1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. srna1234

    srna1234 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    ве молам кажетеми веќе подолго време има проблеми со желудникот можи ми е на нервна база незнам ,ама се прегледав хелико бак немам ама почесто осеќам стеганје под градите на средина точно на средина т.е желудникот горен ддел да не с евика незнам и ми се дуее неможам да се издишам ми се чини ќе пукнам .............ранитал пијам дали е во ред ВЕ МОЛАМММ МИСЛЕЊЕ
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Сакам да се консултирам со некој од вас што има хелико бактер, еве и јас имам веќе еден месец има кога правев анализи на крвта мојот проблем е што не можам да примам терапија зашто сум алергична на ранитал спазмекс и реглан и пеницилин.
    Докторката ми даде само макропен и рутацид од вчера почнав да ги пијам но многу ми е лошо само повраќам и не можам да јадам ништо .
    Ве молам кажете ми некој домашен лек или нешто друго што можам да го употребувам?

    Поздрав
     
  3. Little-Mk

    Little-Mk Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    327
    И татко ми ја има истава бактерија но тој си ги прима сите лекови.Пробај со домашен компот од јаболка и не смееш да јадеш се .Пребарај на интернет што смееш да јадеш а што не . :hai:
     
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Mnogu ti blagodaram,

    No navistina jas sum specifican slucaj zasto sum alergicna i ne gi podnesuvam lekarstvata.
    Pozdrav
     
  5. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    zdr eve me pak mene so mojot problem se razbira zeludnikot me bole na moment mnogu jako sto ne mozam d a se svrtam i apce ne mi po maga samo spas e da povratam i sega dva dena ne me bole ama n ek ako od levata s trana c ustvuvam kako tezina pod koskata k aj zeludnikot a inace koga me bole zeludnikot me bole i grbot mnogu dali e normalno toa ve moplam pisete mi dali n ekoj ima vakvi isti ili slicnioi simptomi pozzzzzzzzzz
     
  6. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    За да не те боли желудникот напиј се ладно млеко, тоа знам дека помага и исто така можеш да се напиеш реглан за дa не повраќаш. Ако болките не ти поминат за ден- два посети си лекар. Позз
     
  7. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    da i jas toa znam ama ne pominuva osekam kako tezina dali ggo opteretuvam so hrana
     
  8. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Порано, јас имав проблеми со желудникот, што не можев ни да јадам. Меѓутоа, од јогурт едноставно ми поминуваше. И само јогурт пиев одредено време и подоцна почнав нормално да јадам, како да кажам од јогуртот ми се смири. Е сега, сигурно не било нешто сериозно кај мене штом ми се смири од јогурт, но имав ете огромни болки, не можев да одам во школо, не можев ништо да јадам па дури ни леб.
    И доколку имате навистина голем проблем, не пробувајте алтернативна медицина туку одете на доктор што е можно побрзо, се бидува.
     
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Како ветеран со желудочни проблеми, мислам дека за сите имам одговор... :( Имам 3 чира, на три различни страни од желудникот, од кои еден е поприлично опасен, па го следам редовно односно го снимам со контраст. Се почна со гастритис, и заврши вака. Хеликобактер, секако, сето тоа си оди под рака... Киселини мислам дека имам и од воздухот што го дишам, башка исто како Слими, алергична сум на едно чудо лекови. За киселини најдобар лек е кисела вода, многу газирана како Пелистерка, 3-4 голтки на екс. Наредните 10 секунди ќе посакате да во чело да се пукнете од реакцијата на базната минерална вода со киселините во желудникот, ама ќе ви дојде да подригнете и готово. Моментално олеснување, невидена работа. Ладно млеко помага само ако немате гастритис или чир. Свежо јаболко со кора помага, само ако немате чир и ако не е на гладно, инаку јаболчната киселина ќе изреагира со желудочната, па бетер мака ќе си направите. Еден начин на кој јас го контролирам ова е пиење на црвен кантарион кој сама си го берам по планините летото, варам слаб чај, и пијам свеж секое утро по неколку голтки во период од 30-40 дена годишно. Одвратен е, колку повраќање дадов додека не се навикнав, ама сега ми е ОК, дури убав ми е. Пијам Рупурут ако осетам дека се надувувам, бидејќи после тоа следат грчеви а алергична сум на спазмекс, ранитидин, и се што ги олеснува тегобите. Јадам по една банана наутро за да не ми е празен желудникот и да го потхранам со калиум, пијам цеден лимон во 300 мл вода, избегнувам да пијам апчиња што може мускулно да ги примам, вагиналети или инфузија, затоа што после скоро секое апче освен аналгин имам тегоби. И исхраната, тестенини само до ручек, никако овошје после ручекот, исто и благо само до ручек, никако јаки зачини и луто (со кое јас си го направив проблемот, обожавам луто ама не смеам), никако солено, кисело, преблаго, уствери ншто што почнува со петставка "ПРЕ"!!! :rofl: Со среќа на сите, и прашајте ме се што сакате, мислам дека би можела да ви помогнам, а секако можам да ја прашам и докторката која секако ќе ми одговори! ;)

