Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со дишењето

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од burni.vreminja, 15 декември 2013.

 1. burni.vreminja

  burni.vreminja Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  1
  Значи вака веќе некое време имам проблеми со дишењето. Не можам секогаш да земам воздух од длабоко.Што мислите во што е проблемот?
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  82
  Може само да погодуваме, отиди на лекар и нека ти направат неколку испитувања. Крвна анализа, урина, капацитет на бели дробови, рентген на б.дробови и ќе се види во што е проблемот.
  Може да е некое воспаление, анемија, недостаток на витамини или нешто сосема трето.
   
 3. ivica.m

  ivica.m Нов член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  oteznato disenje

  Sakam da prasam imam oteznato disenje,kako nekoja grutka da mi stoi vo gradite,ne mozam da zemam dovolno vozduh,isto taka koga pocnuvam da odam od pocetokot me gusi potoa se namaluva i otkako ke zavrsam so odenje vecerta poveke ne me gusi,me faka panika i so toa mi ubrzuvaat otkucuvanjata na srceto,posle 1 diazepam od 2 mg disam normalno se smiruvam inaku celo vreme sum nervozen,a i koga pijam alkohol ne mi se pojavuva oteznato disenje,inaku rabotam vo armijata i tamu sekoj den e poveke stresen od prethodniot.Nekoj sovet,nekoj da se cuvstvuval slicno,sekoj sovet e od pomos zasto veke 1 mesec mi e vaka???
   
 4. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  82
  Може да е од многу причини верувај, најдобро да посетиш лекар и да се направат сите потребни анализи.
  Може да се работи за проблеми со респираторниот систем(бели дробови, дишни патишта), може да е проблем со срцето, може да е од анксиозност, може да е од преголем напор/стрс и т.н.
  Најдобро да се направат крвна слика, спирометрија, стрес-тест, ЕКГ, сите основни тестови. Ако не се открие ништо тогаш подетални испитувања. Но за да се отстрани можноста за некое посериозно заболувања треба да посетиш лекар во најскоро време.
   
 5. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Под итно на доктор, вака ништо не можеме да кажеме. Може се работи за астма, може за некој проблем поврзан со срцето. Но никако не употребувај диазепам или лекови слични на него. Тие немаат никаква улога во дишењето и само можеш да постигнеш плацебо ефект и да се навлечеш на нив, како што знаеме тие предизвикуваат зависност. Но како што велиш дека постојано си под стрес, може отешнатото дишење ти е и на психичка база, но како и да е најдобро е посети си доктор, овде можеме само да погодуваме. Потруди се да не се нервираш, секоја работа/професија си е стресна сама по себе, но секако здравјето е најважно. Па ако имаш потреба, можеш да се консултираш и со психолог.
   
 6. Pepelaska25

  Pepelaska25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  552
  Пол:
  Женски
  Без гајле, она што тебе ти фали според мое стручно мислење е недостаток на љубов и внимание.
  Се надевам сега ти е подобро затоа што привлече какво такво внимание.
  Со гушењето немаш проблем но задолжително треба да посетиш лекар додека е време.
  Луге пред да почнете да давате некому совет прочитајте го добро неговиот пост и поврзете ги работите за да не излезете насамарени, вие му помагате а тој всушност се зезал.
   
 7. ivica.m

  ivica.m Нов член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ne se zezav voopsto i ne mi fali ljubov i vnimanie bidejki sum srekno ozenet !!!
   
 8. СС18

  СС18 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  37
  Јас неможам да дишам,да земам убаво воздух како нешто да не гуши,како да имам некоја грутка во градите и мислам неубави работи..Бев на лекар правев и ЕКГ и ЕХО,проверував крв но се е океј..едно време ми кажаа дека било од пубертетот но вака веќе 2 години..Ве молам ако сте имале нешто вакво помогнетеми!:)
   
 9. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.892
  Допаѓања:
  31.913
  Пол:
  Женски
  Овие симптоми што ги имаш, наликуваат на анксиозност :)
  А и бидејќи си постојано под стрес, 95% тоа ќе да ти е.
  Ама сепак оди на лекар, и направи детални проверки :)
   
 10. Eveline

  Eveline Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2015
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  375
  Пол:
  Женски
  Последниве два дена отежнато дишам, како нешто да ме притиска во градите и не можам да земам доволно воздух... а кога земам длабоко воздух во ред е. Се случува многу пати во текот на денот, а кога мислам на тоа ме фаќа паника мислам дека нешто ќе ми се случи. Истово ми се случи за прв пат пред неколку месеци и траеше нешто повеќе од една недела. Тогаш отидов на лекар, мислев дека ми е нешто со срцето бидејќи претходно имав тахикардија, ме прегледа докторот но се беше во ред. Ми препиша само некои таблети за смирување но не ги земав бидејќи ми помина. Не знам дали имаше влијание тоа што докторот ми рече да не се плашам, дека тоа е поради стрес но се е во ред со мене затоа што после два дена од прегледот ми помина. Дали да ги земам таблетите на своја рака, бидејќи срам ми е да одам пак на лекар за ништо, а и тогаш ми рече да одам да разговарам со психолог. Не отидов ни на психолог. И да напоменам тогаш постојано бев под стрес, а ситуацијата сеуште е иста и не мислам дека нешто ќе се смени во скоро време.
   
 11. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.029
  Пол:
  Женски
  А да си направиш алего тест ? Ја имам сличен проблем , пиши ми ЛП за подетално .