1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со нервите

Дискусија во 'Психологија' започната од RainBow, 16 декември 2009.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Pa znaci mene me maci ovoj problem. Ne znam do koja granica odi nerviranjeto,ama mislam deka kaj mene e preterano. Se nerviram za sekoja sitnica i toa ne onaka blago nerviranje tuku do toj stepen sto mi ide od koza da si izlezam i na kraj me frknuva edna takva glavobolka...Jas sum svesna deka ne treba do tolku da se nerviram, a najmalku ne za gluposti megutoa stvarno ne znam so da pravam. Ednostavno taka mi doaga.A i zgora na se decko mi ne e tuka (pokraj nego sum posmirena)i sekoj den mi e so nervozi i glavobolki nikako da se opustam.A da ne go spomnuvam periodot pred dobivanje togas na nikoj ne mu posakuvam da e do mene. Se razmisluvav da odam na psihijatar moze ima resenie zasto mislam deka za moi godini takva nervoza ne e normalna. Pa ke ve molam za nekoj sovet ako mozete da mi pomognete nekako.Vi blagodaram na site
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 2. m.a.r.e

  m.a.r.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  19
  probaj da se zanimavas so nesto.zemi gledaj nekoi interesni filmovi kako komedii probaj da se opustas na niv.ili ako ne si aktivna zemi zapisi se na aerobic pilates toa mnogu opusta i smiruva i deluva i psihicki i fizicki.i ne gi gledaj rabotite sto te nerviraat zemi zanimavaj se so nesto.se nadevam deka ti pomognav .pozz
   
 3. srcence18

  srcence18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  i jas go imam istiot problem stvarno neznam sto se slucuva so mene :worried::worried::worried: za sekoja sitnica pocnuvam da se nerviram i taka sekoj den.....mozebi se nerviram koga ke pomislam deka deckomi ne e tuka i mi nedostiga...pa i ucenjeto od druga strana, spienjeto malce mi pomaga ama pak se javuvaat nervozi :(
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Eve denes bas padnav na ispit i ne znaete so mi se desavase. Sega glava me boli nenormalno i pak mora da se napijam nesto...Stvarno moram da si najdam resenie zaso vaka ne go biva
   
 5. m.a.r.e

  m.a.r.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  19
  moj predlog ti e da si pobaras nekoj dobar psiholog ne psihijatar i porazgovaraj so nego.i izbegnuvaj kolku sto mozis nervozi i misli pozitivno bavi se so stvari so tebe licno te ispolnuvaat i ne obrnuvaj mn vnimanie ili ne razmisluvaj kolku si bila nervozna itn.gledaj idninata poozz :)))
   
 6. Ahhhhh Rain i jas se osekam taka vo posledno vreme. Neznam od kade taa nervoza no ednostavno se me iritira i mnogu brzo me vadi od koza. Planiram veke nekoe vreme da se zapisam na fitnes ili aerobik, zasto toa mi go sovetuvaat mnogu lugje, ke imam nekakva zanimacija a i ke se osloboduvam od stresot, no nemam drustvo za tamu, drugarkive nekako ne se raspolozeni za toa a sama tesko deka ke se nakanam :lol: Pa stoznam, probaj ti taka, najverojatno ke ti pomogne. Pozz***
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.837
  Еј...ало,што ви е бе на сите?!Ве размавам тука со чврги и ластици.
  Што сакате вие не знам?!Трпението и толеранцијата доаѓаат со годините.Вие сте премногу млади и енергични и многу е нормално да избувнувате.Е сега табиет си е табиет,особено се однесува ова на Рејнбоу.Ти едноставно си таква како човек,избувлива и нетрпелива,ако сакаш можеш да го смениш тоа со вежбање.Мора да научиш да бидеш потолерантна и не толку своеглава,зошто светот не се врти околу тебе,а дечко ти не ти орган и дел од тебе,туку ти си човек за себе.Нема зошто да бидеш напната ако го нема него.Изгледа како малечка ти имаат допуштано многу и си размазена,па сега откако полека згазнуваш во светот на возрасните сфаќаш дека треба вистински да се избориш за нешто за да го добиеш.Внимавај,така лесно се губат пријателите и оние што ти значат,зошто никој не е должен да трпи нервозна личност.
   
  На izabela.nik и Goticarka им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Pa prvo kako prvo,nikogas ne sum bila razmazena nitu sum imala se sto ke posakam. Od 16 god pocnav da rabotam i se sto sega imam sama sum si go steknala bidejki moite ne se bas najimotni. Odamna sum vlezena vo "svetot na vozrasnite" i sum zapoznala najrazlicni tipovi na luge i se imam razocarano vo mnogu luge. Decko mi ne go gledam kako "organ ili del od mene"tuku kako poddrska i zatoa i mi nedostasuva. Zal mi e sto si dobila sosem pogresna slika za mene kako razgaleno detiste samo poradi toa sto napisav deka si imam problemi so nervite. Mojata namera bese da dobijam nekoj korisen sovet kako da si pomognam i da bidam posmirena, a ne nekoj da me ocenuva kako " izbuvliv i netrpeliv covek ",pritoa ne znaejki sto jas sum pominala vo zivotot. No sepak, fala na pomosta. pozdravce
   
  На Dust и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.837
  Добро чил,кул,смири се...ете гледаш пак избувна.И како не ги познаваш луѓето какви се,еве мене не ме процени каква сум,а веднаш ме бомбардираше.Мацо,ти очекуваш мек третман од луѓето,животот,а со тоа и помалку нервози зошто во еден момент си достигнала разочарување кое наводно те прави поискусна,попаметна,позрела со кое сметаш дека си посупериорна,а останатите немаат врска од животот.Смири се мачко,уживај не сме тука да се тепаме.
  Не мора да ти било допуштано од имотен аспект,не ни мислев така,мислев како мазимица на мајка ти или татко ти кои покажувале одредена слабост кон тебе.Не мора да ти ја знам животната приказна за да претпоставам зошто е тоа така,зошто летс гет рил,не сме уникатни,ниту единствени луѓето се неколку типа на шаблони,јас претпоставив дека си тој.
  Ако ти велиш дека не ти ја знам приказната,а донесов заклучок,а сметаш дека треба да ја знам за да донесам заклучок,тогаш не си елаборирала доволно,проблемот не е во мене.
  Друга претпоставка,гневна си кон животот,гневна си кон луѓето зошто ете така ти се случило да мора да работиш од 16 години,а да не го уживаш детството и младоста во целост и да бидеш издржувана од родителите како повеќето млади.Па веројатно си склопила некоја приказна во глава каде што себе си се вреднувала малку повисоко и цинизмот настанал како резултат на гнев,а не искуство.(значи,не се лути,те разбирам потполно,но сослушај,ова не е муабет уз кафе и обична нервоза)
  Значи,проблеми со нервите е народен муабет,такво нешто не постои како дијагноза во психологијата.Нема магичен чај,ниту реченица-смири се ќе помине,а си свесна дека многу пати си ја слушнала,но не ти помогнала.Затоа не избувнувај и не ме сфаќај премногу лично,јас не те познавам,ти мене не ме познаваш,јас можеби знам нешто кое што може да ти помогне,само колку си ти спремна да го прифатиш и да ме разбереш,а да не го примиш тоа толку суетно.Сослушај,прочитај,ако ме разбереш примени,ако не ти се допаѓа не дозволувај да те навреди и да избувнеш.
  Најлошото е во ситуацијава да велиш,јас знам какви луѓе има,мене луѓето ме разочарале,јас сум презрела за својата возраст,вие не знаете низ што се јас сум поминала.Никој,ама верувај никој не можеш да принудиш да биде фер со тебе само заради твојата тешка животна приказна.Сите имаме приказна,сите имаме проблеми,често исти,пречесто различни,но тоа не ни дава за право да избувнуваме,да се изживуваме со себе,да се малтретираме себе,а при тоа и останатите кои во моментот ќе ни се најдат на патот.Јас познавам луѓе со многу пострашни приказни,а верувам и ти,па често спомни си на таквите и речи си можеше да биде и полошо.
  Пробај да погледнеш длабоко во себе,што е тоа што толку те прави гневна и за најмала ситница,побарај го одговорот,но не обвинувај никого,соочи се,прифати го и продолжи.Мораш да ја пронајдеш внатрешната среќа и баланс,мораш да сфатиш што е тоа што тебе те прави смирена и среќна и едноставно прави го.Не ти треба дечко ти за да те смири,тоа кажува дека ти немаш заокружено јас,затоа што тој е тој дел од тебе кој е заслужен за себесмирување во секоја ситуација.
  За почеток доволно е кога ќе се најдеш во таква ситуација инстант пробај да ја задржиш свеста и да се повлечеш,а потоа почни да ја рационализираш ситуацијата.Што ми значи таа личност/Што ми носи оваа ситуација,дали е вредно,дали се однесува лично на мене,дали сум моќна да го контролирам,дали можам да го поправам,кои ми се шансите и слично.
  Сфати и дека не си сама,дека такви работи не ти се случуваат само тебе,дека тоа е круг,живот кој кога тогаш за да се затвори мора да ти врати со добр.Пред се не заборавај на вербата и надежта во кој облик и да ти е,дали во себе,во Господ,не знам.Ама верувај ми,дечкото колку и да го сакаш не смееш да дозволиш да ти биде предмет на обожување,самосвест,самоконтрола и капка смирување,затоа што кога тогаш ќе ти се удри од глава.А замисли што ќе биде не дај боже да раскинете?!
  И јас сум паѓала на испити и сум мислела дека е крај на светот,но подоцна сфатив...колку посмирено,толку подобро,ќе има и нареден пат.Јас дури и здравствен проблем си навлеков ради преголема нервоза (не само ради факултет,само онака пример нафрлив),значи не ти зборувам чисто од наука и теорија,туку и од животно искуство.
  За тебе и нормална ситуација е апсолутно стресна и необична,трауматизирачка ради крутиот поглед и нефлексибилноста.Излези малку од себе...
  Би ти пишувала и уште,но искрено се плашам дека ќе се ќе кога го бараш,тогаш биди спремна за било какви одговори,а тоа важи и за било што во животот.да ти речам пиј чај од камилица пред спиење помага,нема да ти помогне на долг рок,да ти речам смири се,сто пати си слушнала,немало ефект,да ти речам број до десет,нема да се смириш,а уште помалку па коренито ќе го решиш проблемот.
  Поздрав и среќно
   
