1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Maarijanaa

    Maarijanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво, мојот проблем е ваков. Криви ми се двојката и тројката. Сега ќе ставам коронки, на горната вилица и морам да ги извадам овие два што ми се криви. Ќе ги вади орален хирург со анестезија. Прашањето ми е, после колку време зараснува раната? Непријатно ми е, се работи за предни заби, има ли некој иксуство со вадење на предни заби?
     
  2. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Дали некој има вадено тројка горна и дали е лошо?
     
  3. Maarijanaa

    Maarijanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Да јас и тоа денеска. Не е страшно воопшто. Јас бев кај орален хирург, ми стави анестезија, која ептем малку пецнува само, а после не чувствуваш ама баш ништо. Мене за 10 секунди ми го повлече забот и го извади. Инаку, многу ме беше страв, не спиев цела ноќ, мислев само на тоа, да сум знаела ехеее... Опуштено само :D
     
  4. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Ме боли (веројатно) левиот зглоб на вилицата. И тоа само на допир, сега малку го масирав местото па ме заболе уште толку. Кога ја отворам устата ептеееен минимална болка има, значи боли на допир ко местото набиено да ми е. Дали е можно да сум спиела со раката некако точно таму па сега од притисок да ме боли? Зашто знам така да ги ставам рацете под глава ;(
     
  5. MinnieLover

    MinnieLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Од пред 10 дена почна да ме боли непцето доле десно одма позади 8цата, меѓутоа завчера болката нагло се зголеми и непцето е зголемено и ми се појави е едно ко топче под вилицата на вратот.
    Дали знае некој за што се работи?

    Фала ви
     
  6. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Може да те боли и од некој заб. Дали ти се пораснати умниците (8ците) ?
     
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Оди на стоматолог. Нека ти го отвори забот. Најверојатно ти е расипан, 8миците често знаат да се расипуваат, не се пристапни за лечење, затоа и најчесто ги вадат.
     
  8. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.545
    Пол:
    Женски
    Zdravo @Annath izlezeni mi se site osmici ovie 2 dena me bolat dvete na dolna vilica ako moze sovet nekoj?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Забар. Носиш фиксна? Од тоа може да болат, евентуално џебови ако имаш.
     
  10. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Ај никој не одговара на страницата за афта-лек
    Имам афта на долната усна и ме боли ко ќе го чепкам со заби и го корнам и ме нервира а имам само едно и на исто место некогаш ќе го снема и пак ќе се врати на истото место а ко ќе јадам благо солено тоа не ме боли, помош
     
  11. bile454

    bile454 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    33
    Ставив мост пред 1 недела. Вчера после јадење вечерта околу 11 осетив голема болка која не престана во ниеден момент, еве сега дури пред 5 минути се напив Кетонал. Се имаше заглавено поголемо парче храна кај мостов измеѓу 5ката и 6ката. 5ка немам, 6ка да. Забаров ме убедува дека мостот е убаво легнат кај 6ката и за да ми докаже проба и со воздух ме издува и со вода ме прсна тука на тоа место и на тоа не осеќам болка. Ми рече дека болката ми е од непцето кај 6ката што се изритирало од храна. Тоа мене не ми е за верување, зар непцето може да ми направи толкава болка и нонстоп да не престанува? Јас му велам што ако пак се заглави храна тука и почне пак да ме боли, нема нели да се кљукам со Кетонал цело време, и плус сега само што го ставивме мостот, забаров ми вика е сега да не размислуваме така демек паничам, а мене сега ми е страв да јадам пак на деснава страна кај мостов.
     
  12. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    И јас имам мостот и си имав маки проблеми, непцето ужас ме болеше ама пиев аналгин и неколку дена ми помина, морат да те боли непцето затоа што те срушеше на непцето и затоа те боли, еве до денес не ме боли воопшто и си јадам ко нормално, уживај не паничи, за неколку дена ќе ти помини и напиј се апче аналгин и не јади тврдо, нешто супа, јуфки итн и не јади на десна страна се додека не ти помини непцето неколку дена
     
    На bile454 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bile454

    bile454 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    33
    Откако го ставив мостов, недела дена, НИЕДЕН ден нема да сум раат. Дали болка на притисок при јадење, дали непријатно трнење цела таа десна страна после миење заби или после спиење...и тоа по сат-два-три.
    И, не јадам тврдо ништо, баш тоа што рече - супи, тестенини...пазам.
     
  14. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Купи си спреј проафтол. Многу помага и ќе ти помине за брзо.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Помош од искусни! Пред една недела вадев два горни заби 4и5- ка , т.е. Само корените беа останати. На петката имаше една огромна гнојна кеса, а сепак ми го извади без пред тоа да пијам антибиотик, ниту ми спомна да пијам по вадењето.Сега ме умира од болење, цела недела сум на Вентори , без тоа не можам да функционирам. Гнојот се смири колку што можам да видам, но не и болката, цела десна страна од главата ме боли.Не можам да одам сега на контрола поради обврски...Што би ми препорачале?
     
  16. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Ако имаш болки, напиј се аналгин, кој не трпел ќе трпел..
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Можно е да си јадела нешто кое ти се пикнало во раната и сега како заздравува те боли, а истото може и да се инфицира. Мораш да одиш кај стоматолог да видат што се случува со раната.
    Нема да ти помине само од аналгетици, ако е инфицирано мора да го исчистат.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Провери ли стоматологот после вадењето да не е случајно отворен синус? Корените на петките и четворките знаат често да бидат во синус, па од тоа може да се пролонгира болката. А некогаш и од боцкањето се случува да има продолжена болка, па дури и оток.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Пред се да ви де заблагодарам на сите. Врројатно е останато делче од коренот бидрјќи боцкс, утре ќе одам да проверам дефинитивно и ќе го снимам дури и да не ми речи.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Помош. Пред една година имав стаено мост и сеа ме боли непцето кај после мостот, незнам што да правам а и имам афта на долната усна и тоа ме боли а имат непријатна миризба а на заболекар не сум појдена. Што треби да направам?