Проблеми со кожата на стапалата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Linn1, 23 јуни 2011.

 1. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Мислам дека нема слична тема, ако има клуч. :)

  Не знаев каде да ја ставам темава, ако не одговара тука преместете :)

  Од неодамна почна да ми се лупи кожата на стапалата. Тоа не е она малку лупење. Ми се лупи многу на целото стапало, петата, на оној дел каде што газиме.. секаде! Најмногу ми се лупи на прстите и изгледа многу одвратно. Неможам да си облечам сандали ни ништо со отворени прсти :worried:

  Кажете ми што да правам? Ви се случило и вам ова некогаш?
  Ставав павловичева маст и млеко за тело, но не помага. Ми е страв да не се влоши состојбата :sweat: Ве молам помагајте!
   
 2. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Лупење на кожата на стапалата

  мое мислење е да одиш на дерматолог.
   
 3. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  2.422
  Лупење на кожата на стапалата

  И јас го имам истиот проблем :( стварно грдо изгледа, исто имам пробано павличева маст и лосиони но не помагаат.
   
 4. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Лупење на кожата на стапалата

  Зела мама некоја маст од некоја жена прееска, па ај до утре ќе видам ако има резултати ќе ти ја препорачам..Дај боже да има, како прво ме болат, па и грдо изгледаат :worried:
   
 5. Blue-eyes-girl

  Blue-eyes-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  29
  Лупење на кожата на стапалата

  лелееее и јас исто загазив со тоаа ... ://///
  ајде кој знае нека дава совеееет .......... ???
   
 6. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  И јас исто бе, ама ми се намалува со бекутан млеко за тело. :)
   
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.462
  Допаѓања:
  798
  Лупење на кожата на стапалата

  мене тоа само еднаш ми се појави толку го негував со помада
   
 8. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Лупење на кожата на стапалата

  И јас едно време го имав истиот проблем, ама ми исчезна само од себе. Веројатно се работеше за некој недостаток на витамини затоа што и дланките ми се лупеа
   
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.403
  Допаѓања:
  9.024
  Лупење на кожата на стапалата

  Јас го имам проблемов цел живот. Недостаток на витамини
  Дерматолог ми кажа и дека кожата не ми дишела доволно, да сум избегнувала затворени чевли, ама мене патиките ми се пасија и не го применив советов, незнам дали би помогнало
  Инаку и ми препорача една маст, јекодерм....и ми помага. Не ми е исчезнато скроз, ама многу е намалено лупењето, всушност кремава е за регенерација на кожата. Од аптека ја земам 70 денари, не е воопшто скапо па пробајте. Само проблемот е што потешко се впива, а треба 4 пати дневно да се мачкам па не стигнувам да ја користам редовно. Не сум дома по цел ден :)
   
 10. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  Лупење на кожата на стапалата

  И јас го имам истиов проблем. Инаку, се вика атлетско стапало.
  Може линков ќе ти помогне
  http://www.zazdravje.com.mk/upload/cont ... z1RHcnqcKD
   
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  Мислам дека Линн не зборува за овој проблем, ти ова што го имаш постирано е инфекција на кожата, а лупењето на кожата не значи дека е предизвикано од инфекција во овој случај.
  Зошто не крвари кожата и не боцка кога ти се лупи, барем не во мојов случај.
  И мене пред некое време стапалото почна многу да ми се лупи, а до тогаш никогаш така ми се немаше лупено, па си свртев филм дека ми е од многу пиење вода, ама изгледа некој недостаток на витамини, па ги мачкав стапалава со една крема во црвено пакување беше и ми заздравија сеа фала богу не се лупат толку само од страни ми се, ама ќе се среди и тоа.
   
 12. temjanushka

  temjanushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Лупење на кожата на стапалата

  купети си маст КАНЕСТЕН оди без рецепта околу 150 денари е и је многу ефикасна мене десното стапало ми бесе за никаде сега е супер
   
 13. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Лупење на кожата на стапалата

  Jaс го иам проблемов и на нозете и на рацете за жал..ќе си купите од аптека крема Ројазол! почесто миење на нозете и што повеќе да се луфтираат,избегавајте патики бар сеа додека е топло,оставете ја кожата да дише,ќе ви биде благодарна! ;)
   
 14. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  пожелно е да посетите дерматолог, јас сум здравствен работни во процес (сеуште студирам) па според моите познавања, кожата на рацете и нозете најчесто се лупи поради недостаток на витамини, но исто така можно е да е и од некоја габа или инфекција која се јавува на кожата особено во нежните делови кај прстите, исто така не е исклучена можноста и затвоерните обувки кои ја потат ногата да предизвикуваат вакви проблеми, затоа јас би ве советувала одржувајте максимална хигиена на нозете, мијте ги повеке пати во денот со млака вода без сапуни и други ароматизирачки супстанци, премачкувајте ги со Канестен маст, која е многу ефикасна. Пробајте со оваа метода доколку не гледате подобрување посетете дерматолог. Поздрав
   
 15. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  Дерматолог ќе ти препорача крема :)
   
 16. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Лупење на кожата на стапалата

  Салицилна маст за петици ја прават по аптеките
   
 17. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  109
  Лупење на кожата на стапалата

  Јас се лупам исто така но се мачкам со крема(докторот ми ја препорача) па тоа го сокрива лупењето :!:
   
 18. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.924
  Допаѓања:
  6.367
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  имав ваков проблем до неодамна на петиците ги мачкав со павловичева маст и ми заздравеа сега немам ништо...
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата на стапалата

  Значи не е ништо страшно, заздравува за краток временски период ако не се работи за инфекција.
  И еден мал совет не ги чувајте нозете многу во вода или во тесни обувки, оставете ногата и стапалата да ви "дишат".
   
 20. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Лупење на кожата на стапалата

  Ете, скоро 2 месеци го имав овој проблем, но ненадејно ми исчезна. Таа домашната маст што ја спомнав ите како ми помогна. :o
  Воодушевена сум.