1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со нервите

Дискусија во 'Психологија' започната од RainBow, 16 декември 2009.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    И јас имам проблеми со нервите.Всушност,откако знам за себе никогаш не сум била мирна личност.Лесно можам да се изнервирам,секој може да ме испровоцира,лесно избувнувам и тоа го мразам многу.Во такви ситуации навистина не можам да се контролирам.Плачам многу а после кога се сетам дека всушност за ситници сум плакала и сум се нервирала.
    Понекогаш пробувам да избројам до 10 и да се смирам малку.Не знам,штом на овие години се нервирам толку,не знам подоцна што ќе биде.Животот носи и многу поголеми стресови,тоа е факт.
     
    На glammur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ако зборуваме за нерви Блацк сван...јас само ке ти казам не знам колку години имас, ама зивотот воопсто не е лесен...и јас сум била како тебе и сеусте за некои работи премногу се нервирам...но се трудам нервозата да не ми трае долго и да не ме дрзи лосото располозение долго...инаку се е до мозокот...јас бев екстремно интровертна лицност па сега сум ексторвертна и не дрзам нервоза или стрес мн долго во мене...се се уци...ако самата не се потрудис нема никој да мозе да ти помогне..и највазно, нисто не дрзи во себе и не натрупувај стрес кисце
     
  3. zdravjepodobro

    zdravjepodobro Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Nervozata e naucena navika koja moze da se smeni kako isekoja druga navika. Mozebi ke vi treba pomos ako ne mozete sami da go resite problemot. Probajte so hipnoterapija koja e najefikasna za menuvanje naviki.
    [mod-kirilica:worried:f3394lc][/mod-kirilica:worried:f3394lc]
     
  4. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    истата сум и јас,се може да ме изнервира,одма главата ме фаќа,ама тоа е....сами сме си криви
    знам дека ова
    е точно,ама кој да го примени :x :x :x
    разни карактери :worried:
     
  5. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Многу сум осетлива и за се и сешто се нервирам ..... секојдневна главоболка си стварам, самата се уништувам ама тоа е не можам да се концентрирам на работите , се лутам , и сето тоа ми претставува главоболка :doh: а кога ќе се струпаат повеќе причини за нервоза ни плачењето не помага... ни разговорот ...ништо не ми помага , се затворам во себе :sweat: и времето е лек за тоа ,ама додека се излечи тоа доаѓаат други проблеми ... и нема крај на главоболката , бев и на лекар и што е најжално веќе и лековите не ми помагаат , само добар сон |-) |-)
     
