1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu poz
     
  2. Heart♡

    Heart♡ Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Имам проблем со непријатен мирис од устата.Имам сува уста кога сум под стрес или кога пијам антидепресиви.Сакам да ве прашам дали има некое решение за овој проблем бидејќи е многу непријатно.Вода пијам 2л. дневно,но можеби е малку за оваа состојба
     
  3. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    пробај со лисертин или колгејт сретство за плакнење на устата два пати дневно јас користам и е доста ефикасно
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не треба да се користи секој ден, а уште помалку по два пати дневно. Се користи по потреба.
     
    На Heart♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    зошто да не се користи секој ден од кој причини? стоматолозите советуваат користење секој ден од него можеш да имаш само корист а не штета
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    На последниот стоматолошки конгрес течностите за уста беа спомнати како еден од ризик факторите за појава на канцер во усната празнина. Се што е претерано не е корисно. Како и да е, и јас сум стоматолог, па не го препорачувам секојдневно. Во акутни фази на воспалени непца да, може да се користи секој ден по двапати, а во нормални услови само по потреба. Инаку и јас користам, само не секиј ден, лично од Листерин сум задоволна.
     
    На poppie и kravce им се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    @Annath Каков е ставот за хидрогенот? Не го користам секојдневно ама ме интересира дали може да има штета и од него
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Хидрогенот се исфрла од употреба. Кај нас уште се користи, ама лека полека го заменуваат други средства. Тоа за професионална употреба, ама за дома повремено може да се користи. Не секој ден, ги нагризува забите. Повремено е корисен, ама реално, не е неопходен.
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    можеби е така мислењата се поделени стварно да не знаеш што да правиш
     
  10. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Имам бели дамки на неколку заби од кога знам за себе. Во последниве 4 години бев 2-3 пати на стоматолог при што тие дамкички ми ги препокриваше со бела пломба (најверојатно), но некако не сум задоволна од овој метод бидејќи во одредени моменти и покрај што ми се препокриени забите, дамките сепак се познаваат (а и пломбата се рони/крши по малку). Најмногу ми се приметуваат дамките на единицата и затоа сакам да си го решам овој проблем подобро.
    Дали има некое друго решение за да не ми се познаваат тие недостатоци?

    Инаку, имам претходно пробано и со tooth mousse, но не приметив некое драстично подобрување. Исто така користев и паста за заби со флуор ама ми изгледаше како уште повеќе да ми побелуваат дамките.
    Размислував и на тие цирконите што се ставаат на заби, ама некако не ми одговара да ставам такво нешто на првиот заб.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Тие ти се генетски, некое нарушување во минерализацијата на глеѓта и тешко се решава со препарати. Пломби не, ама ламинати можеш да ставиш, вакви.


    Има композитни и порцелански, првите се поевтини и помалку трајни, вторите поскапи и со подолго времетраење. Нема многу стругање, само површинскиот слој.
     
    На Alex.T и Кена Рис им се допаѓа ова.
  12. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    1.303
    Пол:
    Женски
    колку пари се порцеланските
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Јави се и прашај, овде ги изработуваат оригиналните по лиценца на ДенМат. Цена не знам.
    http://eternadent.com.mk/Services?id=138
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Бидејќи е сабота и мора да почекам до понеделник за да се појавам кај стоматологот, и после истражување на интернет видов дека тука има некои одговори на прашања што не значи дека е правилна дијагноза но сакам да прашам дали знае некој да ми каже отприлика за мојот проблем. Иначе, мене ми се скрши 4-ка заб на десната долна вилица и бидејќи бил косо скршен, ми рекоа дека мора да продолжам со мост со минимум 3 заба. Го извадивме забот, пиев антибиотик една недела зашто почнав малку да чувствувам болка. 5-ката и 6-ката ги истругавме, а тие беа лекувани заби. После една или две недели ставивме мост, но не е зацементиран, чисто онака да го поносам да свикнам. И еве сега неколку дена страшно ме боли тој дел, акутна болка која веќе скоро една недела редовно трае. Пијам аналгин се смирува, пак продолжува да боли после поминувањето на дејството на аналгетикот. Бев кај забарката, вика вадениот заб напредувало ок, 5-та до него е добро исчистен и 2 пати ме снимаше и вика од снимката не се гледа ништо, покажува дека се е во ред. Вчера на допир и кога ме прсна со тоа апаратчето што излегува воздух ме заболе 7-цата. Тоа е лекуван заб со стара пломба, мислевме да не се шири болката од него па ми го иструга и стави лек. Но денеска пак ми се појави старата болка, изгледа не ќе да е од 7-мицата. Болката ја чувствувам на непцата , како удоле во коренот на 5-ката и 6-ката. Што би можело да биде проблемот?
     
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Да не имаш џебови?
     
  16. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Дали навистина чистењето на забен камен ги расклатувало забите?
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Не ги расклатува, туку ако имаш многу забен камен може првите денови да ти се чини така бидејќи ќе ти бидат чисти.
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.386
    Пол:
    Женски
    Дел од ѕидот на еден катник ми се ниша и ме боли,што компликации можат да ми се направат, што да превземам дур да појдам кај стоматологот?
     
  19. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво. Доколку има некој стоматолог во групата го замолувам за мала помош. Пред два дена вадев умник, без операција, како и секој заб. Сега местото ми е отечено и боли и гледам дека во празнината има насобрано гној. