1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со ноктите на нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од delvi, 19 септември 2010.

  1. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
    Габична инфекција, има масти за тоа ама можеш да пробаш и со некои состојки дома што моеш да ги најдеш, на пример чај од камилица... можеш и на лекар да отидеш ако сакаш да ти го отстранат ама пак ќе мораш после нешо да му ставаш, по безболна варијанта е со природни лекови (или масти шо моеш у аптека да ги најдеш ама тоа ваљда со препорака од доктор) па тоа здебелениот слој (инфектираното ткиво од ноктот) само да си израсне и да падне ама тоа ќе се случи доколку го третираш а ако не го третираш ќе продолжи да ти расте во слоеви. Засега кисни го во морска сол (и во многуу жешка вода).
     
    На svetle333 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ivy18

    Ivy18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    76
    Здраво девојки, да ви го кажам мојов проблем. Палецот на ногата два пати ми го направија операција и никако не сака да ми заздрави се исто растеше, ама после втората операција порасна само половина нокт и не сака повеќе да расти жолт е и е задебелен, пробав се и сешто и ништо не ми помогна, бев и кај многу доктори и последно што бев ми рекоја дека ми е уништен коренот на ноктот. Некој совет нешто што да направам ;(
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Штом коренот на ноктот ти е уништен, нема шанси пак да ти заздрави. Една моја пријателка го има истиот проблем со ноктите на двата палци. Многу пати ги има оперирано и пак исто и растеа.
     
  4. Ivy18

    Ivy18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    76
    Уф барем некаков да порасне :( Вака пола нокт ...
     
  5. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Ivy18, ноктот ќе ти остане таков.
    Имам другарка која исто се правеше операција, и сега ноктите и се-до пола, здебелени, жолтеникави.
    Таа практиткува да се лакира, така што не се приметува многу.

    Инаку јас до пред некој ден имав болки на едниот палец. Ноктот ми беше исечен лошо, и местото загноено, што немаше теоретски шанси да се исече остатокот од нокт.
    На местото ставав излупени листови од, на наш дијалект растението го нарекуваат кравја ц*ицка :D , побарав на Google, но не можев да го пронајдам под тоа има, за да постирам слика, а правилното име во литературата не го знам. Прашајте некој постар, најверојатно знае какво е тоа растение.
    Потоа местото отрпнува, и не се чувствува голема болка, и успеав да го исечам ноктот.
     
  6. Mizarka

    Mizarka Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Јас имав проблем со ноктите на нозете (на палците) па речиси 2 години, не ми растеа стоеа во место. После тоа на едната нога ми загној прстот па пиев антибиотици ми се повтори истото па имав некој вид на операција, но без анестезија ( бидејќи беше загноен и потечен), ме сечеја на живо со цел да ми го извадат гнојот и да имам олеснување. По 3-4 месеци правев операција на двете нозе на двата палци и ми ги извадоја ноктите,а и корените од по страните за да ми расти само на средина нокт како правоаголник со цел да не ми враснуваат в месо. Но, по 5 месеци од местото каде што не требаше да ми расти нокт ми растеа делчиња а на средина и нокт и ми го стегаја месото, па отидов пак на операција, па ме сечеја повторно дури коската ми е гледаше 3тиот пат ептен! после тоа по 2 месеци истото ми се случи и на десната нога па отидов 4т пат па пак истото ! Сега за сега е во ред, ми зарастува раната.. Но сакам да ви кажам дека никакви масти и апчиња и слично не помага, барем мене од лично искуство.. Се пробав. Најдобар начин е да отидете на лекар и да не ви е страв. До сега направив 4 операции и би направила повторно ако е потребно, не дај боже :D
     
  7. Mizarka

    Mizarka Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Секако не ми се ноктите како што ми беа, од вадењето поминаја 10 месеци и ми се порансати само до пола! и не се убави но сепак имам нокти но со текот на времето ке се вратат како што беа само по тесни бидејќи ми с еизвадени корените. И пијам апчиња за подоар квалитет на ноктите и се многу ефикасни премногу, и не се само за квалитет на ноктите туку и за коса и кожа !
     
  8. Mizarka

    Mizarka Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6

    Па и мене ми заглавија на средина од растењето, но пијам апчиња и сега пополека растат :)
     
  9. Ivy18

    Ivy18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    76
    Какви апчина пиеш ?
     
