1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со нервите

Дискусија во 'Психологија' започната од RainBow, 16 декември 2009.

  1. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Медицински кажано, проблемот со нервите е како проблем со вените, или артериите, или мускулите, или тетивите, или лимфните јазли,...

    Претпоставувам дека се мисли на проблем со лесно избувнување. Тоа се контролира. Смиреноста може да се извежба и да се примени секогаш.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jasnajasna0408

    jasnajasna0408 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    знам дека е постот многу одамна ама мене сега ми се случува слична ситуација па ме интересира дали го реши тресењето и другите симптоми што ги спомна како снемување сила и слично? как мене е чудно што кас не се нервирам баш периодов а баш сега ми се тресат рацете и да не претерам ама скоро постојано последниве 4,5 дена
     
  3. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Доколку не е од стрес, можеби е од замор или премногу кофеин :)
     
    На Nightwish11 и jasnajasna0408 им се допаѓа ова.
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Многу лесно се нервирам а посебно пред да добијам премногу сум нервозна и се ми оди на нерви ,пробувам да контролирам нервоза ама не секогаш ми успева.
     
    На Feminka22 и Herrera им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Same here
    Нервите уште на 18 години ми се на стаклени нозе и одат како ,,совршен додаток” на мојот избувлив темперамент.
    Често пати знам за ситница да збеснам и да искочам од кожа.
    Или пак ја полнам чашата ама капката што ќе ја преполни ќе го ,,изеде” (извинете на израз) дебело и тоа.
     
    На Izaabella, Nightwish11, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Како да си го вратам назад трпението? Мислам дека ми е потрошено малку ми фали да избувнам. После и ми е криво ама и не ми е. Ако не им покажеш на некои луѓе заби на време цел живот ќе ја преминуваат границата. Не ми е гајле за луѓето што заслужиле ме боли за тој што е покрај мене и ме трпи и сака ваква. Како да се сменам? Еден ден ќе ми сврти грб ако не се исконтролирам.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Same. И мислам чаре нема.
     
    На BlackNight, Herrera и Alisa22 им се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Кратко ќе кажам . Фитилот кај мене е минимален .
     
  9. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Човек нема проблеми со нервите, туку со проблемите кои ги има, кои некои се нерешливи, или трауми и т.н. Кога ќе почне човек да живее добро да пробува да се шегува, да излегува вљуби, дружи тогаш нервите се средуваат. Одбегнувајте стресови секогаш кога можете и ќе се средите со сигурност.
     
    На Bella205 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Многу голема самоконтрола имам
    Едино кога некој е глуп и не разбира и мора да му се црта ме нервира, уште глупото памет соли ама настрана то секогаш сум релакс
     
  11. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Јас се трудам да се контролирам, но некогаш едноставно не успевам. Кога ќе излезам од контрола од бес може многу да викам и да се расправам. На крај сфаќам дека на ваков начин никогаш проблемот устбари не може да се реши и затоа се трудам премногу да се сталожам и да научам да се самоконтролирам. Исто како што не е океј да премногу се нервираме од друга страна не е океј и да се потиснуваат емоциите и да се лажиме себеси дека се е во ред. Убаво е некогаш да оставиме емоциите да излезат од нас, но секако да научиме да се самонконтролираме.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    ќутам и трпам премногу ,па кога ке ми пукне филм тоа е со сите спектакли
    викање ,кршење. После се каам бидејки најчесто ситница ја прелила чашата ,ама нема назад...

    Знам дека не е нормални ни здраво ни за мене ни за околината .
     
    На GirlLove, Pea и BlackNight им се допаѓа ова.
  13. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    До ненормални граници сум нервозна и избувива. Нервозата ми е најзастспено чувство во последно време. Буквално се ме вади од кожа. Мајка сум и треба да сум присебна знам, но посилно е од мене.
     
    На Осе и buba4e89 им се допаѓа ова.
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Јас не сум избувлива ич, некој кога му вратам не значи дека ме изнервирал туку да знае до каде му е границата со мене.
    Она што ме плаши е во ПМС каква сум ;(. Јас затоа што сум онака повеќе со ,, широко срце ", се плашам во овој период каква сум. И жал ми е што стапот го јаде маж ми, со син ми секогаш имам контрола ама на маж ми се истурам за се и сешто, онака ме тера на кавга за се му избувнувам, и после 10 мин му се извинувам и го гушкам :(. Ама што да правам така ме тера :|
    Јас за се имам трпение и разбирање, не сум човек да оди до недоглед со кавги, ниту пак се нервирам за ситници. За работи кои допираат до мене се само здравјето. Само тоа од патики ме вади, најважно е здравје да има.:l:
    Друго останато не допира баш до мене, ептен некој силум ако нешто се обидува да ме направи будала, на многу лош начин знам да му покажам каде му е местото и уво да не ми чуе.
    А да се тресам од нервоза кај мене не дозволувам, животот е еден, и многу вреден а нерви се чуваат за кога ќе остариме да ги имаме. :inlove:
     
    На buba4e89 и Осе им се допаѓа ова.
  15. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Јас имам проблеми со цел нервен систем. И кога спијам нервите не ми се одмараат. Ми скока телото. Преку ден сум напната и затоа е така. Доктор ми има кажано диазепам да пијам секоја вечер, но избегнувам.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Барем б6 и магнезиум користи, или чаеви камилица и маточина,валеријана, помагаат многу. Кафето замени го со чај.
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Пијам магнезиум, цинк и Б6. Не секоја вечер, ама знам да се напијам. А кафе со чај да заменам јок.
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Витамините пиј ги континуирано подолг период за да има резултат, исто така можеш и омега, кафе избегнувај, ако можеш и воопшто не консумирај, и доколку можеш спортувај, трчај :)
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Спортувам и тоа екстремно. Кафе и да исклучам скрос, пијам суплементи со кофеин за да ги издржам тренинзите..
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Психолог дали имаш посетено? Напнатоста мора да доага од нешто, да не ме сфатиш погрешно, знам како е кога во сон спиев со стиснати дланки од напнатост :|
     
    На DarkStormm и Осе им се допаѓа ова.