1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. siki28

    siki28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Некој/а искуство со ЕТЕРНА дент, Карпош? И дали знаете како им се движат цените
     
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.806
    Пол:
    Женски
    Другарка оди таму, многу е задоволна.
    За цена мислам е поскапо малку, ама сепак провери си на нивната страна, мислам имаат ценовник.
     
    На siki28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Zadutre odam na zabar, no tolku sum zagrizena sto bi sakala nekoj da spodeli sovet ili iskustvo za slednovo. Imav ,,dzep" na zabot i nekoi dr komplikacii, zabarkata mi kaza deka dzepot bil tolku golem sto duri koskata mi se gledala. Jas ne primetuvav nitu pak vidov nesto se do sega koga do zabot primetuvam laicki kazano ko bela plastika.. nesto ko zid na eden zab. Pravev snimka nema nisto takvo rastenje na zab, no dali e toa koskata sto sega jas ja primetuvam bidejki e splasnat otokot ili nesto dr ;( Dali moze nekoja infekcija da se fati...? Se nerviram nnogu :worried:;(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Извини што каснам со одговоров...но отокот веројатно е веќе спаднат. Инаку, не е ретко мостовите да прават такви проблеми, ама со редовно чистење и контроли на забар се решава проблемот. Ако не доцнам и ако си во можност финансиски да си дозволиш навлаки без метална основа, подобро ќе биде. Значи безметална керамика. Ама во глобала, непцето дава реакција како на туѓо тело.

    Зависи од што е отокот, затоа и забар ќе ти го каже решението. А се надевам дека не ја плакнеше устата со алкохол како што беше советувано во некој од постовите. Може да ја влошиш ситуацијата, особено ако имаш осетливи непца.

    Зависи што подразбираш под редовно миење. А тоа во суштина е правилно четкање барем два пати дневно по три минути, а пред спиење задолжително. И секако, забен конец. Како стоиш со имунитетот?

    Ако е точно дека имаш толку длабок џеб што дури и коската е видлива, немаш болка? Инаку ласерски може да се реши тоа, без проблем.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски

    Немам болка. Или да кажам некогаш кога ќе загризам храна но минимална , не ја ни сметам за болка. И во мирување е сосем ок , не боли. Го мачкам со генги гел. Сериозно ли е тоа одголена коска? Дали со тек на време би се долупило непцето па да се гледа многу коската? Дали има некое страшно сценарио? Инфекција?
    Инаку ти благодарам многу на одвоеното време . :hai:
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ти велам дека скоро е невозможно да се гледа коска, а да не боли, и тоа јако. Ама ете, можеби и тоа го има, сепак сите различно толерираме болка. Во принцип, непцето е тоа што се повлекува, а под него и коската, барем тоа е моето искуство. Немам сретнато случај на повлекување на непце и соголување на коска од вилица (како што те сфатив јас). А соголување на коска од заб, т.е корен, да, и тоа е доста честа појава. На почетокот боли, после веќе не. Инаку се решава, хируршки. Се покрива соголениот дел со парче од непцето. Многу брзо заздравува.
     
    На BE YOU му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pretty_woman

    Pretty_woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Почнаа да и растат она имаше проблем со горните заби скоро сите
     
  8. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Se plakja toa kaj stomatologot i ako da kolku platila?
     
  9. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, бидејки на десната вилица, 2 и 3 та ми се одвоени и има простор меѓу нив, утре сум на стоматолог па би сакала да го прашам, на пример дали може протеза на тие заби или сл. Стварно ми е глупо од таа страна што не ми се еден до друг, што би можело да се направии.. Фаллаа многуу пријатен ден
     
  10. Pretty_woman

    Pretty_woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Мислам дека да незнам точно колку и како стоматологот ќе те упати но знам дека постои решение за да не остане така
     
  11. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Носам фиксни протези веќе 10дена и денес една брекета почна да ми се клати. Не е падната ама се клати многу. Страшно нешто е да треба да одам на забар или може до контрола да биде така ?
    Фала.
     
  12. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Најверојатно ти е одлепена брекетата. Ако имаш уште многу време до контролата, подобро да одиш предвреме да ти ја залепат бидејќи ќе нема ефект протезата врз тој заб на кој што е расклатена брекетата. :)
     
  13. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Крај на септември треба да одам... си споиле празник, дури утре работат. Да одам или да чекам до контрола? На 5ка горе е. Не е скроз одлепена, ама се клати некако...
     
  14. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    Odi utre ne cekaj neka ti ja zalepat ne bidejki ako ti stoi odlepena kje nema efekt
     
  15. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Подобро оди. Таа не паѓа бидејќи е прицврстена со ластичка за лакот. Но чим се клати е одлепена од забот, така да оди да ти ја залепат
     
  16. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    ИТНО!

    Каде има дежурна стоматолошка ординација/клиника било што во Скопје и ако може број ?!
     
  17. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Бев. Ми стави нова. И дека имам чувство како да затегаат само на една страна ми кажа дека е нормално зошто сами си наоѓале лежиште забите. И тоа што имам чувство дека имам нешто меѓу забите е нормално зошто забите се движеле и требало да се радувам што имам такво чувство.
    Поздрав.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TRANSPORTER086

    TRANSPORTER086 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Машки
    Ve zamoluvam sovet za jaka zabobolka, sto da se napijam, kako najbrzo bi pominala bolkata, mislam deka se raboti za umnik ne se trpi ova
     
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Налгесин С помага при јаки болки ама гледај да си најаден/а пошто е јако апче може да те раскопа.И оди на доктор најбрзо што можеш.
    Ако немаш Налгесин напиј се Аналгин/Кафетин.Еве нешто може ќе ти помогне од ова http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/како-да-ја-ублажите-забоболката мене ладна облога ми има помогнато.Помалце циркулира крв и колку толку смирува
     
    На TRANSPORTER086 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TRANSPORTER086

    TRANSPORTER086 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам за советот/помошта :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.