  10. Blume

    Blume Нов член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Јас веќе неколку месеци патам од враснат нокт,пред да дознаам што е мислев дека сум се повредила и дека ќе помине.Само баба ми мислеше дека е нешто друго.Еден јас отидов кај мојот матичен и ми препорача да одам на ортопед,душата ја извадов од плачеше бидејки,мислам,не се плашете од операции?Решивме да одеме до една познајничка на мајка ми која работи во аптека.Таа ни даде еден број од едно козметичко студио за лица со проблематични стапала.Ако живеете во Битола,како мене,би ви препорачала да одите кај козметичкиот салон Људмила,отспротива Јавор.Таа,ме спаси од сета болка која ја патев месециве.Третманот за вадеше само на враснатото чини максимум 200 денари,а ако ви се стапалата повеќе проблематични,тогаш целиот третман чини 500 денари.Плус,секое утро и секоја вечер правете вака :
    -Измијтете ја ногата со враснатиот нокт
    -Ставете на враснатото(или потеченото мевце) 3% хидроген(Оставете го на враснатото се додека прави пена)
    -Ставете јод(достапен во аптеките)и оставете го да проделува максимум 5 минути
    -Свиткајте го прстот со салфетка предходно натопена во ракија (Ова само навечер)
    Мене ми помогна,Дај Боже и Вас! :D
     
  11. Blondi girl

    Blondi girl Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo Imam problem so noktite na nozete. Mi se iskrivuvaat a na lekar mi kazaa deka e gabicna infekcija. Dali nekoj imal nekoj slicen problem i nekoj sovet za toa :sweat::sweat::sweat:
     
  12. sexonthebich

    sexonthebich Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    пред две години бев на хируг и ми го извади враснатиот нокт од палецот на пред еден месец пак истиот проблем само што сега не бев на хирург туку секој ден наутро и навечер го перам со хидроген а потоа го полевам со јод сега засега се повлече црвенилото , гнојот и болката^_^^_^^_^
     
  13. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    и јас имам проблем со враснат нокт. од страната имам месо и ми гнои и крвари често. Не можам да го извадам ноктот ептен е укопано во прстот. Дури и кога сум го сечела, пак ми расте лошо. Некое чаре?
     
  14. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Koga ednas ke vi zarasne noktot v meso, i ke vi pomine, znajte deka za nekoj mesec ke vi se povtori! Za zal toa se povtoruva, jas porano mn patev od toa, mi pravea nekolku pati operacija mala, so opivka samo na mestoto, ama pak se povtoruvase, i potoa prestanav da odam na lekar, ostavav taka, go raskisnuvav noktot i go podigav so grickalica i vmetnuvav parcence hartija, i taka spiev preku nok samo da nema dopir noktot so mesoto i taka mi pominuvase, samo boli!!! mozebi smesno, ama navistina taka sama se lecev, toa bese odamna, sega fala mu na gospod nemam problem!!! i ne go secete noktot mnogu, za da nemoze da navleguva vo mestot!
     
  15. pink13

    pink13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    И јас имам проблем со ноктите. Во јули се правев операција и ми ги извадоја ноктите од палците на двете нозе. Проблемот беше тоа што имав 3нокта еден над друг и не растеа. Сега ноктот порасна, но пак истиот проблем и плус тоа сега собира и гној. Решение?
     
  16. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.518
    Пол:
    Женски
    пинк 13 и јас го имам истиот проблем 2 пати правев операција и сега е пак исто незнам и јас штода правам,прочитав погоре за со јод и хидроген 1 недела третирам па ке видиме а за опарација треба да соберам храброст вториот пат докторот не почека да фане анестезијата беше нервозен и јас си го окркав хахаха
     
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    I jas se pravev operacija sega vo cetvrtokot, od vrasnat nokt na desnata noga palecot, operacijata nisto strasno samo anestezijata bolese mnogu,I pijam antibiotik preventivno bidejki imav malku gnoj me plasi toa sto vikate deka se povtoruva, inaku doktorkata mi kaza deka toa se pravelo od nepravilno secenje na Noktite I od tesni cevli
     
  18. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Вака... треба да правам операција на ноктот на ногата кој е загноен и ми влегува во месото.
    Е сега, прашање ми е дали го вадат целиот нокт или само местото каде е загноено? И дали после расте ''ист'' нокт со иста форма и големина или ќе стане дебел и жолт?
     
    На motheron2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Valencia не го вадат целиот нокт, туку само делот каде влегува во месото. Ноктот ќе ти расне исто како претходно, но бидејќи повторно ќе ти смета и ќе те притиска над месото, самата ќе го сечеш редовно.
    Жолти и дебели нокти се добиваат како последица на габични инфекции, ти имаш сосема друг проблем.
     
    На Valencia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.400
    Јас имам правено, и ноктот ми расте исто како и претходно. Го сечат само од страната на пример 1/4 од ноктот, одиш некое време на преврски и тоа е тоа. Колку побрзо одиш да средиш тоа толку подобро и побрзо ќе можеш да се движиш/
     
    На Valencia му/ѝ се допаѓа ова.