1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo povtorno jas :( se zapocna pred 4 meseci koga vo 1.5 ispiv dve kutii antibiotika poradi zabite i potoa pocnaa problemite onaka nemam gadenje nemam nisto jadam normalno ali imam premnogu bolki vo grbot koga se vrtam i vo predelot na zeludnikot pred 3 meseci bev na lekar vo de krv se bese ok mi rekoa akute gastritis piev pantoprazole 2 nedeli ali nisto bev na lekar rece prodolzi da pies potoa bese malce po dobro sega vo to predel koga sum vo lezecka pozicija i koga se dopiram na sredina pomegu gradniot kos kaj zel nemam nisto no koga ke stanam i se pretisnam malce po silno imam strasna tapa bolka ve molam za nekoj sovet nemozam veke da odam na lekar a i moite doma pocna da ne mi obrakat vnimanie fala vi..
     
  2. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Ако имаш ранитадин шумечи пиј и кога ќе се вратиш на гастро најуаво да не си фатила бактерија/ гастритис.
     
  3. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo decki neznam veke kaj da pisam kade da odam ziveam vo germanja imam 15 god pred 1ned bev vo mk vo medika napraviv eho na cel abdomen celudnik mi e vo red se pocna pred 4 meseci koga piev antibiotik 2 nedeli i iboprofen i od togas imam polki okolu zelidnik grp i malko gradi ima preiod koga ne me boli isto taka i koga se pretiskam napred mnogu boli no koga si vrtam iam strasni bolki vo grp nekoj sovet nesto bev i ovde vo de na lekar rekoa nesto gastritis mi zedoja krv aw bese ok o gotovo ve molam nesti nekoj neka dade sovet
     
  4. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Треба да примаш соодветна терапија да се смири желудникот.
    Да внимаваш на исхраната, што ти смета да избегнуваш да јадеш.
     
  5. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Ahm ke odam pak do doktor ama neznam koga jadam bilo sto nemam tka problem ili nesto gadenje ali ke odam pak ke probam

    A da isto piev i pantoprazole ali nisto bolkite prodolzuvat samo me trujat apcina ali nisto neznam dali e pshia ali pak i koga se vrtam boli neznam veke
     
    Последна измена од модератор: 26 август 2019
  6. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Едвај те разбрав.
    Ставај точка, запирка, се во еден здив напишано, се уморува човек додека разбере што е проблемот.

    Како тоа ќе одиш на доктор ама не знаеш кога? :^) Утре.
    Како кога јадеш било што немаш болка? Па кога имаш?

    Ако ти рекле дека е гастритис треба да примаш терапија и да пазиш на исхрана. Ќе појдеш и ќе се побараш друг лек да ти дадат, други испитувања да направиш ако се потребни.
    Ќе си кажеш дека на притисок те боли на тоа и тоа место, при вртење имаш болки во грбот па, ќе ти кажат дали се од желудник или не се.
     
  7. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Izvini ali ne znam bas gramatika posto ziveam vo Germanja aa bev na lekar me pustija na ortopedija mi dadoja nesto vezbi pravev 1 mesec ali bolkte ne popustat utre ke zakam termin pa ke vidam sto ke bidi
     
  8. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Uste edno pitanje dali moze kila da se otkrijat so eho
     
  9. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Imam problem.. koga jadam salata ao kromid, piperka, duei i da ne gi apnam, da w doprena domatata mene me boli zeludniilk, mi se povraka... dodeka ne povratam, se mi w losoo.. ili ako jadam nekoja salata ao nekoj sos istoto mi se slucuva..nekoj so slicmo iskustvo
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Имам акутен гастрит кој полека ми преминува во хроничен.. моментално сум со болки пијам нолпаза и про лајф. Не можам ништо да ставам во уста од се ми се гади и имам многу киселини. Некој да ми каже што да земам да јадам малце да ми е подобро?
    Исто кои работи да ги избегнувам, а што да јадам повеќе? Дали можам да пијам декофеинско кафе место обично?
     
  11. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    918
    Допаѓања:
    8.074
    Пол:
    Женски
    Најчесто пијам чај од кантарион плус нане, млеко(без лактоза), кефир, јогурт...повеќе супи, благо на гладно никако, банана може. Избегнувај зачинето,луто,мрсно, домати...јас и тестенини не јадам(без глутен сум).
    Сама најдобро ќе си забележиш која храна ти прави проблеми и ќе ја избегнуваш. Секакви манџи јадам,без запршки. Газирано не.Исто избегнувам цитрусно овошје на гладно. Ако можиш едно лажиче маслиново масло на гладно,супер би било,ја штити слузницата на желудникот.
    Ако јадам/пијам нешто што не треба,ужасни болки имам:(

    А, за кафето не би знаела да одговорам, не го конзумирам воопшто.

    Јас на почеток пиев Ранитал и Рупурут,па Нолпаза, ама сега сум со Ланзул и ми е многу подобро.
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    @P.S.love После колку време треба да делува нолпазата? 2 дена пијам и немам подобрување..
     
  13. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    918
    Допаѓања:
    8.074
    Пол:
    Женски
    @Slatkish255 Јас почнав со 20 мг, па зголемив со 40 мг. Не знам како тебе ти препишаа. Можеби треба неколку дена да се смири, придржувај се и на "диетата".
    Ако не се подобри,пак на лекар.
    И без нервози :)
    Со помин!(fingers)
     
  14. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Фала ти:hug:, иначе од 20мг пијам два пати на ден, сабајле и навечер.
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој колку чини гастроскопија на државно? Ми закажаа да правам, па да знам одприлика?
     
  16. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    918
    Допаѓања:
    8.074
    Пол:
    Женски
    Пред 2 год.кога јас правев, беше 350 ден. Би требало и сега исто.
     
  17. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Slatkish255 Шест недели се препорачува како третман за гастритис, а потоа по потреба. Јас кога имав големи болки ги пиев во комбинација со сируп Еглонил.За исхрана ќе видиш што ти смета најмногу. Избегнувај зелка, домат, зачинета храна, многу мрсна, запршка (или ако јадеш јадење со запрка тоа прави го строго за ручек), ајвар, лебот замени го со двопек додека да ти се смири желудникот, внимателно со тестенини. На почеток огранчи се со исхрана, јади полесна храна а потоа испробувај што ти пречи а што не. Пример мене многу ми смета јајце било да е пржено или варено и го избегнувам.
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    И јас имав цело лето ужасни болки во желудникот ,се будев од сон од болки , а мразам болници и најчесто се лекувам со алтернативна медицина :D
    Почнав да пијам мастика и од тогаш сум раат :D немам повеќе никакви болки :)
     
  19. Qwerty6666

    Qwerty6666 Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам киселини од пред 4-5 дена печат ме градите дадеа ми некој антибиотици. болки у грбо имам а праве ми лош филм у главата тоа шо не можам убаво да земам воздух некој нешто слично искуство ?
     
  20. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    918
    Допаѓања:
    8.074
    Пол:
    Женски
    Болките шо ги осеќаш во грбот, ти се од киселините. Не се филмај за џабе:) Пробај со табл.Ранитал,ќе се смири. И обавезно пробиотици зато шо ти е нарушена цревната флора од антибиотиците.
    Чај од нане,кантарион, јогурт,кефир...