1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    На преден заб ја чувствувам пломбата, т.е. како одвоена е од непцето, како мала линија од почеток до крај. На забар тек во вторник, но што дотогаш? Можам нешто да направам во домашни услови, да купам од аптека нешто стерилно и да го стругнам малце, а да не оштетам ништо од пломбата? Некој искуство? :?:
     
  2. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi preporaca dobar ortodont vo Denta lux vo Skopje i dali cenata na site vidovi fiksni protezi e ista?
     
    Последна измена: 8 јануари 2018
  3. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    @Annath Едно прашање.. Ме боли заб, 6ка доле и тоа само навечер..Ако се напијам аналгин, веднаш се смирува и секоја вечер така, еве може цела недела.Бев завчера на стоматолог, вика забот вака ок е.Мислење?
     
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    А да си го смениш стоматологот пред да се предозираш со Аналгини?Ако те боли не легнувај одма во хоризонтала поради дотокот на крв во главата.Испиј го апчето ако веќе мораш па од кога ќе помине легни.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не постои такво нешто во аптека, само забар може да среди. Најверојатно пломбата е за менување.

    Ако се јавува болката сама од себе, може да е почетна фаза на воспаление на нервот. Можеби е само преосетливост на забот, ама не верувам штом се јавува само навечер. Ако има пломба, убаво е да се провери дали има некој кариес под неа, а ако не е досега пломбиран, да се сними, да не има некое за око невидливо кариесче. Не би си играла со болка што се јавува само ноќе.
     
    На annii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Ептен страшно ми звучи ова... Не би си играла со болка што се јавува само ноќе
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Па во принцип болка што се јавува ноќе укажува на воспаление на нервот на забот. Може да се влоши состојбата доколку се чека, затоа јас би правела снимка. Многу често се случува да има кариес што не е видлив со око при преглед, ама на снимка убаво се гледа.
     
  8. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот. Денес треба да снимам
     
  9. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    3.646
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Добар стоматолог во Битола да ми препорачате?
    Благодарам однапред.
     
  10. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Дали знаете да ми кажете нешто повеќе за умртвување на нерв? Не се разбирам многу во овој дел од медицината и не знам ни како точно да прашам тоа што ме интересира.
    Дечко ми многу го болеше заб, па стоматологот му стави лек. Болката му се смири моментално и за два дена повторно отиде на доктор. Сега му ставила нешто за да му се умртви нервот и забот не му е пломбиран туку само затворен (ако може да се каже така) со нешто бело како памукче.
    Како функционира самиот процес на умртвување на забен нерв и кои се наредните чекори после тоа?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Се става средство што буквално го убива нервот. Значи ја прекинува неговата исхрана од крвните садови и за кратко време дегенерира. Откако ќе се умртви, забот убаво се отвора и се чистат каналите на коренот од остатоците од нервот. Најчесто може во едно парче да излезе, ама може и да е распаднат, па да треба подолго време да се чисти и обработува, па се затвора привремено со лек (колку долго зависи од тоа каков лек е ставен). После тоа, ако е се во ред, нема болка, нема мирис или секреција од каналите, ако снимката покаже дека е се' во ред со коската, може да се полни дефинитивно и да се стави пломба.
    Правилно е да се работи во една сеанса (една посета) со локална анестезија, со што би се избегнала контаминација на каналите, ама кај нас ретко кој работи така, можеби оние кои работат микроскопска ендодонција, а се ретки.
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  12. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Имам малку простор меѓу предните заби. Како мала носев мобилна протеза и тогаш за тогаш беше ок. Кога престанав се разделија пак, но не толку колку што беа. Знам дека фиксна протеза би ми го решила проблемот ама не ми е прв избор. Прашањето ми е, дали можам да ставам ламинат на првите 4 или 6 заби, колку е тоа долготрајно, дали многу се оштетуваат забите и колку чини? Можеби има некое друго решение?
     
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Во последниве два дена бев на стоматолог и поправав 3 заби, од кои два беа толку многу расипани што не можеа да се спасат, па ми стави лек за умртвување на живецот. Но едниот од тие заби буквално половина ми е паднат (5ка горе лево) и стоматологот рече дека откако ќе го исчистела не знаела што ќе остани од забот. Дали ќе го направи некако или ќе треба да го вади откако ќе се извади живецот пошто забов не е целосен.
    (Да не спомнувам колку ми е страв што ќе вадам два живци по две недели)
     
  14. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Некој добар стоматолог да препорачате за вадење умници?
     
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако е скршен повеќе од 50% не може да го пломбира, веројатно ќе ти предложи некое решение со коронка.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Имам три умници коишто ми се излезени и четвртиот уште ми е во процес на растење..претходниве ми пораснаа океј..мислам имаше доволно простор немав никаков проблем а сега откако ми пораснаа не ми се ни расипани ни ништо, но стоматологот ми предолжи дека можда најдобро би било да ги извадам..е сега прашањето ми е дали е нормално да се вадат заби кои не ти прават никаков проблем..некако нелогично ми е здрав заб да се вади..знам за тоа дека можат да ми направат понатаму некои искривувања..но тие ми излегоа уште пред две години и досега штом не ми ги искривија другите заби не би требало понатаму да се појави такво нешто...стварно не знам што да правам
     
  17. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Има некој стоматолог овде да го прашам за нешто многу сум загрижена :worried:
     
  18. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Феминкии, имам проблем на усната т.е имам афта и ве молам кажете ми како да го отстранам бидејќи ме боли и ме нервира. Благодарам однапред
     
  19. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.607
    Пол:
    Женски
    Види во аптека проафтол, прополис или метиленско сино. Од домашни лекови сум чула дека мелено кафе помагало, директно на афтата да се нанеси.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Само што се вратив од заболекар, живците што требаше да ги вадам од двата заба не беа мртви. Посебно едниот многу ме болеше кога ми го чепкаше внатре. Животот ми го скрати. :(
    Ми стави лек повторно ама страв ми е да не ме снајди истото следниот пат. :worried: