1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    За афтата можеш да си купиш проафтол спреј за да не те боли. Има и анестетик во него. За непцето може ти е воспалено оди на стоматолог да ти го исчистат. Може да е и некој проблем со мостот или со забот кој е носач на мостот.
    Најдобро ќе ти каже стоматологот на лице место кога ќе провери во уста. :)
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    4 дена сум со страшна главоболка, не кај челото туку баш од вилица до позади горниот дел на главата ме стега, не ми се отвара уста дури.. зашто како мрдам вилица повеќе ме стега главава... И сега приметив оток кај што треба да биде 8ца заб (а ја немам ниту една, пред неколку месеци (едно 7,8 ) и на снимка ништо немаше)... Може тек сега да ми расте 8ца? Скоро 26год имам..
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако пред неколку месеци немало осмица, сега па ич. Не се ствараат тие преку ноќ. Нешто друго е проблемот, нека те види забар.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Тоа и си мислев, дека сестра ми си има коренчиња на снимка, а кај мене ништо... може да е нешто друго значи...
     
  5. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Од зглобот може да е нешто. Некој период не грицкај сончоглед ,семки, избегавај џвакање мастики, исто и внимавај при нагло отварање на устата( при прозевање). Сепак отиди и на стоматолог да те види да не е нешто друго. Мислам дека е зглобот бидејќи викаш дека отежнато ја отвараш устата.
     
  6. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Dali pri pocetna faza na paradentoza moze da se stavat mostovi ili ne???i me interesira resenie dikolku ne moze da se stavat.
     
  7. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    4.367
    Пол:
    Женски
    Има ли некој овде ламинат на горна вилица? Сакам да го прашам неколку прашања.
     
  8. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.545
    Пол:
    Женски
    Na 25 juni imav operacija apikotomija na gorna vilica levo zab petkata,se uste po malku imam otok i cesto pijam himoral forte,zabot mi e zatvoren so lek nekoj maticnata rece ne smee da mi stai odma plomba, ovie denovi treba da zakazam termin da staam plomba ali nad petka gore kade mi bese zasieno osekjam edno topce i me boli po malku dali moze da e pak cista? Ili od sto moze da bide?
    Strav mi e da ne e nesto strasno?Dali moze nekoj nesto da mi kaze? @Annath
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Не би требало да имаш ни отоци ни цисти. Нека те види хирургот што те правеше.
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    @Annath купив вакво
    Bildschirmfoto 2018-10-11 um 14.06.35.png

    Планирам секоја вечер да го користам. Да не е пречесто?
    Првен ги мијам забите, па конец, па ова, па течност за плакнење. За течноста за плакнење ми е, да не грешам што ја користам после ова?
    Да ми препорачаш некоја електрична четка за заби, мека по можност?
    Заболекарот ми рече морам подобро да ги четкам забите, па си викам со електрична можеби подобро ќе биде.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може да го користиш секој ден, ќе исфрли се она што не излегло со конецот. А за електрична четка, па што знам, не сум ги користела, ниту пак сум видела некој посебен бенефит од користење на истата кај пациенти што ја имаат. Јас сум попрво за обична четка, да се подобри техниката за четкање, имаш доста видеа на нет како треба правилно да се четкаат забите и тоа да трае барем три минути. Курапрокс ги имаат најдобрите четки и најтопло ги препорачувам.
    Ако веќе сакаш електрична, Орал Б ми се ок, можеби кај вас на пазарот има и други, далеку подобри, кај нас тие се достапни. Ама пак треба да обрнеш внимание на техниката.
    Во однос на течностите за плакнење - нема потреба да ги користиш секој ден, туку по потреба, односно кога ќе забележиш дека имаш воспалени и болни непца. Последниве истражувања ги наведуваат токму тие течности како еден од ризик факторите за појава на канцер во усната празнина. Па затоа не се препорачува нивна секојдневна употреба.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Па вака, имам сеуште млечен заб кај 5ка мислам дека е нормално за тие заби на оваа возраст (Инаку имам 15). И сега расте нов заб се гледа малку одозгора на млечниот. Дали сам ке испадне или пак мора да се извади на време да не настане проблем.. Фала однапред
     
  13. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Со четката за заби се повредив и сега ми се направи гној на непцето. Дали некој знае како да се отстрани?
     
  14. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Татко ми веќе некој период имаше афти во устата. Што не ставаше ама никако не му поминуваа. Ќе поминеше една ама пак ќе се појавеше за брзо. Секакви лекарства проба, и алтернативна медицина..но без успех..
    Аписепт последно земаше и центрум. Малку подобро беше и да речам се проретчија. Сега нив ги нема, ама јазикот му отекува. Ова ме плаши. Што може да биде?
    На испитувања немаше ништо.. а татко ми се плаши да не е нешто наследно, бидејќи баба ми имаше рак па почина.
    Кој може нека помогне :)
     
  15. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Веќе подолго време имам проблеми со парадентоза. Тоа е состојба на повлекување на непцето од забите. Ми препорачаа да направам операција - т.е. гингивален графт (рецесија на гингивата). Па ме интересира дали некој имал искуство со тоа и вашето мислење и совети во врска со тоа.
     
  16. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има користено пастата за заби за избелување моментално шо ја рекламираат ? Nüa Nüa ?
     
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.495
    Пол:
    Женски
    Веќе имам три осмици,само доле десно нема.Но,баш доле десно осеќам притисок од кај седмицата(доле десно),заб кој има мал кариес.Сепак ако не е до седмицата,можно ли е и доле десно да се развива осмица,па од тоа да се осеќа притисок,тапа болка? :?:
    Ќе одам кај мојот стоматолог,ама сепак би сакала ваши мислења. :)
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Можно е, само снимка ќе покаже дали има и како е поставена осмицата.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  19. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.545
    Пол:
    Женски
    @Annath
    Treba da stam koronka na zab bez nerv na nego imav apikotomija,malku mi e iskrsen i potemen moze nesto da mi kazes okolu toa kako odi taa procedura ,dali boli,kako da izberam od koi materijal da bide koronkata,ako moze tvoe mislenje i preporaka i kako i sto potoa?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ставањето коронка не боли, прво се струга забот, па се зема мерка и се изработува во техника. Стругањето е со анестезија кај витални заби, кај мртви може поради непцето да се стави, но и не мора, зависно од начинот на стругање, т.е материјалот кој ќе се употреби. Најново и моментално најдобро е Celtra press, ама и најскапо и не знам дали кај нас некој го работи. Цирконија е добра опција, чини од 120 евра нагоре по заб. Поефтина е метал керамиката, 50 евра по заб, а ќе одбереш она што најмногу ти одговара.
     
    На resenska му/ѝ се допаѓа ова.