1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Напротив луто-никогаш не јадам, солено од мала сум научена исто така да не јадам, а многу кисело не ми се свиѓа... така да мислам дека проблеми си направив со нередовна исхрана и прејадување... ама за турско кафе ми беше чудно зошто пијам многу често кафе-нес можеби по 3 дневно, и нели силно кафе е ама никогаш сум немала проблеми... а ова 2-3 пати пробав и кажав више никад како ми беше мака :puke:
     
  2. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски

    епа тогаш најверојатно од тоа што не си јадела редовно или си се прејадувала ,желудникот се преоптоварил или пак воопшто нели не бил сит и затоа се појавиле проблемите. ќе се реши проблемот постепено кога ќе го навикнеш желудникот на самото внесување на храна.
    па друг е составот на турсково друг на несот , сепак секој организам различно ќе реагира , ама јас колку што имам приметено повеќе си имаме проблем со турско него ли со нес
     
    На DjinTonik му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Девојки нешто ми се случува што ни сама незнам да си го дефинирам :P имам некое чудно чувство во желутникот како мала тежина но трај само 1-2стотинки. тоа го заприметив кога во одчукувањето на срцето имам 1 до 2 прекинии во минута кога ќе се случат тие прекини ја чувствувам таа тежина кај желудникот ....А имам напраено екг срцето ми било се како што треба . Дали некој ова го има почуствувано... мн ми е страв кога ќе дојди до таков прекин :worried:
     
  4. devojka111

    devojka111 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    pokraj toa so me stega i boli i za povrajkanje gore vo gorniot del o zeludnikot me bolat i gradite t.e dolniot del od gradite i moznoee deka od zeludnikot da ee ...........kako da se pregledam za zeludnikot.....vo bitola za snimanje na zeludnik rasipana e masinata 3-4 meseci i dr nacin ima lii pozzzz
     
  5. TE-EN

    TE-EN Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Dragi forumasi,sakam da spodelam nesto so vas,uste od 16god imav dijagnoza cir na dvanaesetpalacno crevo,sega imam skoro 40god i rabotite stanuvaat polosi.Cirot posle prskanje i lezenje na bolnica mi go snema,toa bese 21god koga imav,od togas bev miren i raat se do pred dve godini koga osetiv golemi kiselini i tegobi,se snimav so bariumova kasa i mi bese konstatirano gastritis so ulceracii na dvanaesetpalacno crevo,ili tragi i luzni od prskanjeto na cirot,piev tetapija so Esomeprazol 40mg cetiri nedeli,podobro mi bese.Potoa kratko traese mirot vo zeludnikot i pocna da mi se vrajka hrana vo hranoprovodot i golemi kiselini koi mi go ostetija hranoprovodot,cuvstvuvam golemo pecenje vo gradniot kos ,knedla vo grloto i naduenost vo zeludnikot.Bidejki imav takvi simptomi me pratija na gastroskopija,imame sega i vo Prilep i brz strav izdrzav,cir nema no ima trzok zeludnikotgastritis i hiatus hernia axialis,aj za hernijata,oslabev i nemam maka sega,jadam porano pred da si legnam i pocesti a pomali obroci.Terapijata bese za da zazdravi hranoprovodot od kiselinite koi go ostetile,esomeprazol 40mg ednas dnevno nautro pred pojadok i pomos preku denot so Gastal posle sekoj obrok i pred spienje.Navodno pomisliv od potenjeto sto mi se javuvase i nemozenjeto da zemam vozduh i da disam pravilno,posetiv i kardiolog,srceto e potpolno zdravo ,no simptomite bile od hiatus hernia axialis,mi napomena dr.deka e mnogu nezgodna bolest i deka samo so vnimatelno vnesuvanje na ogranicena kolicina hrana ,smptomite ke se namalat,toa i se sluci,oslabev 5kg i sega nemam takvi poteskotii,.No ostana problemot so gastritisot,naduenost,pecenje pozadi gradniot kos.....i povtorno terapija uste 8 nedeli so esomeprazol 40mg nautro,i eve sega mi zavrsi tetapijata a podobruvanje nema.Probav i so Nolpaza nekoi novi bile,uste poloso :( Dodeka spijam nemam problem so kiselini i pecenje vo hranoprovodot,dodeka rabotam ,mojata rabota e so pregolema koncentracija i vnimanie dodeka rabotam ,ne cuvstvuvam nikakvi tegobi,koga sum sam i nemam aktivnost tegobite prodolzuvaat,mozam da jadam i da pijam osven soleno,luto,luk,kromid,rakija,....nemam problem,no ako sum sam i samo pomislam na zeludnikot povtorno isto kiselini
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    А да пробаш со природни чаеви?Мајка ми исто има чир на дванаесетпалачно црево и пиењето на чајот доста и помогна.И сега ја боли ама само кога јаде одреден тип на храна на пример зелка,компири пржени...Треварката од која го нарачав чајот се викаше Лиле,од Велес е ,сега не и ја знам ни адресата ни телефонот.Инаку имаше комбинација на чај и мастика струмичка со некои треви.Пробај ништо нема да изгубиш.
     
