1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со кожата на стапалата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Linn1, 23 јуни 2011.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Лупење на кожата на стапалата

    Каков краток, со години го имам и ништо. Се утепав мачкајќи со секакви масти...
    Ама знам дека кај мене проблемот се патиките, зимо лето сум во нив, неможам да се откажам. Еве летово пробав со сандали, 2 месеци веќе не сум облекла патики и ми зазравија. Не ми се лупат повеќе. Една вечер излегов во патики и ете ти пак.....Мора да има нешто друго да помага. Ајде сега лето, али зимо што да правам....
     
  2. bulibile

    bulibile Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Лупење на кожата на стапалата

    ме интересира тој што зборува за недостаток на витимини , да прецизира на кои витамини поточно па ако може да се реши проблемот преку внесување исхрана, по природен пат без користење на креми.
     
  3. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Лупење на кожата на стапалата

    ненајдов ваква тема ама ова ми е некако слична сакам да прашам не за лупење на стапалата :) него лупење на рацете т.е поточно на прстите околу ноктите ама не е од гризење девинитивно како испукани се и се лупат посебно ко ке се во вода. дали нешто е во врска со недоволно железо или несто друго?
     
  4. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Лупење на кожата на стапалата

    И мене од време на време ми се лупи кожата на прстите,односно меѓу прстите .Ја мачкам со крем за раце M48 кој што е стварно ефикасен и ми помага и по употребата негова 2,3 пати не ми се јави повеќе лупењето..Мене ми фалеше витамин Б и откако го внесов во организмот престанаа да се лупат.Не значи дека и тебе од истата причина ти се лупат ,провери на кожен што е работата ако постојано ти се јавува лупењето,а сигурно е и од тоа што рацете ти се постојано во вода.
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    плуски и црвенило на стопала

    ми се појави црвенило,плуски по цело стопало.Чеша ме жеже-гори.
    се шири само по десното стопало . плуските имааа малку гној сега се само црвени и се шират . Што би можело да е ... со што да ги лечам и ставам крем од невен за да се смали чешањето
     
  6. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    плуски и црвенило на стопала

    Да си одиш на доктор најубаво ќе биде. Ќе ти кажат таму што е и ќе ти препишат нешто.
     
  7. t385

    t385 Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Што може да биде овој ми се има појавено на десното стапало пред повеќе од 3 месеци на почетокот ме чешаше.Ако знае некој нека ми објасни и што е прицината за неговото појавување фала.
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN8073.JPG
      DSCN8073.JPG
      Големина на фајлот:
      36 KB
      Прегледи:
      74
    • DSCN8075.JPG
      DSCN8075.JPG
      Големина на фајлот:
      31,7 KB
      Прегледи:
      71
  8. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Во последно време, почнаа да ми се лупат стапалата. Почнаа да ми се лупат на крајот од летото, кога почнав да носам патики. Дали е можеби затоа што цел ден кожата не дише? т.е. дека по цел ден сум во патики? И од нередовна хигиена на стапалата? Или да паничам?
     
  9. ivanus

    ivanus Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    51
    Jas imam kako zadebeluvanje na kozata na mestoto pod palecot i maliot prst, nekoj da ne znae sto treba da se stava ?