1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со комуникацијата во врската

Дискусија во 'Врски' започната од qwerty, 22 декември 2009.

 1. qwerty

  qwerty Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Би сакала да побарам совет во врска со проблемот што ме мачи
  ке бидам што е можно пократка...
  па вака
  во врска сме релативно малку ... околу пет месеци, почетокот како и сечиј друг беше од убав поубав , првиот месец поминувавме прекрасни моменти заедно ... но пред да тргнеме не се знаевме воопшто , мислам дека тука направив грешка што така бргу влеговме во врска , бидејки после некои работи излегоа на виделина. Особини за кои не се ни сомневав , излезе дека ги поседува. Одпочеток ми изгледаше мн комуникативен , впреочем и со неговите другари комуницираше многу добро , но кога бевме заедно беше поинаку , многумина ми велеа дека е страмежлив ... но мене тоа што не зборуваше кога бевме заедно ме иритираше и речиси сите кавги кои сме ги имале беа револт за таквото негово однесување... него сум му прва девојка , и многу пати му укажував за тоа дека би требало како сите други да си разговараме за се , како што јас му велам што ми пречи кај него така и тој да ми каже
  и на два шати кога му се имам налутено кога се скаравме (т.е доаѓа кога јас му се скарав , бидејки тој за ништо не се буни ) се има расплакано
  сето ова негово однесување ме збунува , незнам зошто го прави ова ?
  :? :?:
   
 2. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Можебо дечкото е само срамежлив и повлечен во себе,
  како што кажуваш ти си му прва девојка ,
  и нормално дека немал никакво искуство
  и ти тука би требало да не се расправаш со него ,
  туку да му ја олесниш работата и да биедеш малку попозитивна,
  можеби сигурно сака да ти каже многу работи
  само се срами и незнае како ќе реагираш ти ако ти ги каже.
  Поздрав и се надевам се ќе се реши ;)
   
 3. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  како да започнам со дечко разговор за секс?
   
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  qwerty можеби стварно е срамежлив дечкото, но не се откажувај. Почни ти, прераскажи го твојот ден, тоа може да повлече некои теми. Кога ќе му поставуваш прашања, избегнувај ги оние на кој им следи одговор да или не. Имајте круг на ваши заеднички пријатели. Гледајте заедно некој филм и коментирајте за него. Пршувај го почесто за размислување и ти кажувај почесто рзмислувања.
  И јас го имав порано овој проблем, кој брзо се реши.
   
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Па можеш да пробаш со Кога било твоето прво сексуално искуство?
  А ако знаеш дека немал тогаш Леле вчера сонував како имам секс... И муабетот ќе продолжи..
  Ова може да помогне ако нејкеш директно да почнеш муабет.
   
 6. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70


  Фалааа . Обваа прашање ме мачи подолго време ти благодарам :)) :* ќе те послушам :) ;)
   
 7. dani-dani

  dani-dani Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  леле и јас го имам истиот проблем како и тебе во врка со комуникацијата- тотално исто само сто разликата е што јас не сум му прва али тоа нема везе :D
  мислам дека најдобро е да не му замеруваш, и да не се расправаш за таквото негово однесување можеби сепак нема доволно искуство а се страми тоа да го покаже па зошто ти да не бидеш таа која ке му помогне со овој мал проблем што го има, ако навистина мислиш дека ти е убаво со него само единствено што ти смета е тоа тогаш, обидисе на секоја средба се почесто да навлегуваш во темите за неговиот живот може така ке стекне навика за да продолжи да ти кажува сто како се чуствува и што како му се случува. А зошто да не и да почнеш и теми за сексот, знаеш дека мажите уживаат да зборат на таа тема и повеке се опуштаат, може на почетокот ке се страми но ќе се опушти верувам :D
  Само напред и со среќа, па вреди мислам да се направи нешто добро за да му се помогне на некој човек -имаш шанса па искористија поздравче
   
 8. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70


  I ja ne sum mu prva ama nemame praveno za toa nikakov muabet :D:D a onaka shto znam sakam da napravime i zatoa i prashav se nadevam deka kje se sluchi toa kje go iskoristam prashanjeto kako behse prvpat au kade xD i kje zapochnam se nadevam deka kje pomogne :)) falaaaa mnogu na podrshkata ti posakuvam srekja i na tebe zdravlje i ljubov :* :mrgreen:
   
 9. dani-dani

  dani-dani Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1


  немај гајле се надевам ке помогне нешто! па те очекувам во брзо време да се пофалиш :) поздрав и фала
   
 10. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70


  се надевамеее :*:*:*
   
 11. 09101986

  09101986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  haha Dobrodojdov vo klubot.i jas go imam istiot problem KOMUNIKACIJA VO VRCKA no za da bide uste poloso, najmnogu od se me iritira toa sto koga sme so drustvo na deckomi,toj ne znae usta da zatvori postojano drdori,koga sme so moe drustvo jas ne znam usta da zatvoram postojano samo drdoram,a koga sme sami maki macam da napravam 2 reda muabet so nego :) .godina i 9 meseci sme zaedno i veke gi potrosiv site temi na muabet od stilot na podobro zapoznavanje na pr:kaj ucel osnovno,sredno,koga mu bila prvata devojka,koga prv pat imal seks,kade,sto treniral ko mal,kaj saka najmnogu da patuva,interesna slucka od nekoe patuvanje,interesna slucka od detstvo,koga pocnal da pusi pred negovite kako go fatile :), so koj se druzel od maalo jas sto gi znam... moze na nekoj ke mu posluzat ovie temi,no jas gi istrosiv mi treba i na mene pomos,pa pisete sovet.:)
  pozdrav4e
   
