1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со ноктите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од delvi, 19 септември 2010.

  1. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    otkornav nokt na desniot palec pred edna nedela i zavrsiv na urgentno vo drzavna.
    Mi go otstranija skroz noktot i mi stavija betadin i uste neso i mi stavija prevrska.
    Posle 2 dena mi ja povtorija prevrskata i dva dena posle toa mi rekoa sama da si ja izvadam i da stavam hloranfenikol mast i da si go zatvaram so hanzaplast za da ne se inficira.
    Problemot e sto za 3 nedeli pravam svadba i nezz dali ke mi pomine bolkata za da oblecam barem sandala...sega se setam samo so apostolka,drugo nemozam da oblecam zosto mn me boli.
    Ve molam za sovet
     
  2. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Подолго време ме боли палецот при допир т.е местото над ноктот( не знам како да објаснам) на левата нога имам мал оток и помодерно е малце, ме боли само при допир исто така и не ми расте ноктот откако го скратив( плус не можам убаво да го исчистам бидејќи е краток). Дали имате некој совет што да направам?
     
  3. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Да не ти удира во месо и затоа отекува и не расте, ќошот
     
  4. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Имам воспаление на ноктите на нога. Ме боли. Некој совет што да ставам? Извинете за сликата.
    Ви благодарам многу.
     

    Прикачени фајлови:

  5. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Ексодерил крема е за нокти со бактерија а крема од невен можеби би ти помогнала за црвенилото и раничките
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hristinakiki02

    Hristinakiki02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали некој има слично искуство,ми расте црно дебело влакно испод ноктот на палецот,што е причина за тоа,дали да се обратам на лекар,гуглам цела вечер не можам да најдам ништо:doh:
     
  7. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Габична инфекција би требало да е (барем така ми дава). Не оставај, оди и провери што е.
     
  8. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Да не имал некој искуство со жолта пребоеност на ноктите?
     
  9. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Така нешто, ме боли само на допир. Некој совет што да правам?
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    8.512
    Пол:
    Женски
    Дали некој се соочил со одвојување на нокт од палецот? Малку му е сменета бојата, не ме боли ама почна да се одвојува, најверојатно ќе падне. Со што да го третирам, имам канестен капки за нокти за габична инфекција, друго што би можела?
     
  11. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Пред неколку саати ги сечев ноктите, некако од тогаш едната страна кај ноктот на едниот палец ме боли. Не ми личи дека било поради враснат нокт, како од страна живецот нешто да ме боли. Имал искуство некое вакво?
     
  12. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Можеби се работи за инфекција. Земи си канестен кремичка од аптека и мачкај 3 пати на ден.
     
  13. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Болката се намали ама се сцрвени местото и малку гнојче има. Баш од страна е кај тоа кутикулата уствари виси такво тенко делче мислам ме сфаќате, јас живец си го викам. Мачкам антифунгална крема и во топла вода ми е стапалото по некоја минута (многу ми помогна тоа, болката се намали доста ама ете гнојчево ме секира сега).
    Викенд е, да помине и празников, ако не се опорави предлог за добар доктор? :(
     
  14. vikivikicka89

    vikivikicka89 Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Се соочувам со еден т.н проблем, за кој имам премногу заблуди и не знам што е конкретно и како се лечи.
    Ве молам за искуства, терапија и мислење.

    IMG_7333.jpeg IMG_7337.jpeg
     
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.130
    Пол:
    Женски
    Кога прикажуваш нокт и бараш чаре ноктот не се пушта со лак.
    Јас работам и габични инфекции и се со нокти поврзано, вака никогаш не би ти дала нити совет, нити би можела да кажам што е кога е 90% прикриено.
     
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Имав ставрно розев лак, сега го избришав, лалецот пола ми е зелен, не мириса, не ме боли, ама зошто зелен? Некој ако се разбира совет? И пратив и на матичната чекам одговор.
    @LadyC
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    На какви третмани одеше?? Мене интервенција ми закажаа, ќе ми вадат од корен дел од ноктот (кај што е воспалението и сраснат во месо). Горе доле околу 150 евра со се сите преврски би ме коштало рекоа.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zvezdica21

    Zvezdica21 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2022
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali poslem operacija na vrasnat nokt vednas ve pustat doma?
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас тек сега ја направив интервенцијава пред една недела (тогаш во ноември од страв откажав), па демек на козметичар тогаш ми го средија колку толку ама пак се воспали. Воспаление имав до корен, дури и некое ткиво од страна ми растеше... Ми ја извадија левата страна од ноктот, со се коренот на ноктот. Ми го завиткаа во газа тон, понеделникот... четвртоков бев на преврска, газата бетонирана од крв едвај ја извадија. Како ја извадија, така почна да лее крв бетер од на операцијата.. како чешма по нога. Пак тон завој имам и гледам вчера потемнето скоро до горен слој газа е дојдена крвта пак. До кога ќе крвари вака??? Докторот вика ќе се гледаме уште неколку пати.... :(