1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    И јас од колоквиумски си го пореметив цел желудник. :) Мене многу ми помогна, за цел абдомен е, на роднина и гастрит му смири. :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Под спуштен мислиш на хиатус херниа? За киселини избегнувај зелка, грав, а повеќе зеленчук, посебно ориз и морков.
     
    На bile454 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bile454

    bile454 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    33
    Да, така пишува, хијатална хернија, елонгиран? желудник.
    Капсуливе денеска ги земав Нолпаза.
    А што да правам јас на пример?:)

    Од тоа исфрлање/избегнување на се што ми смета спаднав само на - риба, месо, павлака, паштета, кисело млеко, ориз, компир,... а за пиење само вода. Кој може така да живее?, сакам се да си јадам нормално, денот не можев да си го замислам без овошје и благо а сега? Нити пијам кафе, нити пушам, нити се дрогирам, газиран сок и алкохол се немам напиено 7-8 години од кога почнаа проблемиве со стомаков, мрсно (бурек, мекици,...) исто...
    Чаре?:headbang:
     
  4. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @bile454 Кога имаш болен желудник нема јадење нормално :) Јас сум со хроничен гастритис. Некогаш кога ќе ми се иритира имам таква болка што одам подгрбавена и ништо не ми помага. А во некои случаи од блка добивам и вртоглавици. На јајце не смеам да помислам, јадам ама после тоа си трпам болка додека да се свари, патлижан исто така, ајвар, некои тестенини потешки како бурек, питулици. Некни на чиа семе ми изреагира. Недај боже домашни колбаси да јадам или праз или па кромид. Ќе ме убијат киселини. Немаш раат кога си имаш проблематичен желудник. Ова ти го пишувам за да вииш дека и другите се соочуват со проблеми. Како што читав наназад ти си поекстремен случај ама ако немаш гастроскопија направено прво тоа да го направиш. Па неки тестови за интолеранција на храна зашто ова што го читам не ми изгледа само како желудникот да прави проблеми. Ти посакувам да си најдеш решение за проблемот што побрзо зашто знам колку е мачно кога си ограничен со исхрана.
     
    На bile454 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Dada gotovo vekje mi prestanaa kiselinite. Iako pak nezdravo se hranam ama pijam nopaza i top e s e
     
  6. bile454

    bile454 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    33
    Пак јас :),
    сакам да прашам дали има некој правено тест за нетолеранција на храна ама државно и како иде тоа и колку време се чека и дали све опфаќаат глутен/фруктоза/лактоза... зашто предолг е списокот со работи што ми сметаат.... а за приватно немам(е) повеќе пари за фрлање...(сега во април треба и друга интервенција да направам приватно а не е поврзано со проблемиве со стомаков).
    Уште ова ми остана после гастро и колоноскопија, ехо, крв, урина, столица,...при што ми најдоа само киселини и пијам апчиња за тоа но не гледам ефект исто како со тие за варење што ги пиев 2 месеца зашто проблемот со стомакот и натака постои :(, ми велат од стрес ми е блабла, а тегобите (многу болни грчеви кои траат и до 3-4 дена, подуеност, гасови, пролив) мене ми се јавуваат секогаш одма после јадење (или пиење) а пред некој ден добив грчеви и додека го шетав кучето со другарка ми тоа стресна состојба ли е?....А и советот што ми го даваат да избегнувам све што смета не можам не е само 2-3 работи...
     
  7. Kana27

    Kana27 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Problemi so stomakot- Na ,pocetokot bese koga vo lezecka polozba disenjeto mi bese mnogu tesko prosledeno so tahikardii i pritisok i bolka vo gradive ( kako da me gushi i srceto kako da mi zastanuva). Ovie simptomi traea 3-4 dena od koga primiv nekolku infuzii i pocna da mi se stabilizira malce sostojbata Napravivi rengen na zeludnik na koj se bese normalno osven sto bil elongiden(izdolzen) terapija lanzul i malce se stabilizira situacijata posle 2 nedeli ja prekinav terapijata. Simptomite se povtorija za mesec i pol isto taka strasni, bolki pod gradnata koska, nemozev da zemam dovolno vozduh i spienje mnogu tesko skoro nevozmozno, po 10 pati stanuvav navecer da setam niz doma da mi se stabilizira disenjeto i plus mi se duese stomakot. Pak infuzii i sledno bese gastroskoija so dijagnoza Hijatalna hernia so erozii i hronicen gastritis. Terapija Nolpaza 30 dena 2x1 i posle uste 30 1x1. veke primam 10 dena Nolpaza ama povtorno mi se javuvaat bolki i pritisok vo zeludnikot i bolka pod rebrata od desna strana, kako kamen da imam i od vreme na vreme znae da mi se podue cel stomak. Vnimavam kolku mozam so ishrana , izbegavam se sto ne se preporacuva, jadam vo pomali obroci, posle jadenje osekjam tezina i kako da ja gubam cela energija. Ve molam za sovet nekoj so slicni problemi , kakvi simptomi ima kolku vreme trae i dali se povtoruvaat simptomite?
     
  8. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    mene ova mi pomaga pa probajte i vie , jas pocnav mnou da se debeleam nz sto da pravam vekje
     
    На TrinityNeo, jofko19 и mira.mira им се допаѓа ова.
  9. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Jas imav skoro dve godini bolki vo zeludnikot. Proveriv helikobakteri (negativno), potoa bev na toa snimanjeto koga pies kasha,se bese navodno ok. Nekako me ubedija da napravam gastroskopija i ispadna deka imam gastrit i kaskaden zeludnik.. Primav skoro godina dena terapija (emanera, donperidon, gastrogard i posledniot mesec ranitidin i gastogard). Na ishrana ne mi kazaa da vnimavam. Dodeka bev pod terapija nuti ednas ne me zabole, raat si bev. Sega nekolku meseci sum bez terapija, znae da me fati nekogas ama ne bilo strasno, se do zavcera koga me fatija tie nenormalni bolki. Od apcinja za smiruvanje bolka pijam ranital, obicno tie mi pomagale do sega (ako znaete podobri preporacajte mi), no ovoj pat ne mi pomognaa. Bev na dezuren da me bocnat, no i toa ne pomogna i potoa otidov na infuzija (ranital) i toa me smiri. Imam uplav od bolkive zosto ne znaete kolku se imam iznamaceno so zeludnikov i mnogu mi e strav.. Doktorot sto me vodi e momentalno na odmor, vo avgust imam zakazano termin, no ne znam dali do togas na svoja raka da si zemam terapija, taa sto ja koristev ili sto da pravam... Ne mozam da podnesam uste ednas takva bolka ;(
     
    На Kana27 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Да пробаш со ланзул или нолпаза. Некогаш и сируп еглонил помага но не е за честа употреба, само по потреба. Мене многу чај од ајдучка трева ми помага. Исто имам слушнато дека и чај од кантарион помага или маточина. Штом имаш гастритис примети која храна ти пречи, зашто сигурно пречи некоја. Примети како реагираш на патлижан, пржено, тестенини, јајце.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Од храна имам приметено што ми пречи и не јадам тоа.. Сепак на своја рака си ја земав повторно терапијава зошто за неколку дена одам на одмор, се надевам раат ке бидам зошто ако ме фатат пак болките ке ми се упропасти цел одмор.. Нолпаза ми препорачаа, си купив за не дај боже.. Па господ нека ми е на помош.. Фала ти
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Против киселини јас јадам банани, исто компир убаво варен ама без зејтин или било каков зачин. Јогурт од баланс плус е океј, ама не мора.

    Само пази со бананите во секојдневна исхрана немој многу да претеруваш, содржат калиум доста, прават аритмии.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    Пиј лажичка кантарионово масло пред секој оброк. Ова ми го кажа матичната, се преродив со ова. Кога и да ме боли пијам на утро обавезно, после ако не заборам, и многу помага. И во упатство пиши дека помага за желудник, ако немаш со оваа опција пробано - пробај!
    Edit.Последмата фирма која ја користев не ми се допадна, никако не ми текнува како се викаше, многу ретко беше. Јас користам од Галафарм. Малку грозно е ама се трпи за да нема болки.
     
    На Tatjana95 и Darlingzz им се допаѓа ова.
  14. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Jas od banana i od kafe imam mnogu kiselina
     
  15. Kana27

    Kana27 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas nekako se srediv so Nolpaza. Vo slucaj da imam maka so zeludnik posle jadenje pijam caj od nane dodavam dzumbir vo prav i samo nekolku kapki limun. Ne veceram i ne legnuvam so poln stomak. Kupiv kapki od Pasiflora tinktura gi jma vo DM na priroden proizvod, mislam deka deluvaat mn dobro na zeludnikot iako se koristat za nervna napnatost i za opustanje isto taka.i zeludnikot go opustaat.
    Spazmex obicno za pojaki bolki se pie ili eglonil( kratko se koristi , kaj zenite moze da dojde do pojava na mleko).
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Дечки татко ми правеше испитување на желудникот ве молам доколку сака и знае некој да ми каже што значи дијагнозата. Резултатите од брис ќе ги земеме другата недела. C6E62B67-D4BC-44F7-8598-81699F849797.jpeg
     
  17. macika01

    macika01 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите членки...Исплашена сум многу и ми треба совет и мислење , мислам дека пишувам на право место ако грешам исправете ме...
    Имав хелико бактери пиев еднаш терапија и ме пратија на ендоскопија пошто имав десно под реброто болки , ми рекоа некоја содржина ми лачел жечудникот и пиев апчиња , едните не ги испив до крај , но сега тоа што ме плаши е што имам ретка стплица 6-7 месеци, немам други симптоми освен од време на време болки околу стомакот, ме плаши многу несакам да одам на лекар стеав ми е да не ме пратат на колоноскопија :( ве молам за совеет
     
  18. bile454

    bile454 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    33
    Дали има некој пиено л-глутамин, пробиотици и дали му помогнало ???
     
  19. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Некој искуство со спуштен желудник?
     
  20. MilaNajmila2015

    MilaNajmila2015 Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Veke dve nedeli imam problem so zeludnikot i so krkorenje na crevata jadena nejadena celo vreme mi krkorat i podzdrignuvam ponekogas dali ima nekoj so vakvo iskustvo