  6. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ахххх, мојата тема... :( Како за мене да е почната! Прво, јас и брат ми сме огромна разлика, и додека бев сама, никако неможев да сватам зошто кога ќе си одам дома јас си играм со старци, а другите деца со братче или сестриче, сите до едно дете што ги познавам имаа. И така си развив детска депресија, ме носеа по психолози и секакви чуда, и после 2 спонтани абортуси на мајка ми дојде на свет брат ми. Помина депресијата, пресреќна што си имам жива играчка! Да напоменам дека не сум растена како некоја распрдена да ми простите на францускиов, туку сум поприлично конзервативно воспитана. Пред да наполни брат ми 2 години, ми се слизна од рака и ја удри главата силно од ќош од ѕид, и доби фрактура на черепот огромна, беше во опасност 1 месец, од што помина за чудо на лекарите без никакви последици, само со најмали говорни маани, што со текот на годините ги снема. Јас тоа си го сватив како моја вина, и никој не се потруди да ме натера да мислам поинаку, па затоа почнаа истите проблеми како предтоа, со дополнување-бес... Почнав да мокрам во кревет навечер, од стравот што го преживував секоја вечер дека јас го барав-јас го уништив, и тоа траеше 3 години, веќе навлегував во тинејџерски денови! Пубертетот ми беше катстрофа, имав заради гореспоменатото воспитување секакви разно-разни забрани, последна излегував прва се враќав, и ред други глупости, веројатно предизвикани од страв, незнам како другачие да ги оправдам, со оглед на тоа дека бев одличен ученик без никакви проблеми. Во меѓувреме, се повредив на тренинг, бев репрезентативец, и имав едно чудо операции, најболни на свет, учев да одам 5 пати во животот, и поддршката некако ми недостасуваше, ама се препишував дека имам мал брат, и дека некој мора да е со него. Никогаш не сум му била љубоморна, баш напротив. Но бесот од сите ситуации само се зголемуваше. Факултетот ми помина како подмачкан, без никакви проблеми, со една причина-дечко ми. Заедно сме од кога бев матурантка, па ми беше личен психолог едноставно ми го најде вентилот. Но, домашните глупости не престануваа. Баба ми ми почина на раце, па другата баба, па татко ми се разболе, па оздраве одвај, па без работа бев 2 години, па татко ми почина, јас го најдов во кома, и по 9 дена почина, па одеднаш добив 3 000 обвинувања од неговата страна од фамилијата и милион "рецепти" за што како треба, и уште милион глупости. Милион. Со сите овие последици од начинот на живот кој сум го жувеела, некако стрес до стрес, станав една невротична , уплашена, чудна девојка, која нема поим каде се наоѓа. Не дај Боже некој да ми каже разбуди ме и да не стане одма, јас добивам напад на паника дека нема да се разбуди како татко ми. Лекари? Сменив триста. Ке ме начукаат со лекови, и ајде се е во ред, а јас си го гледам животот како да ми проаѓа на лента. Сега сум верена, работите малку од малку си доаѓаат на место, ако ништо друго, си го имам вентилот-вереникот. Не се ослонувам комплетно на него, ама секогас знае што и кога да каже или направи. Пресреќна сум што го имам, благословена од Господ. Тој е мојата светла точка! Се помалку и помалку избувнувам, фитилот како да ми се продолжува, се концентрирам само и само на позитивните работи, сите што ме нервираат ги ставам во категорија "бивши драги", се што ме нервира исфрлам, на пр. телефонот кој го купи мајка ми немаше светло на екранот и секогаш кога ѕвонев некаде не погаѓав од што ишто не се гледаше, и тахикардија добивав од него. Како го решив проблемот? Заштедив пари и го фрлив, Ај со здравје. Ова ви е еден совет на сите дека се е можно, дефектна сум во нервите уште од мала, па еден се подобрувам сега на скоро 30. Ако се сака и со мноооогу труд, може! :)


    П.С. Извинете на километарскиов пост... :$
     
    На sonja-bibi и srcekrsacka им се допаѓа ова.
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    оф елена па ти стварно си имала тежок живот но не дозволувај минатото да ти ја упропасти иднината сочувај си ги и тие нерви со ти се останати за да мозеш децата што допрва ке доагаат да си ги изгледаш да си ги изправиш на еден прав пат а тоа што заминало не се врака да знаеш мислам добро си тргнала по подбриот пат држи си го овој правец и ке се средат пополека сите работи не се измачувај сама себе си и узивај си го животот
     
  8. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Јас сум доста живчано девојче. Доста луѓе ми го имаат кажано, а и самата си знам. Можам да се изнервирам и за ситница и ситница може денот да ми го уништи до бескрај. Друга работа е тоа што постојано сум под стрес и постојано сум нервозна, некогаш дури сум нервозна и без причина. Блиските веќе се навикнаа на тоа, амa јас се нервирам бидејќи постојано сум нервозна. Често вешто знам да ја скријам нервозата, ама некогаш и без да приметам покажувам колку многу сум нервозна. А не сакам да знаат сите дека се нервирам, затоа што не ретко го злоупотребуваат тоа.

    Мајка ми многу пати се обидела да разговара со мене за овој мој проблем но, ништо не помага.
     
    На glammur му/ѝ се допаѓа ова.
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Точно така, се обидувам минатото да го сместам каде што му е местото, и да ги гледам само и само позитивните работи. Нервите кога ке се скинат се скинати, ама со мноооогу труд и секако поддршка има резултати. Кога можев јас, можете сите! МОЖЕТЕ, верувајте ми! :)
     
  10. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Во последно време сум многу избувлива и само сакам да се карам секоја ситница мене страшно ме нервира многу сум брднс незнам што ми е :devil:
     
  11. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Кај мене месечниот циклус има големо влијание врз моите нерви, некогаш каква и вест да слушнам смирено ја прифаќам, но особено една недела пред да ми дојде и главата што си ја носам ми смета. :devil:
     