  На Goticarka и Masnickaaa им се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Pa ne mislev ja da ja teram rabotata na karanje:) kako i da e fala na isrpniot odgovor. Prvo kako mozam da te procenam koga voopsto ne se znaeme. Pa i najdobriot poznavac na karakteri ne mi se veruva deka bi procenil nekoj od eden post neli. Drugo ne mozam ja tuka da ja elaboriram celata moja zivotna storija i da gi zamaram site. Ednostavno sakav da slusnam drugi mislenja i kako drugite se spravuvaat so nervozata. Mislam deka mojata nervoza pominuva nekoi granici (ednas zavrsiv na kardiologija poradi pregolem stres), pa zatoa sakav da slusnam drugi iskustva i dali bi trebalo da se obratam kaj nekoj so pogolema strucnost(kako psiholog) Ne barav bas procenuvanje na mojot karakter ili kakov tip na covek sum,bidejki ova sepak e forum i tuka toa ne e vozmozno bas da se napravi. Kako i da e, ke se obidam uste poveke da se kontroliram,iako ne mi uspeva bas najdobro( ne znam kako da go opisam toa cuvstvo, mislam znam deka ne e dobro za mene da se nerviram i deka ne treba ama dzabe e, kako nesto da te jade od vnatre) Ama toa e. Mozebi so pominuvanjeto na godinite ke se smeni nesto. Barem se nadevam :)
   
 11. m.a.r.e

  m.a.r.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  19
  najdobro e da se obratis kaj nekoj psiholog toj moze da te islusa i sto i da ti lezi na srce i nekoi raboti koi voopsto ne si gi izgovorila na glas mozes nego da mu gi kazes pa kolku tolku ke ti pomogne da se oslobodis od nervozata.
  pozz se najubavo :)
   
 12. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  LELE TOKMU JAS MISLEV DA POSTAVAM SLI4EN VAKOV POST ! :) NAIZGLED SUM VESELA, VEDRA OTVORENA I DRUZELJUBIVA DEVOJKA. MNOGUMINA MI REKLE DEKA GI ZASMEJUVAM,GI RASPOLOZUVAM DURI MI SE SLU4ILO MI KAZALE VAKA " ABE IMA NESTO VO TEBE POZITIVNO! KOGA COVEK TE GLEDA,SO NASMEANO LICE, SVETLA KOSA,NASHMINKANA ROZOVA...NEMOZE DA POMISLI NESTO NEGATIVNO!" :lol: MEGUTOA.....TOA E ZNAK DEKA LUGETO NE DOVOLNO ME POZNAVAA! BIDEJKI VO SRCETO,VNATRE SUM NESTO SOSEMA DRUGO! ISTA BAS KO TEBE RAINBOW...PLACAM ZA SE NESTO,SE NERVIRAM NO VIDI TOA NEGATIVNO MI SE ODRZUVA I NA RABOTATA! SE MISLAM DEKA KOLEGITE OKOLU MENE ME SMETAA ZA NESPOSOBNA,ZA GLUPAVA DEKA ZA NISTO TUKA NE SLUZAM I SL.DEKA SAMO MOITE GRESKI SE NAJJSTROGO OCENUVANI I SL. RABOTI STO ME PRAVAT DURI DEPRESIVNA :x MI SE SLUCUVALO DA ODAM NA RABOTA I VOOPSTO DA NE RAZGOVARAM SO NIV,SAMO ONAKA PO POTREBA OD TIE "CRNI MISLI" MEGUTOA MNOGUPATI SUM SI KAZUVALA I SAMA NA SEBE "MOZEBI SE E TOA TAKA ZASTO JAS GLEDAM TAKA NA RABOTITE! BIDEJKI JAS SE SAMOOCENUVAM PRESTROGO I PREKRITICNO I SAKAJKI DA SE DOKAZAM VO STO PODOBRO SVETLO IZLEGUVAM....PONIZENA." SEKOJDNEVNO GLEDAM BORBI NA RABOTA I NATPREVARI KOJ PODOBAR DA SE DOKAZE,I VO TAA KOMBINACIJA JAS SUM SOSEMA ISTISNATA :( BIDEJKI NE ZNAM DA SE PRAVAM NESTO STO NE SUM,DA SE DODVORUVAM NA SHEFOVI, NA GAZDI...A TIE OKOLU MENE SE SO POGOLEMO RABOTNO ISKUSTVO I ZNAAT! MEGUTOA,NE SAKAM DA BIDAM TAKVA ZASTO NA KRAJOT NIKOJ NE E GLUP KE ME OCENI DEKA SUM "ULIZUVAC" KOGA BI BILA TAKVA PA MOZEBI E PODOBRO I DA SI OSTANAM VAKVA KAKVA STO SUM SI SEGA-KOLKU ZNAM ZNAM STO MOZAM-MOZAM MEGUTOA SE NA SE,NEMOZAM DA TI DADAM SOVET ZA ZAL,BIDEJKI I JAS NE ZNAM KAKO DA GO NAMALAM OVOJ STRES I NERVOZI :x NEMOZE VEKE VAKA,JAS PONEKOGAS SE GUSHAM I SI IMAM ZDRASTVENI PROBLEMI A UTRE NEDAJ BOZE AKO GO IZGUBIME ZDRAVJETO TIE ISTITE NEMA DA DOJDAT DA PRASAAT KAKO SME.SAKAV DA TE PODDRZAM SAMO I DA TI UKAZAM DEKA SEKADE E STRESOT PRISUTEN OKOLU NAS,NO EVE SUM SE OBIDELA DA ZBORAM SO MAJKA MI ZA TOA,NO NE ODI ZASTO ONA SAMO MI GO ZGOLEMUVA USTE POVEKE VELEJKI: "AMA NEMOZE TAKA,TIA VAKVI-TIA TAKVI" PA USTE I SO GLASNOTO ZBORUVANJE...JAS USTE POJKE SE NERVIRAM A NE DA SE OPUSTAM.RAZMISLUVAM DA RAZGOVARAM SO PSIHOLOG NEKOJ STO KE TE ISLUSA I SMIRI.....
  GOLEM POZDRAV PA PISI I NE SE NERVIRAJ ZA ISPITOT KE POMINE,KE VIDIS SLEDNIOT PAT KE POLOZIS-TI POSAKUVAM MNOGUUUU SREKA
  POZDRAV
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Pa sto se odnesuva do mene resiv da se obidam nerviranjeto da go svedam na minimum i redno e da se opravam malku(iako rabotite ne mi odat bas najdobro) Pred nekoj den pak imav mnogu los den, pa majka mi mi predlozi(naredi)da odam na psiholog, ama pred da go prevzemam toj cekor ke se obidam da se smiram. Pa ako ne biduva toa e toa. pozdravce
   