 12. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  izvini nesakam da ti zvucam strasno i zlobno no posle skoro 2 godini vrska uste mora da baras temi nekoi bezvezni za muabet???pa neli za tie dve godini ste zaedno gore dole so isti luge...zivotite vi se isprepleteni...problemi, sreka radost....skolo roditeli???izvini malku mi e cudno deka jas sum dolgo vreme vo vrska i mojot decko na pocetokot, ama tuka mislam na 5-7 meseci bese posramezliv i jas gi inicirav muabetite ama sega komunikacijata e kako i so najdobrata drugarka...dobro ne bas taka, ama za se bukvalno :D ...ako nisto drugo se raspravame taka pocesto vo posledno vreme:)))))))))))a sovet...neznam, mi izgleda kako da nemate nekoja blizina sto polsle tolku vreme e cudno...probaj ti so pootvoreni muabeti i temi...ne konkretni temi kako tie sto gi nabroja tuku temi sto sekogas imaat prodolzenie...za doma za skolo, za ona sekoj den sto vi se slucuva...probaj da go priblizis, napravi muabet za doverbata dali i kolku ja ima vo tebe...pozdravce i nemoj da mi se naljutis za zacudeniot moj komentar ;)
   
 13. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Vaka sega mazot mi mi bese prv decko i jas nemu prva devojka i koga se fativme prviot pat (posto potoa raskinavme) toj bukvalno nisto ne zboruvase dodeka bevme sami a koga bevme so drugarite bese fraer- kazuvase segi se zezase ama na samo bese tivok duri da recis usta nema :) I mene me iritirase toa zatoa sto jas sum mn zborliva i sekogas koga kese videvme imav smislena tema na razgovor pocni nesto vo smisol eee kako denot denes sto se sluci pa ovaa drugarka bese kaj mene ova i ova mi rece tyi so mislis za toa i veruvaj so tek na vreme ke se opusti i toj. Nemoj da go pritiskas i da se raspravas so nego zatoa sto e malceliv. ako stvarno sakas da si so nego samo bidi ljubezna ama i itra i se ke bide zasto mazite ne se kako nas tie se mmmmm neznam kako nedorasnati deca. :twisted: :D
   
 14. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  i kaj mene e istiot slucaj kako kaj peperutka potpolno ist samo sto seuste ne sme vo brak :) zaedno sme skoro 5 godini zaedno porasnavme.so tek na vreme ke si steknite poveke doverba eden vo drug poveke ke se zapoznaete i ke se opusti i toj
   
 15. 09101986

  09101986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  :) ne se lutam za komentarot. znam svakjam gi otvaram i tie temi na muabet koga ke se vratam od fakultet ili od na rabota jas mu preraskazuvam se sto mi se slucilo znae se za mene i za moite koleski kolegi duri mislam deka sum mu i veke dosadna a jas poznavam samo 1 negov kolega a gi ima milijon,koga jas ke pocnnam da go prasuvam nego za kako si pominal na rabota nikogas nisto ne mi kazuva za se sto im se slucuva na rabota jas doznavam od zenata na negoviot kolega.koga stanuva zbor za domasni problemi jas samo kaj nego naogjam uteha i da se pozalam i da mu kazam se a dodeka on izbegnuva takvi temi na muabet koga ima domasni problemi i sl mnogu pati sama doznavam se i koga ke go prasam zasto ne mi kazal mi vika deka ne saka da me zamara so takvi raboti. i aj sega kazi sto jas da pravam/ :)
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  Epa na kraj reci mu...ti be mislis da pocnes da zboris ili da baram drug...... :lol: sala na strana, posle dve godini zarem si dolzna da go zazboruvas ili zabavuvas....kuti i ti kolku i da e neprijatno pa sto ke bide neka bide:))))))))))))))))))))pozdravce ....
   
 17. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Da stvarno probaj i ti da kutis ko ste zaedno i koga ke te prasa kazi mu deka kutis zasto nemas so koj da zboruvas zs i toj nonstop kuti. pa moze ke mu tekne sto e problemot. Znaes mazite moraat da se turnat za da trgnat.. :D :lol:
   
 18. 09101986

  09101986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  haha :) dobar sovet.go probav ama covekov pusti film da gledame zosto dosadno ni bese :(
   
 19. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  PRODOLZI DA SI KUTIS ....SEKOGAS....NEMA DA MOZE SEKOGAS DA PUSTA FILMOVI:)))))))))))))))neka vidi kako e....i ne mu davaj objasnuvanja...ako te prasa zosto kutis ne mu vikaj zatoa sto ti kutis.....nikako...tuku reci ne kutam...i kuti si....ako ne biva pa stvarno razvikaj se....jas sum temperamentna i sklet me fati dodeka mislam kako ti e:))))))))
   
 20. mamicka

  mamicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  27
  zdravo na site , nemam odgovor no imam oci polni solzi i mi treba pomos, vcera bev izlezena so mazmi i kako sekoja zena go isprovocirav mu rekov deka sakam da ja vidam taa sto se interesirala zatebe denovive , i nasedna odkajznaes ,koj ti kaza sakav dati kazam ama se plasev kako ce reagiras dali ti kazaa sto i poracav taa nedojde licno pratila aber po drugar barala tel barala dali ima mazmi profil na net kako navodno mazmi rekol deeka e srecno ozenet so dve deca i deka nesaka nisto sonea. ok malata e vo vrska maz mi ne mi kazuva kako se vika tocno se pravda deka neznae i deka ne go zanimala ne me povredi taa me povredi mazmi sto kriese odmene sto sakase da postigne so molcenjeto pusta pat za vo idnina ili sto mnogu mi e tesko baram sovet pomognetemi iskreno vasa mamicka