1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со вкус и мирис после корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од аненце200220, 3 февруари 2021.

  1. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    исто баш исто,само што потта ја сеќавам ,а прележав лани во август ,чаре и до кога вака незнам(facepalm)исто и тахикардии ,а со желидникот ми помина само од себе проблемот ,го имав вајда 6-7месеца
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    За месец ќе се направи една година откако изгубив мирис и вкус и остана сетилото пореметено. :doh: Цела една година некои мириси уште не ми се како пред тоа. Изгледа нема да се опоравиме. :| Добро, некој лек, нешто нема што може да помогне, колку толку? :(
     
  3. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    9.871
    Пол:
    Женски
    Исто. Јајца и пилешко. Не секогаш, а и не знам од што зависи. Очекував да попушти до сега, ама изгледа предизвикала некој траен ерор со сетилата.
    Немам чаре ни јас, колку толку привикнав и се помирив.

    Матичната ми велеше, ставај лимон, ментол, силни мириси под нос, ама тоа беше кога скроз игубив. Ова е веќе пореметено.
     
  4. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.472
    Пол:
    Машки
    Леле истоо, јајца и пилешко одвратни ми се на вкус, особено варени јајца. Исто така и смоки.
     
  5. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Јас немам поголеми проблеми со вкус и мирис. Со вкус сум ОК единствено јајцата малку поразлични ми се чинат. Кафето долго време се прашувам дали е со лош квалитет или машината за кафе е за чистење, ја чистев исто е.. А со мирис сетилото уште ми е остро, јајцата малку полошо ми мирисаат и алкохол што и да помирисам ми мириса на хемија се исто. На вкус ги разликувам.
    Маж ми од друга страна како anosmia да има. Едвај осеќа дека малиот се искакал, многу од јадењата тврди дека му мирисаат поразлично и полошо. Вкус колку и да е интензивен послабо од мене го чувствува. Пробавме со протеин од чоколадо кој го пиевме порано, доста силен вкус, јас го чувствувам исто како порано, он како разреден да е.
     
    На marchi-cool и tina2018 им се допаѓа ова.
  6. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    374
    Вие што прележавте порано за колку време ви се врати мирисот? И дали воопшто се враќа..
     
  7. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.472
    Пол:
    Машки
    Јас не изгубив мирис, но некои работи, како јајце, пилешко, итн се уште лошо ми мирисаат, веќе два месеци подоцна.
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    точно една година како ја прележав ама само 80% ми се врати осетот со тоа што за некои намирници од храна мирисот и вкусот ми даваат чуство на гадење. Едноставно лошо ми мирисат
     
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Слично и кај мене, иако прв пат прележав Корона пред 2 години, се уште не можам да поднесам некои мириси и одредена храна.
     
    На eliesaab и marchi-cool им се допаѓа ова.
  10. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој како последица од короната има проблем со мирис, долго време немав мирис 2 години, постепено ми се враќаше но имам проблем што не можам ништо благо да јадам многу ми смета миризбата...
     
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Јас забележав дека откако се оперирав, како да се ресетирав. :D На 29 јули 2022 гледам сум пишала во темава, неколку месеци после тоа правев операција и од тогаш сосема ми се среди мирисот и вкусот. Што чудо ќе беше, не знам. Ама најмногу пиперките ми беа со чуден мирис. И кромид.