1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со памтење, концентрација, депресија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Temjan, 13 јануари 2013.

  1. Deniere danse

    Deniere danse Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ама не разбираат -.- на се помислив -.- и можеа да кажат дека Иван не е за тоа -.- јас помислив на се ... затоа што друго незнам што да мислам !! -.- и немам мајка .. почината е .... со татко ми живеам ...
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Да не ја претера малку? Или Иван ти е интересен како лик па ајде да се запознаеме.
    И ова дека психологот ти рекол дека си мала за на психијатар лажееееш!
    Психијатрите препраќаат кај психолози, а не обратно.
    Мислам дека не тролаш по малку. Зборувај со татко ти тогаш тој ти е родител за добро и за лошо.
     
    На Deniere danse му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Deniere danse

    Deniere danse Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Абе зошто да лажам !!!! -.- омг бев кај психологот !!! и ми рече некое Анксиозно размислување имам .. и ми рече сам да си помогнам да тренирам нешто и повеќе да се дружам со деца ... ми рече можеш сама да си помогнеш да не те праќам кај психијатар да земаш терапија мала си за тоа ти можеш да се средиш сама ама немам другари а за спорт не ме бива само на музичко одам на гитара свирам и тоа е тоа
     
  4. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Штом имаш и такви мисли ти си печена за на нервно. иди си по упат и земи си терапија.
     
    На Deniere danse му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Трола. од темата Депресија.
    Ова мене ми одговара, цитира мој пост.Па уште и лп ми напиша.
     
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Riješite kviz i otkrijte koliko je star vaš mozak!
    Kako bi se što lakše borili s demencijom, valja prvo otkriti tko u sebi nosi potencijal da oboli od ove bolesti. Stoga će britansko javno zdravstvo testirati sredovječne pacijente kako bi otkrili 'dob njihova mozga' i u skladu s rezultatima testa, svakome posebno preporučili zdravije navike, piše Mirror.

    Sličan je test već osmislio dr. Vincent Fortanasce, profesor neurologije na Sveučilištu Southern California, Iako ovaj test neće dijagnosticirati demenciju, može ukazati na 'godine' koje ima vaš mozak te istaknuti potencijalne probleme.

    Na svako pitanje odgovorite sa da ili ne.

    1. Noću spavam sedam i više sati.
    2. Svakodnevno pojedem pet ili više komada voća i povrća visokim antioksidantima (citrusi, zelene paprike, špinat, brokula, jabuke, rajčice, kelj)
    3. Dnevno jedem najmanje jedan obrok borovnica, malina ili kupina.
    4. Najmanje tri puta tjedno jedem pečenu ribu bogatu omega-3 mastima (kao što su losos i skuša)
    5. Najmanje pet puta dnevno konzumiram zamjene za riblja ulja bogata omega 3 masnim kiselinama ili ulje lana.
    6. S dnevnim unosom vitamina dobivam i folnu kiselinu.
    7. Svakodnevno uzimam malu dozu aspirina za kojeg su istraživanja pokazala da može usporiti odumiranje moždanih stanica.
    8. Pijem crveno vino ili sok grejpa najmanje pet puta tjedno.
    9. Vježbam gotovo svaki dan najmanje 30 minuta dnevno.
    10. Najmanje pet puta tjedno čitam izazovne knjige, rješavam križaljke ili sudoku, ili se uključujem u aktivnosti za koje je potrebno učenje, pamćenje, analiza ili rješavanje problema.
    11. Moja kolesterol je ispod 5 mmol/l
    12. Moj LDL (loš kolesterol), koji smanjuje protok krvi u mozak je manji od 3mmol/l
    13. Imam 'dugovječne gene'. Pojedini članovi moje obitelji živjeli su 80 i više godina bez gubitka pamćenja.
    14. Nisam pretio.
    15. Hranim se mediteranskom kuhinjom (puno voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, oraha, lješnjaka, sjemenki, maslinovog ulja, malo crvenog mesa).
    16. Umjesto maslaca i margarina koristim maslinovo ulje.
    17. Nikada nisam pušio cigarete.
    18. Imam normalan krvni tlak.
    19. Nemam dijabetes.
    20. Nemam metabolički sindrom (skupina metaboličkih poremećaja koji se očituju kao inzulinska rezistencija, nakupljanje masnog tkiva u području trbuha, visoka razina kolesterola i povišen krvni tlak.)
    21. Nemam poremećaj spavanja, ako što je hrkanje, neliječenu nesanicu ili opstruktivnu apneju.
    22. Nekontrolirane dnevne stresne situacije mi nisu problem.
    23. Imam jaku skupinu podrške i uživam u mnogi aktivnostima sa svojimprijateljima, kolegama i obitelji.
    24. Nemam problem s kratkoročnom ili dugoročnom memoriji.
    25. Spreman sam spriječiti Alzheimerovu bolest i učinit ću sve što treba.

    Prebrojite na koliko ste pitanja odgovorili sa da

    23-25 - Oduzmite 15 godina od svoje kronološke dobi i dobili ste broj godina kojeg ima vaš mozak. Ako se nešto drastično ne promjeni, imate izrazito mali rizik da ćete oboljeti od Alzheimerove bolesti.

    20-22 - Oduzmite 10 godina od svoje kronološke dobi i dobit ćete stvarnu dob svojih godina. obratite pažnju na pitanja na koja ste odgovorili s ne i pokušajte promijeniti ta ponašanja

    15-19 - Dob vašeg mozga jednak je vašoj kronološkoj dobi. Mogli biste biti u rizičnoj skupini i oboljet od demencije. Promijenite neke svoje navike.

    12-14 - Dodajte pet godina svojoj kronološkoj dobi i toliko je star vaš mozak. Spadate u rizičnu skupinu i ukoliko ne promijenite navike postoji vjerojatnost da ćete oboljeti od Alzheimera. Posjetite liječnika i razgovarajte s njim o ovom problemu.

    0-11 - Dodajte 10 godina svojoj kronološkoj dobi - toliko je star vaš mozak. Pođite liječniku i razgovarajte o tome kako da se nosite s ovim problemom.
     
  7. siren.mi

    siren.mi Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ја видов темава и сакам нешто да ве прашам дали некој од вас има земено селеногин за памтење и концентрација? Доколку некој има користено дали можи да ми кажи дали помагаат или не ? Ви благодарам однапред.
     
  8. tigarce

    tigarce Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    453
    Во составот на Селеногин има екстракт од гинко билоба кој како моќен антиоксоданс има бенефит за добросостојба на мозокот и поголема концентрација.

    Гинко има и во Билобил форте капсулите кои како природен препарат помагаат во одржување на концентрација.
     
  9. TheDove

    TheDove Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2021
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Здраво, и јас имам проблем како Темјан десетина години. Бев на болница повеќе пати. Ме пуштаа на психијатрија. Сега сум во таква ситуација да не можам да се грижам за себе. Повеќе време бев како изгубен, но ваква состојба не сум имал. Депресија до тој степен што парче леб не ми се јадело. Ослабев премногу. Анксиозност што не можи да се смири со апчиња за смирување. Не знам што да правам.
     
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.162
    Пол:
    Женски
    Психијатар, психолог и терапија со ад и седатив.
     
  11. TheDove

    TheDove Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2021
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Втора недела на нова терапија и две сеанси кај психолог.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.