    ЕДИТ: Во водата со цеден лимон ставам една лажица рибино или ленено масло. Мешам, едно шише лелено едно рибино, освен зимно време кога пијам само рибино масло.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rebeka-1

    Rebeka-1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Decki kolku vreme treba da se izlekuva gastritisot,odnosno da se barem namalat negovite tegovi,jas nekolku dena pijam tableti sto mi gi prepisaa i stomakot uste mi e poduen,nikako da mi splasne : ( Inaku ke moze li nekkoj sto imal gastitis da spodeli iskustvo so mene?
     
  11. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Vnimavaj na hranata. Nemoj da jades kiselo, luto, mnogu blago, pij samo voda a ako cuvstvuvas kiselini ili poduenost pij kisela voda po nekolku goltki.
     
    На Ervin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rebeka-1

    Rebeka-1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Uf poduena sum non sto veke eden mesec a sum koza i koski i sega mnogu mi smeta stomakot
     
  13. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    неможам да терам низ формумов сигурно има нешто
    значи вака свекрва ми имаше чир на желудникот пред 1 година се излечи со апчиња и сега е се ок од вчера ми се жали дека ја боли желудникот се осекала како да и е тешко а немозже да поврати има болки незнам што да и дадам да се смири ако знаете некаков лек дадејте
    и секако пие чај од меродија ама несака да и помине болката :/
     
  14. devojka111

    devojka111 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    луѓе очајно сакам помош и ве молам за мисленје ..ОСЕЈКАМ СТЕГАНЈЕ КАЈ ДОЛНИОТ ДЕЛ ВО ГРАДИТЕ КАЈ ДИЈАФРАГМАТА И КО КЕ ЦУСТВУВАМ ТАКА НЕМОЗАМ ДА СЕ ИЗДИШАМ И МИ Е ТЕШКО И ОДАМ ПОВРАЌАМ .....НЕЗНАМ СО МИ Е АМАН ВЕЌЕ НЕМОЗАМ ВАКА ПРЕКУ ГЛАВА МИ ЕЕЕЕ ВЕ МООООООООООООЛАААММ ЗА МИСЛЕНЈЕ СОВЕТИ Е МОЛАМ
     
  15. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16

    А да пробаш да се напиеш еден Реглан и еден Ранитал...
     
  16. devojka111

    devojka111 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3

    важи ке пробам само како да го пијам .....со викас насабајле и навецер по едно можи или попотреба се пиее ...сепак фала ке го пробам ок
     
  17. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    А да пробаш да пиеш млеко. И мене знае да ме боли многу желудникот,дали од храна или од нервоза и многу ми помага кога ке се напијам шоља млеко или евентуално ако не ми помине пијат фамосан.
     
  18. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Реглан еднас дневно, а Ранитал два пати пред јадење. Поз.
     
  19. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Јас имам одамна проблеми со желудникот, со тоа мое постојано ждригање и мислам дека највише се јавува кога ке се прејадам, така да сега гледам да јадам помалку и почесто. А сега во последно време ми се случува да ми е мака во желудникот после турско кафе со малку млеко, уствари ја не пијам турско кафе не ми се свиѓа само нес пијам, но последните 3-4 пати немавме нес и морав да пијам турско со млеко, и ме уништи желудникот цел ден после него... више никад турско :(
     
  20. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    зависи и од храната, не јади многу кисело, луто или солено и исто така пиј доста вода. а и јас од турско кафе си имам проблем т.е порано си имав а се напијам ме кине желудникот и сега само нес си пијам :D