 14. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  nemojte da se nervirate nikoj,i jas sum mnogu nervozna za sve i sesto
   
 15. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Мислам дека си преосетлива личност.Во ниту еден момент не дозволувај разочарувањата од животното искуство да ти ги затрујат ставовите и да те поколебаат, туку искористи ги за превземање на поразумни чекори.Пробај негативнатата енергија да ја усмериш во нешто констуктивно: пробај нешто ново-нешто што го немаш направено до сега-можеби ќе откриеш нешто ново пријатно кај себе; спортувај; подобри си го својот социјален живот, избегнувај ја осаменоста и не земај се при срце. I`m glad if I could help!
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  Фала ти Брејвхарт на советите :) Инаку во последно време ми оди подобро. Успевам некако да се контролирам. Нервозите се уште ги има, меѓутоа во помали количини. Се обидувам да не си ставам се на срце и да мислам позитивно. Иако се уште имам некои многу лоши денови, ситуацијата се подобрува. Фала ви на сите за советите :)
   
 17. babyI

  babyI Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Леле не си сама и ја сум иста ... Понекогаш ми се чини дека у лудница ќе завршам :D Хаха, шала на страна .. Ептен се нервирам, за ситници за глупости. Кога ќе ми се собере се знам да вриштим и тогаш подалеку од мене - кажувам работи што не ги мислам и после се кааам ;( Кога имам некој проблем само тоа па тоа ми е у глава, голем песимист сум и многу често луѓето околу мене ми кажуваат дека сум премногу негативна и дека и нив ги полнам со негативна енергија и ми е многу криво сакам да се сменам ... Да не се замарам, да кулирам , да сум позитивна насмеана и опуштена ... Ама нема :?
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.407
  Пол:
  Женски
  ееее ќути не збори за тоа кажување на нешто па после коа ќе се смириш оди извинувај се. Среќа ме знаат сите што се околу мене па не ми замеруваат. Знаат дека кога ќе оладам ќе се извинувам. И не знам што да ти кажам... може со тек на време ќе смениш размислување и ќе го смениш ставот. Сепак искуствата ги менуваат луѓето и го градат карактерот. Поздравче и се најубаво
   
 19. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  878
  :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: TE OBOZAVAM :D
   
 20. tejcence

  tejcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  lugej jas imam 23god i sum vo brak,otkako znam za sebe imam problemi so nervite i seto toa go prezivuvam od jaki stresovi so koi sum se zdobila uste od mala ama sepak ne se predavam zivotot prodolzuva i se sto bilo pominalo i se sto ke bide ke pomine , pa zatoa bez nervozi i ne se nervirajte za site sitnici vo zivotot.Zivotot e sepak ubav a tolku malku trae da gi pronajdeme ubavite raboti vo nego pa makar da se i sosema malku.Pozdravce do site( nervno) :lol: oboleni