  12. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    јас пред мензис сум стравотија....ме научија и знаат иначе откога знам за себе мензисот ми е хаос тешко го поднесувам,макар мојот живот се промени не е веке онаков каков што беше меѓутоа мислев дека можам да пребродам се но не било така сега сум по нервозна,плачам но од сето тоа аир нема.Понекогаш сакам сето ова да е само лош сон но јас никако да се разбудам се полошо и полошо е но бар се тешам некогаш дека животот е тркало.....
    најмногу ме боли што на сите што им направив добро ми завртеа грб и тадури рекоа па што? медал за добрина да не сакаш?Сега кога јас се уништувам немам кому да се потпрам освен кога го гушкам моето куценце кое само тоа ме разбира,нервите навистина ми се истенчија и немам сила верувај те немам сила да се борам,едноставно не сакам сакам се да отерам у курац и се да започнам од ново....ако не го сторам тоа уште полошо ќе ми биде и навистина ке си го уништам здравјето,нервите буквално се....
     
  13. SomeWhere

    SomeWhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Сакам да побарам помош од психолог ама не сум полнолетна и сакам да незнае никој,секој ден се нервирам и плачам од ич ништо сум се приметила дека почнувам да трепкам 100 на сат страшно ми е незнам што да правам. Ке умрам вака само тоа го знам.
     
  14. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Уф,уште од мала сум премногу нервозна за ситници од причина што животот и случките во него ме натераа на тоа.Посебно како и сите останати сум нервозна пред да ми дојде ,тогаш сум убиј боже |( До пред 5 години јас се тресев од нерви поради околностите и случките кои што ми се случуваа.Ги изгубив и двајцата родители,имав проблеми со бишиот дечк,го берев бесот во себеси се додека не почнав да го исфрлам на тие што се околу мене што ја влоши ситуацијата.ОД кога сум со сегашниот дечко кој што ми помогна многу да преминам преку тоа,јас сум многу помалце нервозна и се обидувам да го контролирам тоа колку што е можно повеќе.Помалку се нервирам и ми е многу поубаво :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Site sme za nervno! Ima li nekoj sto go nema ovoj problem? Do koga ke se nervirame? Ima li kraj?
     
  16. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Се ќе си најдам нешто да се нервирам :lol: Дали нешто сум рекла што не требе сум кажала одповеќе за мене на другарки па ке ме оговараат :?: А работите за кои треба да се нервирам и да размислувам ги заборавам :@ Зошто и на нив ако мислам ке се пореметам готово крај :devil:
     
  17. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Дали ви се случило ако нешто многу се изнервирате, да почнете да се тресете? Ми се случило неколку пати, ама не сум сигурна дали е од нервоза, одеднаш губам сила во разете и нозете и почнуваат да ми се тресат...
     
  18. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    на мене понекогаш ми се случува така...ќе се изнервирам и пошто веќе преку глава ми е од се, како да снемувам сила.....дали организмот така се брани и штити од дополнителни нервози......
    ќе се изнервирам,и снагата ќе ми се претресе, снемувам сила.....како воз да ме прегазил :worried:
     
  19. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Долг временски период неможам да решам брачни проблеми што се испреплетуваат со беспарицата,брзиот тек на живот(во кој јас очигледно ја губам битката),стресот на работното место и сето тоа ме прави темпирана бомба..Толку сум се изгубила во вртлогот на нервозите што можам скроз да исклучам и да не се препознавам поке себеси па и ПМС ако е периодот е тогаш можам да полудам начисто само заради некоја флека што се појавила на вратничката од кујната :( Моите нерви алармантно је преминуваат границата...
     
  20. Princess.Of.Weed

    Princess.Of.Weed Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    и мене ме мачи истиов проблем....се ме нервира...секоја ситница може да ме изнервира...со дечко ми се карам за ситница...свесна сум дека се карам за непотребни работи,но МОРАМ да се искарам и да му се истушам на некој...во поголеми случаи тоа е мојот дечко,но може да биде и мајка ми...ужасно се чувствувам за тоа...сакам да се поправам,но незнам како...нон-стоп сум нервозна...се што е околу мене ме нервира и не можам да поднесам никој во моја близина и постојано сакам да сум сама... :worried: :worried: :worried: :worried: :worried: