Проблеми со стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Man.eater, 23 септември 2010.

  1. Man.eater

    Man.eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Девојки пред 6 месеци прв пат осетив нешто на левата страна под реброто. Не знам како да објаснам што е... како да имам некоја мала топкичка внатрешно која стално си ја подместувам додека не ја пронајдам положбата кога нема да ми смети. Како некој израсток да имам внатрешно... Не знам што не сум била на лекар, ако некој знае што може да биде или ако има некој што може да праша стручно лице дали е сериозно и дали треба да се обратам на лекар? :( Многу сум исплашена бидејки навистина имам чувствто како да имам нешто внатрешно што не треба да биде таму. Освен тоа некој друга промена на моето тело немам. :sweat:
     
  2. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Имам проблем ...


    ја поместуваш ,,топката,,.... МОЖЕБИ станува збор за масно ткиво....поим немам....да си одиш на интернист / ехо и да си провериш...
     
  3. Man.eater

    Man.eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Имам проблем ...


    да, ја "подместувам" намерно со стомакот додека не пронајдам положба која ке ми одговара. Тешко е да се објасни, но што да правам.. ;(
     
  4. nitokris

    nitokris Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Имам проблем ...

    Мислам дека најпрво треба да собереш храброст,победи го стравот и веднаш закажи посета кај лекар,направи ги потребните испитувања,колку повеќе чекаш толку е полошо,самата на себеси си правиш лоша услуга со тоа што досега не си била на лекар.Сепак тие се најкомпетентни да дадат одговор на твоево прашње,треба да се направат анализи и испитуванња.и да дадат точна дијагноза.Позз и се надевам се ќе биде добро :)
     
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Имам проблем ...

    a да отидеш на лекар додека не е касно :worried:
    се додека е превземена превентива навреме не е страшно.
    закажи уште утре и види што е проблемот
     
  6. kikicka.a

    kikicka.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Имам проблем ...

    devojkii..vekje edna godina imam problem so tvrda stolica i ne odenje vo wc..ne odam po edna nedela pa i po 8 9 dena..piev alkalaks i izgleda stanav zavisna od nego..no vekje eden mesec prestanav da go pijam i pijam mnogu technosti i techna hrana..i nisto ne mi pomaga :worried:..na doktor sum bidena 5-6 pati, mi vikaat tecno jadi, no zaludno e:worried:..cuvstvuvam kako crevava da ne mi ja varat hranata i samo mi se talozhi vo stomakot i zheludnikot ... ve molam kazete mi dali imal nekoj vakvo iskustvo i nekoj sovet...plsss :(
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Имам проблем ...

    Не требало воопшто ни да почнуваш да пиеш Алкалакс и слични средства, тие само ја влошуваат ситуацијата. Можеби моментално делуваат, ама подолготрајната употреба го влошува запекот. Наместо тоа јади повеќе овошје (не банани) како суви сливи, киви, јаболка, тиква и слично, тие го олеснуваат празнењето на цревата. Пиј јогурт со пробиотик, внесувај повеќе растителни влакна. Помага и лененото семе, го има во секој поголем маркет. Можеш да го пиеш со вода, да го ставиш и испиеш во чаша јогурт (јас така правам понекогаш), или пак да го ставиш во свежа салата од зеленчук. Да пиеш повеќе течности (вода) и да јадеш повеќе свежа, необработена храна. И секако, повеќе физичка активност, барем само пешачење ако ништо друго.

    И ќе те замолам, ако можеш да пишуваш на кирилица. Тука можеш да прочиташ како. ;)
     
    На semiha му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kikicka.a

    kikicka.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Имам проблем ...

    да ти кажам се имам испробано, но од ништо немам ефект..секој ден јадам и овошје и зеленчук..и супи и житарици, но пак немам ефект...осеќам само како храната ми се таложи во стомакот и како цревата воопшто да не ми работат :/
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Имам проблем ...

    Знам дека лененото семе многу помага. А не спомнав претходно, можеш да пиеш и магнезиум (шумливи таблети Magnesol), и тоа исто така помага. Најважно е да имаш редовни оброци со разновидна исхрана. И никако да не го прескокнуваш појадокот.
     
  10. Ana1975

    Ana1975 Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам континуирано грцеви во стомакот. Скоро пред една година станав мајка и од тој момент имам цело време грчеви во стомакот. Што да правам?
     
  11. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    леле ве молам за помош, скоро една недела, имам тврда столица, едвај одам во веце, ме боли половината (што тешко седнувам и ставам) а од денес почна да ме боли и долниот дел на стомакот во пределот околу матката и јајниците, цела ден плачам неможам повеке, имал ли некој нешто слично вакво да ми каже од прилика што може да биде. закажав на лекар но дури во среда до тогаш вака ли ке чекам???? ;( ;(
     
  12. shadow234

    shadow234 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Поздрав.Знам дека е сајтов претежно за жени но морам да прашам за мојот проблем. Јас имам 14 год и од 7 год ме мачи проблемот со стомакот сум бил многу пати на доктор и резултатите се секогаш одлични но мене и понатаму ме боли стомакот незмам до што е ако може да ми каже некој фала
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.332
    Допаѓања:
    38.312
    Пол:
    Женски
    Каде поточно те боли, горе под градната коска ли, подолу ли,лево, десно?
    Хеликобактер имаш ли испитувано? На исхраната внимаваш ли, да не ти е од некоја храна?
     
  14. shadow234

    shadow234 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Negde kaj pupakot jadam sve ovosja zelencuk itn
     
  15. Joly3012

    Joly3012 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали чир на желудникот е опасно,
    дали може да се умре од него? :(
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.079
    Пол:
    Женски
    Ако не го третираш и лечиш,ретко ама богами.