група сме, но не контактирам со него. Мислевме ќе можеме да бидеме пријатели, пробавме недела дена од кога раскинавме, но непријатно ми беше кога зборуваше за други девојки, сигурно и нему му било. Но, можеби се зависи и од тоа каква била врската.
     
  12. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Не сум за тоа.Пријателите се пријатели,бившите се бивши.Не ми е битно како се завршила врската,дали по обострана иницијатива,или само по желба на едниот.И воопшто да не ме интересира повеќе,настојувам да има дистанца,може некогаш здраво во некоја ептен неизбежна ситуација.Тука не ги вметнувам детските љубови,онакви какви што се наивни и невини,не мораат понатаму да придонесат за целосно дистанцирање
     
  13. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    јас имам бивши кој ми е мн добар другар и со сите бивши сум во супер односии :)
     
    На 2505 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам во пријателство по врска, лично од моја страна не можам да гледам некој како пријател кој сум го сакала, сум имала врска со него, сме делеле толку работи... Нема да можам да го гледам а да знам дека се тоа што сме имале изчезнало, мислам дека и луѓето кога се во врска се поинакви, потопли, а со пријателите се однесуваат поинаку.. Можеби по подолго време кога чувствата што сме ги имале ги снема и од двете страни би можело да постои некакво пријателство ама не знам :)
     
  15. delfin009

    delfin009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    a soto da ne ostanime jas so bivsiot sum drugarka i toa ne razdelna po cel den sme aedno i zaedno si izleguvame toa sto sme imale pominalo drigarstvoto ni ostana i sega sme bliski kako nikogas dosega postoi ljubov no samo dugarska nisto poveke
    [mod-kirilica:y30833l7][/mod-kirilica:y30833l7]
     
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Заедно пораснавме ,тука нешто се заплетка и станавме повеќе од најдобри пријатели. Се случи спонтано и верувам беше природно , крајно предвидливо. Не беше другарство , љубов не беше , можеби симпатија можеби нешто измеѓу. Изгледаше логички. Но не и правилно , сега кога гледам назад. Иако строго односот го дефиниравме како љубовна врска , тоа не беше тоа .Повеќе бевме пријатели од љубовници.Така и завршивме,и до денес сме добри другари , знам дека на него можам да сметам во секое време.
    Љубовната врска може да прерасне во пријателство , само ако има искрен компромис и желба од двете страни , ако на истата се ставил мирен крај ...ете едноставно се случува ама ретко.
     
  17. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Тоа пријателство го предложува оној што не може да го преболи раскинот и сака да остане во контакт со партнерот/партнерката. Пријателство после врска мислам дека не може да опстане. Една моја другарка кога раскина со својот дечко пробаа да останат другари и тие продолжија да комуницираат а тој почна да и префрла зошто таа се гледа со друго момче, зарем не го сака повеќе (па со кое право?). Мислам дека најдобро е кога двајца ке раскинат да го направат тоа на смирен и културен начин и секој да си тргне по свој пат, секако не треба да се мразат и да се вреѓаат секогаш кога ќе се сретнат на улица, доволно е само едно здраво како си и таков бош муабет. :)
     
  18. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Ако била вистинска љубов,во која и двајцата многу се внесиле,не постои пријателство после таква љубов.
    Ако не ви значел многу,сеедно ќе ви биде дали сте на здраво или продолжувате да бидете пријатели.

    Не можеш да бидеш пријател со некој кој своевремено,ти бил се во животот.
    Јас само со оние кои не ми значеле многу сум во добри односи.

    А со Тој..
    Сега да ме прашувате,би сакала да бидам пак другар со него.Неповторлив е како другар.
    Сакам да бидам пак другарка со него,дека го заборавив.Ама да го сакав сеуште,нема теоретски шанси.
    Тоа е...
     
  19. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Мене не ми се допаѓа пријателството по врска. Мислам дека можеш да бидеш на едно здраво со бившиот, но за пријателство или блиски пријатели сметам дека е малку глупаво :) .
     
  20. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Од пријателство да премине во врска -да... али после врска пријателство :^)
    кај мене неможе да функционира тоа :shake: