1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со вкус и мирис после корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од аненце200220, 3 февруари 2021.

  1. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Ohoo ste bile prilicno tesko

    Vi blagodaram za odgovorite
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Наредниот ден мислам беше. Тестот го направив четвртиот ден после првиот симптом (висока тт).
     
  3. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Мирисот на изгорено без да постои реално дразбата (нема ништо изгорено во близина) или Phantosmia како симптом го има и кај доста други проблеми. Проблемот најчесто е заради проблем со носот или устата а во многу поретки случаи е невролошки проблем. Но може да биде и погрешно интерпретирана дразба која реално постои. Осебено заради тоа што велиш дека и други дразби (вкусови) ги перцепираш како поинакви. Провери кога ти се јавува најчесто (велиш кога ќе легнеш) и провери ја околината каде што најчесто ти се јавува. Може е изворот нов душек, тепих, постела или клима уред кој оддава некој одор што го перцепираш како изгорено.
     
    На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Ми се појави после прележана корона така да сигурна сум од тоа дека е. Но, се средува полека.
     
  5. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Прележав во март, ми заврши кон крајот на април, и освен што имам лезии, црвенило и чешање по вените и телото, одвреме навреме ми се јавуваат некои чудни вкусови во устата без притоа ништо да пијам или јадам. Исто дур ја имав короната чувствував мирис на лекови во болница.
     
  6. Виктор и ја

    Виктор и ја Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Прележав корона во август. Пред една недела ми се појави тој чуден и одвратен вкус и мирис. Не можам ни да јадам ни да пијам затоа што имам нагони за повраќање. Ќе ве молам за помош, што јадевте вие во овај период?
     
  7. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Буквално од сЕ ти се повраќа? Мене од одредени намирници ми се гади како лук праз кромид пиперка јајца банани и месо ,сите ми имаат некој заеднички гаден вкус . А од Април сум јас тогаш имав изгубено па почна да Ми се враќаат сетилата и ми се смени вака . Потта непријатните мириси не ги чувствувам или ако сум премногу блиску не ги чувствувам како што се туку изменети. И некои парфимирани ствари ни се гадни
     
  8. Виктор и ја

    Виктор и ја Активен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Да, буквално од се, дури и водата ми има таков вкус. Можам да јадам само одредена храна ама во многу мали количини, одма ми се повраќа. И јас не ги чувствувам непријатните мириси, а пријатните ми мирисаат одвратно.|(
     
  9. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    tret mesec bukvalno od se mi se losi po prelezuvanjeto na koronata,mn e mal brojot na namirnici koi mozam da gi jadam,se mi ima neubav vkus i miris.Dali i nekoj drug se soociva so ovakov problem i dali ima resenie na ova,sepak samo od ovosje svezo ne se zivee :@:@
     
  10. Paris hilton

    Paris hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    439
    Nemam vakvo iskustvo ama procitav na internet deka na nekoj mu traelo so meseci takviot gaden ukus. Ne znam samo tocno kako se vikase statijata na koja citav, ke najdam i ke ti pratam link.
     
  11. К.М*

    К.М* Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене, прележав во август и имав изгубено само сетило за мирис околу една недела, а вкус имав. После некое време ми се смени вкусот исто, па сфатив дека е од последици од короната. Кромид, праз, лук, јајца, сусам, месото катастрофа, а најмногу пиперки, на кој и начин да бидат зготвени или пак и свежи. Од пиперките вкусот ми е толкуу грозен и ми останува долго време по цели денови тој вкус во уста.. Ужас. Исто така и од потта, буквално од сите места што се потат мирисот ми е ист некаков како никогаш немав осетено… Не знам до кога ќе трае ова, се надевам за скоро веќе ќе помине, најмногу ми е жал за јадењето бидејќи тоа се сите јадења што секојдневно ги јадеш и ти биле омилени а сега …
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Prelezana korona pred edna godina togas izgubiv miris sega vo januari pak prelezav, nesesekavam da izgubiv miris, dali vi se slucuva nekogas pointezivno nekogas pomalku da gi osekate mirisite.
     
    На аненце200220 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nikolovska09

    Nikolovska09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    И мене исто од пред некој ден неможам ништо да поднесам освен макарони и леб, сега во ред си ти помина?
     
    На аненце200220 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Дали сум само јас или не, не знам, ама мене пост Ковид мелено месо многу ми мириса на кромидоини, не можам да поднесам хамбургери, мусака, полнети пиперки и сл.
     
    На rarepearl, MemoryOfUniverse и аненце200220 им се допаѓа ова.
  15. аненце200220

    аненце200220 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2021
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  16. аненце200220

    аненце200220 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2021
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    На фб постои група PAROSMIA, таму можете да прочитате за исти случаеви со лош мирис и вкус на одредена храна омекнувачи, парфеми..
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Прележав корона во јануари, вкус имав нормално цело време, а мирис снемав комплетно неколку дена и потоа најнормално ми се оправи.

    Во март, почна секоја храна да ми има ко придружба на вкус на покварено месо, баш секоја и ќе полудев од што не можев до крај да уживам во храната. Исто мирис, цело време чуден, еднашка во парфемерија бев и сите парфеми ми мирисаа исто, некој гаден, интезивен мирис кој мислам ми го пробуши мозокот. Уште ми трае.

    Мислите ли дека е задоцнета последица од прележан ковид, можно ли е? Се мислам да правам испитувања за нешто друго да не е.
     
  18. К.М*

    К.М* Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не, уште ми трае и со ист интензитет.... немам подобрување.
     
    На Nikolovska09 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    1.984
    Пол:
    Женски
    Имав многу истенчен мирис и дури ми позавидуваа на способноста да препознаам некои мириси. Пред година и пол изгубив и мирис и вкус. Не знам дали е од корона или од преладен и воспален нос и синусно воспаление но од тогаш ми се нема вратено целосно, а одредени парфеми кои порано многу ги сакав сега ми се неподносливи. Се обидувам да распознаам дали одредена состојка во парфеми, омекнувачи и слично ги поврзува и затоа не можам да ги поднесам, ама до сега не можам да оценам.
    Некаде прочитав дека AD капки помагале, се обидов со нив.
    Исто така се обидов со процесот од мирисање на 4 мириси: еукалиптус, роза, лимон и каранфилче (или есенцијални масла од овие).
    Не знам дали немав доволно дисциплиниран став околу ова па не успеа во некоја голема мера.

    Токму заради тоа што порано имав многу истенчен мирис, моменталната состојба многу ме погоди. Плус забележам дека понекогаш заборавам да нанесам дезодоранс бидејќи не чувствувам непријатна миризба (не дека имам некој проблем ама барем во лето и на топло па кога ќе ди отидам забележувам по маицата). Ми требаше време да почнам да се навикнувам и уште целосно се немам навикнато на оваа состојба.
     
    На Nena Jovanova и tambelina им се допаѓа ова.
  20. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Истоо! Од прв до последен збор. Како јас да сум го пишувала. Само што имам плус проблеми со нервен систем ,главоболки , константно затната ноздра,киселини во ѓлудникот,тахикардии,болки во зглобовите и мускулите … ;(
     
    На NoirSerpentine и Nena Jovanova им се допаѓа ова.