  7. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101
    девојки помагајте... ме искина желудник веќе цела недела. бев до аптека и ми дадоа фамосан, и на своја рака земам медицински јаглен, од се сто процитав страв ме фати да одам на лекар. а морам да појдам.. здравје во четврток тогаш ке сум послободна. само сакав да ве прасам вие што пиете фамосан, како го пиете, колку пати на ден по колку.. бидејки мене нисто не ми кажаа.. поздрав
     
  8. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Остај фамосан, ако веќе пиеш на своја рака земи ранитал и комбинирај го со рупурут или рутацид.
    Ама најдобро ти е да отидеш на лекар да не е H.Pyrlori или некој гастритис/чир.
     
  9. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    @TE-EN

    Вака, пробај со Ланзул(ак. суп. Lansoprazole), 2х1 30 мг капсули на ден(1сабајле и 1вечер, 1 час пред јадење(вкупно 60 мг). Тоа е максималната доза на Ланзул дневно затоа немој да ја надминуваш. После месец дена намали ја на 45 мг(има ланзул и од 15) или на 30. Ланзулот е инхибитор на протонска пумпа и го намалува лачењето на киселина во желудникот. Престани со секаква храна и почни само варено, додека да се смири воспалението. Пиј чај од жалфија и купи си шведска горчица. Најди биомед со матичен млеч, полен и со прополис.

    Значи нема пушење, пиење(алкохол, газирано, овошни сокови, кафе), само вода и чаеви.
    Од јадењето нема; тешко-обработена храна(колбаси, виршли, паштети, чајни, салами, сувомесно и т.н.), пржена храна, луто, зачинето, свежо овошје не е препорачливо(освен свежо исцедено, али избегавај колку можеш), понастрана од салати, и од многу масни сирења, млека, кашкавали.
    Се препорачува: варено пилешко, телешко, варен(ориз, компир, морков, грашок), може и риба полесна ама варена.
    И секако подалеку од чоколадо и благо воопшто, и за месец-два како нов.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  10. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    За тие што имаат проблеми со желудникот, значи им е тешко, го осеќаат стомакот подуен, им се повраќа би им препорачала сируп еглонил. Првите 10 дена се пие по 3 пати на ден пред јадење а потоа по еднаш. Само не се препорачува долготрајно користење, туку по потреба. ;)
     
  11. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101

    Благодарам :)
     
  12. Felis

    Felis Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Да ви кажам искрено после одреден период на болки, печење и страшни киселини вчера конечно испитав буквално се. Од ЕКГ, Урина, крв до ХЕЛИКОБАКТЕР. И ЕТЕ...Ми ја најдоа. Знаев...сега примам терапија. Антибиотици, Флажил и Ланзул но од голема помош би ни било доколку постои природно лекување. Брусница, нане, невен и свеж сок од зелка се покажале како одлични лекови. Но без антибиотици ништо...
     
