1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со срцето

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од meri-d, 10 јуни 2011.

  1. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo decki vaka imam 15 godini i veke 3 meseci nekak od vreme na vreme cat pat nekako srceto zabrzani mi zacukuva 5 sekundi i se normala j nekako osekam samk pravi tup nekak neznam kak da objasnam koga setam ili koga ne misalm nemam mnogu takov problem pravev ekg i krvna slika nemase nisto od pocetokot na godinG mozebi imam napraveno 6 ekg nekoj sovet nesto
     
  2. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Нормална физиолошка појава.
    Не се секирај. Во пубертет си, можно е ова да се случува.
    Штом екг е во ред, нема место за паника
     
    На eliesaab и Slagana6615 им се допаѓа ова.
  3. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Денеска од сабајле почна да ме боли позади од левата страна на грбот како бодежи. Потоа зашочна и од напред. Некогаш и при земање воздух некогаш не. Некогаш кога ќе се свртам ке ме заболи а некогаш па не. Значи нонстоп разчино но еве цел ден го имам. Исто така баш неделава сум под голем стрес и со денови си држам во себе а баш сабајле неможев да издржам и си ја ослободив душата и си плачев. Дали може да е од стрес ? И пред некое време истп вака ми се имаше случено но од десната страна. И тогаш бев така малку под стрес. Дали може стресот да е причина за болкава ?
     
  4. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Веќе 3 дена осеќам чудно чувство во пределот од срцето, го осеќам чукањето и некако тоа ме вознемирува. Кога лежам на левата страна не ми е пријатно како посилно да ми чука. И на моменти како во секунда само воздух да губам. ( како кога премногу плачеме липаме). Исто така знае на моменти да ме заболи ама кратко.кога се движам надвор немам никако проблем. Исто така треба да добијам сега ( ако има некоја поврзаност) . Некој совет вр молам.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DevilBoy212

    DevilBoy212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Машки
    Кардиолошки да одиш, ако имаш проблем мора да се провериш.

    Ама ти гарантирам не е срце во прашање. Повеќе ми изгледа на депресија и анксиозност.

    Извести што ќе направиш.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  6. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Неколку дена веќе имам срцебиење и не знам шо би можело да биде причината, а имам приметено кога спијам се сеќавам дека имам срцебиење ама не се разбудувам потсвесно не знам како да опишам....исто и кога ќе се завртам од една на друга страна.

    Шо би можело да биде ???
     
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Si bila li na kardiolog do sega? Citam i lani si imala maka.. Mozebi se samo panicni napadi. Sepak edna kontrola so kardiolog nema da bide na odmet..
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Tahikardija.. Da ne si pod stres minatiov period. Zemi pij b6. Dokolku se povtoruva napravi edna kontrola na internist i ispitaj ja i tiroidnata zlezda.. Taa znae da pravi tahikardii..
     
  9. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Тероидната ми е во ред, немам проблем, а за стрес можно е.....сепак сакам да направам еден преглед и сакам да бидам мирна. Моментално со ситуацијава матичните и не работат баш....некој друг начин какодасе изведе тоа, а да не биде приватно ?
     
  10. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Iskreno ne znam. Jas odam privatno. Vidi so maticen konsultiraj se..
     
  11. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Немам отидено на кардиолог. Имам многу уплав од болести. Баш лани имав стресен период каде лоши работи се испослучија и од тогаш се пореметив психички ( доживува многу панично напади). Ама морам да одам на лекар да се охрабрам.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Odi, ke ti bide polesno. Dokolku treba terapija podobro da ja pies da ne ti se osteti srceto. A mozebi samo treba da razgovaras so nekoj psiholog. Moj sovet ti e da odis prvo na maticen, pa toj da ti dade sovet.. Krvna slika za pocetok, internist i ako se e vo red mozebi psiholog..
     
    На Marti96th и WildMk им се допаѓа ова.
  13. Mihal02

    Mihal02 Нов член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
    Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
     
  14. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dali znaete za sto moze da stanuva zbor .Se slusaat zvukovi od srceto,cukanje no proprateno so nekoi sumovi I privremen zastoj za kratko(ne. Se slusaat zvuci od srceto) I pak prodolzuva so silni zvuci no nesekojdnevni zvuci kako kaj sekoj covek.Stanuva zbor za 70 godisna osoba.
     
  15. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој од вас знае што е најпрво што треба да направам за аритмии на срце, екг, стрес тест или холтер? Исто сакам да одам во Систина на преглед па ако знаете да ми кажете како се движат цените таму?
     
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Екг и холтер за срце кој се носи 24часа. За цени во систина јави се телефонски и ќе ти кажат информации
     
    На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Micika12

    Micika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира следното,
    Имам проблем со проширување на левата преткомора на срцето, бев на лекар ама не ми кажаа ништо конкретно ми рекоа да мирувам, други ми рекоа дека треба да пешачам, не знам што да правам, цело време тоа ми е во мислите, дури и одвреме на време ме стега, доколку има некој искуство да ми каже ве молам.
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    дали е можно да сум имала мини срцев удар а да не сум препознала у моментот?
    од тоа шо читав вчера симптоми, сум имала бар еднаш
    не прашувам од досада, него сакам да знам, пред да се деси стварно да иам инфаркт некад
     
  19. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Имам некакво стегање во пределот околу срцето (не е баш болка туку повеќе како стегање, не знам како да го опишам) и се дешава со месеци уназад, најчесто приквечер или баш кога пробувам да заспијам. Во тој момент никако не можам да се смирам и да влијаам на тоа. Сум била кај тројца различни кардиолози, сум правела испитувања на срцето, дури и стрес тест, но се изгледа нормално. Спомнаа дека можно е да е мускулна болка или да е стегање од желудникот. Не се дешава секој ден туку од време на време, ама често и сепак ме плаши. Што може да е ова? Дали е можно да е стварно само мускулна болка или можеби нешто на нервна база? Мене во тие моменти до колку ме стега што помислувам дека ми се дешава нешто страшно…
     
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.846
    Допаѓања:
    21.541
    Пол:
    Женски
    Нешто од ноќеска осеќав како бодежи во пределот на срцето, се напив шеќер и вода, пола саат ништо, потоа наеднаш повторно. Цел ден ништо не ми е, сега од време на време повторно наеднаш како да ме боцне и ќе престане.
    За на клиника неможам да земам упат од матичен, за на приватно дали треба да се закаже? Последно што ми текна да викнам брза помош, ама тешко да дојдат.