1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со ноктите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од delvi, 19 септември 2010.

  1. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Проблем со ноктот на ногата!

    Бaш нa мaјкa ми деновиве почнa дa и гнои ноктот и отиде нa доктор и имaa препишaно некојa мaст мислaм декa беше Ekalin. a мене не ми ми гнои ноктот туку ми гнои ногaтa и стaвaм aлое верa тоa можете и нa нокт дa го стaвaте бидеќи го влечи гнојот. Пa пробaјте ношто не губоте
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Проблем со ноктот на ногата!

    Јас имам голем проблем, се влечкам со него уште од 2005 година.
    И операции, и креми и масти, и бабини умови ЏАБЕ...сега секој месец сама си го сечам ноктот од страна, го омекнувам месото малку држејќи ја ногата во вода,па со хидроген, и трпам но сама го корнам тоа парче во натре.
    :sweat:
     
  3. Seksichot

    Seksichot Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Проблем со ноктот на ногата!

    Jas imam praveno operacija.. Sto se ne probav pred operacijata, i tegavec i domat i 10 vida na masti, apcinja mi prepisaa i na kraj mi rekoa ako ne go izvadam niso nemoze da se podobri. Se operirav minatata godina i seuste ne mi e porasnat kako sto treba, sega na tretmani treba da odam ama sepak nemora da znaci, ako jas sum baksuz nemora da znaci deka i drugite se x) Imam drugarka sto isto se operira i sega i e super, nema nikakov problem. Zatoa odi na lekar OBAVEZNO i na vreme neka ti go sredat:))
    [mod-kirilica:tcssqmkt][/mod-kirilica:tcssqmkt]
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Проблем со ноктот на ногата!

    ^мене ми спомнаа и пластичар, кога веќе операциите се неуспешни.Имал ли некој такво искуство?
     
  5. hehehe

    hehehe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    57
    Нокт влезен во месото

    Јас моментално го имам овој проблем. Еве веќе 2 месеци ноктот ми е навлезен во месото и многу ме боли. Малку е подотечен и ми гное.. Не сакам да одам на операција зашто ми кажаа дека цел нокт ти го ваделе од корен, ставале анестезија но не фаќала и после некое време пак се јавува истиот проблем. Незнам што да правам, доколку знае некој ве молам помогнете ми! :sweat: :worried: :sweat:
     
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Нокт влезен во месото

    Имам многу пати кажано за ова на друга тема, ќе кажам и тука, јас не знам само колку пати се спасив од операција, со домат, ставав цел домат на прстот, го влече гнојот, исто и тегавец, го обвиткував прстот со тегавец :) Другар ми на наколку наврати имаше правено операција, постојано се повторуваше, а јас природно си се излечив ;)
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Нокт влезен во месото

    Јас цели 6/7 години се акам со него, душава ми знае....болки, неможам одредени чевли да носам, глуп ми е сандала да облечам.
    А мравка да пмине преку прстот ќе ме заболи.
    Нон стоп ми крвари, облакаш нова чорапа идеш на гости и толкава флека на чорапата. ;(
    Пробав и со тегаве, и со 300 ујдурми па и операции ништо не помага и не помага.
    Едно време го остава и да расте 3 месеци чекав ништо - само прстот стана модар како слива, па набрзинка сама интервенирав и го искорнав тој дел и го излеков ноктот цел беше увиткан како во ролна, а прстот веднаш си ја врати бојата.
    И ај сеа кажете чаре, ;(
     
  8. AleksandraRainbow

    AleksandraRainbow Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Нокт влезен во месото

    Случајно ја видов темава, па се регистрирав само за да напишам одговор :)
    И јас долго време го имав овој проблем, ама фала богу го решив :))
    Пробав со се и сешто, ама само едно ми помогна.
    Се работи за восок кој можете да го купите од пазар, нели онака тврд и ние вака правевме со мајка ми.. сечевме мало парче восок, ние го топевме во капаче од тегла, потоа претходно исецкано мало парче (колку да го покрие прстот) материјал (обично стари крпи) го потопувавме во восокот и на крајот не многу жешко го ставав на прстот и го врзував со завој и да ми стои така цела ноќ. на почетокот се изненадував секое сабајле, бидејќи имаше многу гној, а па како мирисаше, несакате да знаете... Работата е што ова ќе трае подолго време, ама сигурно ќе ви се исплати, барем за оние како мене што несакаат да одат на операција (која гледам дека кај многумина е неуспешна) Бидете упорни!
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Нокт влезен во месото

    Александа, ок е сето тоа што се вади гнојот, но што станува со ноктот кој е враснат внатре?
     
  10. Punk-Girl

    Punk-Girl Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Кршење на ноктите на нозете

    Знае ли некој да ми каже што да правам за да го спречам кршењето на ноктите(на нозете) ? :( Веќе еденио нокт ми се скрши и ми падна..а сега на другата нога ми е напукнат.. :/ Прашав во аптека и ми дадеа пивски квасец..ама некако не сум сигурна за квасецо ;) (Ако има ваква тема слободно ја заклучите оваа). Ако знае некој нека пише..Фала :inlove:
     
  11. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Кршење на ноктите

    Јас ноктите на нозете не ги растам, ги растам само ноктите на рацете. Јас секојдневно си пијам по една чаша млеко и мислам дека токму затоа ноктите ми се цврсти и неверојатно бели. Пробај за еден месец, ако млекото неможеш да го пиеш така, пробај со една лажица какао во него. А, и да те замолам, ако ми беше корисен советот извести ме те молам (по порака) , да не давам само некорисни совети. :)
     
  12. Punk-Girl

    Punk-Girl Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Кршење на ноктите

    Фала многу..Ќе пробам со млеко ..ако не успее..ке пробувам с друго ! Фала уште еднаш ! :) :) :)
     
  13. Narce

    Narce Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Кршење на ноктите

    Pivski kvasec i se ke bide v red
     
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Нокт влезен во месото

    Бев на делумно отстранување на ноктот, се зафркнав затоа што многу боли, анестезијата делумно покрива и после пак се јавува истиот проблем. Тоа е наследно и зависи од самата конституција на ноктот. Ноктите не ги сечете многу длабоко, кога ќе ги сечете на местото каде враснува ставете хидроген 3% и мало парче памук (внимавајте да не се задржува влага да не направи некоја габична инфекција) и турпирајте т.е тенчете ги ноктите тоа се случува кај цврстите и дебели нокти. Колку е поцврст ноктот толку повеќе се витка. Носете удобни кондури, избегнувајте шпицесто за да не пристиска на враснатите нокти и доколку ви отекуваат нозете носете 1 бр. поголеми обувки.
     
  15. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    Нокт влезен во месото

    јас многу „внимавав “ на ова болдираново и си добив габична инфекција.Ако можеш некој совет да ми дадеш :sweat:
     
  16. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    Нокт влезен во месото

    луѓе мене сам ми падна едниот нокт до пола речиси и сега ми расти ама другиот ми е катастрофа. како 2-3 нокта еден над друг да имам. и вас ви се така? ама мене не ми гнојат само така ми се ко нокт над нокт искршени на 2-3 пати :@
     
  17. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    МОЈОТ НОКТ :D

    намерно се насмеав дека сите ми се смееја но со право но веќе не е смешно, ако има ваква тема бришете ја но јас не видов, пред 10 години си го повлеков ноктот на палецот ми потече малку крв и толку но со текот на времето стануваше никаков и сега е најникаков, татко ми ми ставаше порано кантарион и ми го лекуваше но сега не дава многу ме боли и е многу грд, пораснат како копито е станато, како да одам на лекар знам дека боли, па дај утешете ме ако некој имал ваков проблем ги знам последиците, но дали ставаат анестезија за да ми го извадат. дали имал некој ваков проблем
     
  18. belisima88

    belisima88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    МОЈОТ НОКТ :D

    Katiija ти го проЧитав постот и ми текна,дека скоро гледав на ТВ една девојка како тебе со истиот проблем само таа имасе и на двата палци и беа огромни сто и таа самата не ги гледасе и ставиа анестезија ги откорнаа грозните нокти ги исЧистија,и си покараа нови,се надевам ти помогнав сепак појди си на лекар и прасај си ке ти објаснат... ;) поз4е до тебе :*
     
  19. hehehe

    hehehe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    57
    Феминки јас мислам дека го најдив решението за проблемот со враснат нокт, па би ми било мило да го споделам со вас!
    Мене почна да ми се влошува состојбата викендов кога прстот ми го настапи еден човек ненамерно. Мислам дека Господ го видов толку многу болки имав и утредента кога станав што ќе видам целиот прст ми беше со гној и крв и дупла повеќе поотечен. Една пријателка ми кажа да правам вака (нејзе така и поминал):
    Во топла воа(колку потопла можете да издржите толку подобро) се става морска сол и јод (бетадине раствор од 10%). Во таа вода прстот се држи 15 мин. Потоа ќе го исчистете прстот со гази и се става прополис неколку капки директно на прстот. Постапката се повторува најмалку 3 пати во денот се додека не ви оздраве. Е сега подобро е ако можете да си најдете прополис домашно правен на природна база.
    Јас почнав исто така и облоги со ракија појака да ставам ми кажаа дека и тоа било добро.
    Поздрав и се надевам дека конечно ќе го решиме овој проблем. :)
     
    На joana18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    252
    Кршење на ноктите на нозете

    И моите се кршат на средина прво напукнуваат потоа паѓаат но само на палците, не најдов решение.