1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Пожелно е да бидат здрави, а за поткршено, зависи како е поткршен. И зависи колку заби ќе носат тие два носачи.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  2. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    @Annath денес сум на чистење џебови и камен и полирање. Бидејќи ми се ептен воспалени непцата и ќе ме боли, дали може да ми стават анестезија или не ставаат за чистење камен анестезија? И ако ми стават дали ќе има некоја помош или не?
    Фала :)
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Обично не, не се става анестезија, бидејќи чистењето обично оди во двете вилици, ама ако има потреба, може на некои места. Јас лично не ставам анестезија, бидејќи процесот со ултразвук е обично безболен.
     
  4. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Дали помодрена гингива (чинам така ја викаа стручно) како последица на недобро изработени вештачки заби кои се носеле со години, може да се врати во својата здрава првобитна состојба? Ете на пример, со нови вештачки заби кои ќе бидат со правилна изработка?
     
  5. Mimikalika

    Mimikalika Нов член

    Се зачлени на:
    8 мај 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam dali e normalno da naboluva zab na presno staven lek ?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Да, ако е ставен лек за умртвување. Ќе помине за ден-два.
     
    На Mimikalika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    @Annath
    Дека е твоја струка би сакала ако можеш да ми одговориш- дали е можно никогаш да не ти излезат 8- те и која е причината за никогаш да не излезат? Благодрам...
     
  8. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Поубаво да не ти излегуваат мене ми направија неред во устата со забите.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Знам за тоа, ми кажа докторот исто. Да ми излегле многу голем проблем ќе сум имала и така имам веќе со тесна вилица, дури 5- те ми се скроз навнатре излезени.
     
  10. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Мене единиците ми ги искривија. Страв ми е дека парадентоза ќе ми направи пустош во устата. :worried:
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Можно е. Причини - или воопшто да ги немаш, што не е нималку чудно, оти еволуцијата оди во правец на редуцирање на бројот на забите, или пак никогаш да не добијат стимул за растење и да си останат во коска и да не прават никакви проблеми.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Јас имам и ренген снимка направено, не покажуваше и таму дека ги има.
    Можно ли е генетски да е? Од страната на мајка ми го имаат овој случај, вклучително и таа.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Па секако е генетски. Не е ништо страшно ако ги немаш осмиците, напротив. Нема да имаш главоболки од нив :D
     
    На zuto, makedonkamak и RAF Camora им се допаѓа ова.
  14. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Сум имала мала среќа со оглед на тоа колку се плашам од вас стоматолози:D
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Луѓе помагајте!

    Пред година дена имам ставено мостови долу лево и горе десно.

    Пред 2 дена ми ставија коронки и долу десно и горе лево. Сега, имам порцелански заби, практично... Меѓутоа! Не знам колку е нормално, не можам да јадам како што треба... Ги осеќам како да ми се високи, како да имам камења во устата. Кога џвакам, имам чувство дека ќе ги скршам, дека се гребат едни со други. Многу грозно чувство! Денеска на неколу пати додека јадев, забележав дека дури и вкусот на храната не е ист :(((((( На пример, сончоглед лупен не го осеќам дека е печен, само го џвакам (едвај). Дали е ова нормално, со оглед на тоа што ги имам само 2 дена, или треба да постапам алармантно и да се обратам за помош назад во ординација? Ме фаќа паника, не знам, стварно не знам дали некогаш ќе можам пак да џвакам нормално :(
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Не би требало така да ги осеќаш. Ајде дај им шанса до понеделник, ако не бива, оди кај што ти ги правеа и кажи им дека ти се високи, ќе ги стругнат малку да ти олеснат. Одма ти ги залепија, не ти дадоа малку привремено да ги носиш?
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150

    Не, директно ми ги залепија.
    Хмм... А што е со вкусот на храната ????? Еве и денеска некако не е исто :( Ја не знаев дека тоа ќе го изгубам :((((( Мислам, не дека изгубив вкус, ама кога џвакам со забите не е исто како со моите........ Мн се нервирам!
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Чудно ми е да е променет вкусот на храната, не би требало тоа да се случува со оглед на тоа дека си ставил мостови, а не протези. Требало изгледа првин привремено да ти ги стават, да видиш како ќе ти биде...
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  19. magichips

    magichips Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Здраво ке ве молаам за помош;( ептен сум загрижена значи зимото правев заб со штраф немав никаков проблем ни болка значи тотално ништо кога сега гледам на непцето како потечено :headbang:а немам болка нити пак сум имала некакви симптоми се јавив кај докторот ми кажа дури во среда да одам:@:@:@ оф леле белки нема да го извади што може да е?? :(:(
     
  20. sara97j

    sara97j Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.060
    Пол:
    Женски
    Здраво @Annath колку што сфатив од читањето нагоре ти си заболекар па ме интересира мислење :) Имам еден заб, на кратко, ми падна пломбата, ама не сум во Мк и отидов овде имам здравствено само за итни случаи па ме болеше бидејќи беше отворен забот и добив привремена пломба, ама ми рече дека имам и кариес од другата страна и да отидам кога ќе отидам дома кај матичниот. И отидов и тој почна да го прави, ама ми рече дека живецот е многу високо и дека ќе ми стави лек да се повелече живецот па ќе го доправи кога ќе се вратам дома. Арно ама, тој лек ми падна и пак отидов овде на дежурна и ми ставија пак привремена пломба да не е отворен. И сега одвреме навреме ме боли онака остро и кратко многу трае. И се случува неколку пати на ден. Не на топло или ладно туку така рандом. Отидов денес пак ми рече дека ќе го премачка со нешто па ако продолжи од понеделник да се вратам. Денес ме боли помалку, ама пак одвреме навреме. И сега не ми е јасно дали е од осетливост или ќе треба да се отвара сепак пак. Инаку забите ми се доста осетливи. Се извинувам за рефератот и фала :)