1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со непца

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maticka, 15 декември 2014.

 1. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  259
  Имам мост,и ми се воспалуваат непцата на тој дел!Пред три месеци пиев ровамицин и ми помина!Сега пред некој ден,пак ми се воспалија,чистени се непцата.Ги плакнам со жалфии,гингивали сто ти не,а имам и две афти до непцето!Имам чувство дека ми е висок мостот,тежини во него..Болки немам умртвени ми се забите!Има ли некој како мене проблем ми се чини дека сум само јас вака...Казувајте чаре да не пијам пак ровамицин!:(
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.410
  Допаѓања:
  11.226
  Пол:
  Женски
  Најдобро да си одиш на стоматолог убаво да исчисти под мостот.
  Сама дома можеш да си земеш шприц и игла од аптека и со хидроген 3% внимателно да испереш под мостот. Каде има простор ќе ја вметнеш иглата, само врвот за да не се повредиш и убаво со големи количини ќе го измиеш просторот. Хидрогенот ствара пена која ќе ја извлече храната заглавена под мостот и би требало да го смири воспалението.
  Ако често ти се воспалува местото, треба да те проверат на забар дали е нешто со мостот што го предизвикува тоа, зависи колку време го носиш може треба да се смени.

  П.С. Најбитно од се, хигиена. Воспаление настанува кога храна останува во устата, под дејство на бактерии се разложува и може да предизвика многу други проблеми ако долго време перзистира ситуацијата. Има специјални мали четки за чистење под мостови, ти препорачувам да си купиш и секој ден темелно да се чисти под мостот и општо целата уста.
   
  На maticka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  259
  Spidy fala na sovetot!Мостот е ок,пред две години е ставен забите умртвени....ми ги киретираа непцата во четвртокот,имам четки интердентални ама не сакам сама да чистам!Слабокрвна сум,така да мозе да е и тоа,мостот е снимен пред три месеци и се еок
   
 4. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  259
  Од клиника од болести на уста не сум задоволна дајте некој добар парадентолог
   
 5. Kalia

  Kalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  мене ми го препорачаа овој апарат http://www.waterpik.com/oral-health/products/dental-water-flosser/ , го има и тука и е околу 6000 ден. не можам повеќе да ти кажам зашто не го купив, но од многу луѓе имам слушнато дека се задовлни.
   
 6. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  259
  Благодарам Калиа,значи не сум само јас
  :o
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.096
  Допаѓања:
  199.417
  Пол:
  Женски
  Колку што знам јас, на клиника во Скопје се најдобрите пародонтолози, засега. Може да одиш во Дентал Студио Пикасо во Аеродром (ако си од Скопје), барем за консултација.
  Реално, мостот е туѓо тело во устата и реакцијата на твојот организам е таа. Спајди убаво ти пиша погоре, оралната хигиена мора да ти е на високо ниво, особено делот под мостот. Ако се работи за мост од метал керамика, можно е од металот да има побурна реакција. Среди ја крвната слика (проблемот со анемијата), можно е да имаш зголемено крварење од непцето поради тоа. Витамин ц шмукај секој ден, еден период користи го НБФ гингивал гелот наместо паста за заби, да ти се смири непцето. И консултација со пародонтолог, ако не на клиника, појди ваму кај што ти кажав.
   
  На LadyC, christina и maticka им се допаѓа ова.
 8. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  259
  Ти благодарам Annath!Почнав од вчера со ровамицин(незнам зошто тој кај мене делува од кога ке го испијам по неколку дена).Инаку го користам НБФ гингивал гелот редовно,залфија инаку во тој дел до непцето имам и две афти многу ми се собра!А,ако нема подобрување сигурно ке одам кај парадентолог но не на клиника
   
 9. haruki

  haruki Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2018
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  3.616
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки:) Гледам темава нее активна оддамна но јас имам проблем со непцето еве веке два дена...имам мост кој е поврзан со порцелански навлаки...од вчера цело непце ми е отецено и ме боли пробав со камилица,кантарион ама некако нема ефект...може да ми кажете каква маст или нешто друго да пробам...фала ви