  13. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Антибиотиците служат за да ја уништат бактеријата, и мора да се примаат. Флажил никогаш не земајте ги пред/после јадење туку секогаш за време на јадењето, бидејки тие се голем иритант на желудникот и со вашата постоечка состојба само ке си направите проблем.
    Болките ти се/биле од гастритот/чир(ако има) на желудникот што ги предизвикала бактеријата.
    Значи нема алкохол, цигари, мрсно, пржено, ацидични овошја и зеленчук(портокали, патлиџани, цитрони , киви, лимони и т.н.), не стасано тесто, благи работи и се друго што придизвикува киселини.

    Чај од нане не е препорачлив во твојот случај, подобро камилициа или кантерион, и секако жалфија.
    Сок од Алое Вера е премногу ефикасен, најпрво бидејки и јас сум имал слични проблеми и знам од искуство, ова ми помогна најмногу од производите поврзани со алтернативната медицина. Шведска горчивка, исто така. Многу овошје и зеленчук само никако горе наведеното, значи ништо што е кисело.
    Препорачливо јаболки, моркови, банани, аронија(ако може да најдеш, помага во лекување на слузокожа), бидејки овошјето и зеленчукот прават базна средина во организмот/желудникот ,а на Хелико бактер и треба средина со висока киселост така да вака побрзо ги истребуваш.
    Во салатите никако оцет. И исто така рибино масло помага во побрзо зараснување на слузокожата, имам пиено свежо исцеден сок од зелка, значи постојат некои истражувања кој тврдат дека тој е полезен но мене искрено ми правеше киселини, но секој организам е посебен и така да може да пробаш.
     
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Про хербис од златна пчела,и јас ја имав бактеријата примав терапии не помина...сека редовно ги пијам про хербис целсно се на природна база и се препорачани од доктор специјалист за желудник за бактерија,тегоби во желудникот,чир.
     
  15. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Николче, па нели лимонот е најалкален во организмот зашто викаш дека е ацидичен а? има алкалност 9, а осталом и сите останати така делуваат ако не се преработени термички??
     
  16. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Вака прво, лимонот спага во групата цитрични овошја, во која припагаат(лимонот, лиметата, портокалот, грејпфрутот(цитронот).
    Е сега малку хемија.
    Настрана од телото, значи лимонот е ацидичен (пХ е под 7). Кога ќе се внесе во организмот, ќе се разложи, неговите состојки имаат алкални дејства врз организмот, однсно ја зголемува пХ вредноста на крвта(над 7) , НО на крвта.
    Кога лимонската киселина ќе дојде во контакт со слузокожата на желудникот, како и секоја друга киселина, врши ацидични дејства, ја оштетува. Дали ме сфаќаш сега? Лимонот има алкални дејства врз крвта но не и врз слузокожата.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  17. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Редовно ги пиј антибиотиците и што е најважно за тие да бидат ефикасни, труди се да ги пиеш секој ден во исто време, никако зелка ниту пак грав. Не дели прибор со други бидејќи според најновите сознанија бактеријава ја има и во плунка и може и да се пренеси.
     
  18. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    имам проблем со желудникот денеска, најверојатно ми е од овие два дена, измешав пијање, водка, бело вино, ликер, газиран сок, и денеска желудникот ме отепа, еве пијам 2 саат благо млеко ама некако слабо, не ми помага.
    Па сакав да ве прашам, назад во постовите видов дека супата е добра, сакав да прашам бибер смеам ли? да не ми нашкоди и тоа уште повеќе? :^)
     
  19. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    знам дека биберот е добар за желудникот...и оризот исто така ;)
     
  20. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Акутен гастритис.
    Немој да пиеш млеко,а благо па ич, ќе ти ја влоши состојабата повеќе. Значи првично млекото делува "полезно" за желудникот но потоа ја потикнува секрецијата на желудочен сок што му штети уште повеќе. Многу вода и чај од камилица или кантерион(никако нане или зелен). Супи, варен ориз, компир, за желудникот може ранитал/улкодин од 150 мг да се напиеш и би требало да ти помине.
    Понастрана од алкохол, цигари, газирано, благо, мрсно, зачинето и љуто додека да ти се смири состојбата.
     
    На the.child му/ѝ се допаѓа ова.