1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со ноктите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од delvi, 19 септември 2010.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Кршење на ноктите на нозете

    Ставај си крем против кршење на ноктите и лак против кршење. Пиј од пивскиот квасец редовно и внесувај храна што содржи повеќе калциум( млеко и млечни производи). Јади повеќе овошје. :)
     
  2. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    Кршење на ноктите на нозете

    Земете апче ама незнам како се вика..
    иначе најмногу мразам што ги гризам ко секој ден ги гризам и нема нокти и ет
     
  3. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    a што се случува со враснатиот нокт?
     
  4. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    ^
    Враснат нокт најчесто се јавува на палците од нозете, настанува кога ноктот својот раст го продолжува во околното мес, тоа е многу болно. во зависност до кој степен е враснат ноктот може да помогне и не носење на тесни чевли, редовно миење на нозете со топла и солена вода, добро биришење на стапалата со сува крпа, но најчесто и најдобро е лечењето со хирушки третман. Посети си дерматовенеролог и се ќе ти објасни. Операцијата се врши со локална анестезија.
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Братучед ми имаше ваков проблем и беше на операција.Пробуваше се и сешто дури у купуваа посебни чорапи од по 200-300денари но виде дека ништо не помага и беше на операција.Ништо страшно само после операцијата треба да се внимава да не се носат тесни патики и сл.Инаку и јас имам сличен проблем само што не е баш толку проблематичен.Мене не ми сметаат патики и сл само што некогаш ноктот ми навлегува во месо и тоа на палецот и ме боли посебно кога ќе го удрам.Тоа е од време на време и не знам ќе видам што како ќе правам.
     
  6. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Болка (повеќе како тапкање) во палецот од стапалото.

    Што може да биде? :^)
     
  7. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори


    Веројатно е проблем нешто со ноктот-провери убаво со притискање на ноктот одозгора можеби има некој воспалителен процес внатре под ноктот-некоја гљивица,кандида......
     
  8. tina71

    tina71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Девојки и јас го имам истиот проблем со палецот на ногата. Првпат ми се јави кога бев трудна пред неколку години и проблемот го решив хируршки. Сега некако не ми се оди на лекар па решив сама да се лечам со хидроген и бетадине. Денес пробав и киснење во топла вода со морска сол. Ако помогне ќе пишам.
     
  9. Anshu

    Anshu Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    34
    Имам слушнато дека оние што имаат проблеми со ноктите на нозете, треба да ги сечат право, а не заоблено како што инаку ги сечиме. Е сега, не знам колку е точно сето ова, бидејќи немам таков проблем, не сум ни пробувала.
     
  10. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Јас имав проблем и со едниот палец на ногата и со другиот,поради не внимателно сечење,но едниот ми отвори голема работа,имав ужасни болки, потоа дури ми падна ноктот и ми порасна друг. Не отидов на доктор го лечев дома со мајка ми и тоа ми помогна,си го решив проблемот.Сите што имате проблеми со ноктите на нозете ,сечете ги убаво и ако почне да ве боли мачкајте ги со масло од кантарион (сигурно имате ) и повремено ставајте тегавец толчен,кога ќе има :) :) :) Мене многу ми помогна ова,пробајте :)
     
  11. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Zdravo,

    jas go imav istiot problem na palcite na dvete noze. Noktot na levata noga go operirav i toa bese mnogu bolna operacija, a na desnata noga bev na pedikir vo Torzo, tamu pravat medicinski pedikir i sum prezadovolna. Otkoga mi go iscistija mestoto bidejki mi bese i zagnoeno, so tamponiranje mi go nasocija noktot kako da raste i ottogas (veke cela godina) nemam nikakov problem, taka da vi gi preporacuvam definitivno
     
  12. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Јас го имав овој проблем наследено од татко ми, баба ми итн. и додека бев малечка таткоми увиде на проблемот и веднаш ме оперираа. Фала богу не се сеќавам на болката али сум плачела многу. Но повторно ми зараснува ноктот на едната нога и боли, некако сама се обидувам да го скратам но тешко е и болно. Не би одела повторно на операција :x
     
  13. Galaxia

    Galaxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    94
    И јас го имав овој проблем пред 2-3 години на палецот на десната нога.Ми се појави поради носење тескни кондури.2 недели осеќав болки во прстот,но го занемарив и продолжив да одам со истите кондури :^) .Седодека една вечер почна да ми крвари ноктот,јас па уште замав и ставив ракија,незнам со кој памет :fubar: и утредента пак излегов со истите кондури.Ама коа се вратив дома неможев да го сопрам крварењето.Отидовме на доктор и докторот ми рече дека е можно да помине и без зафат.Затоа го оставивме така.Потоа почна малку да ми се повлекува,но после еден месец пак истото.Отидовме во градска и се оперирав,не беше многу болно.Истово и се јави на сестра ми 2-3 пати,ама кај неа за среќа пројде без операција :) .
     
    На Kalin4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Неколку месеци имам болки во палците на ногите ужасно ме боли но си мислев дека многу сум си ги исекла ноктите и дека поради тоа ме боли но денеска приметив гној и што и да облечам ме болат отидов на матичен и ми кажа дека морам да се направам операциа ноктот ми раснет во месото ве молам ако некој имал слично искуство нека го сподели да ми олесни бидејки премногу се плашам каков е текот на операциата и после тоа .....благодарам однапред
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Здрави феминки прашање до сите оние кои што имале искуство со операциа ( зараснат нокт во местот ) знаете за што зборувам одкако матичниот ке ви даде упат за операциа дали претходно одете на некои испитувања и закажувања или може истиот ден одкако ке отидете одма да ве оперираат и дали боли дали е страшно поззз и фала
     
  16. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753

    Здрави феминки прашање до сите оние кои што имале искуство со операциа ( зараснат нокт во местот ) знаете за што зборувам одкако матичниот ке ви даде упат за операциа дали претходно одете на некои испитувања и закажувања или може истиот ден одкако ке отидете одма да ве оперираат и дали боли дали е страшно поззз и фала
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ мора да се закаже операцијата, се зависи до докторот...како ќе те сработи. Јас пример имав лошо и болно искуство.
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    зошто лошо :( :( :( :( те молам ако сакаш нешто подетално објасни ми што како беше . свати ме како мие скаам да знам па ако имаш време те моплам раскажи ми и пообјасни ми благодарам многу се надевам сега си добро
     
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Моја другарка имаше проблем, и ооперација не би ти препорачала од причина што после можно е да дојде до неспојување на ноктот со новиот дел и триста слични работи.
    Би ти советувала да најдеш под итно козметички салон кој знае и работи со ова (зборувам да не те третираат козметички, турпирање на нокти и сл), и ќе си куртулиш.
    Распрашај се по салониве и објасни за што станува збор.
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753

    ама јас мислам дека нема некој голем ризик бидејки не ти го сечаат целиот нокт туку самно она делче кое што е навлезено во месото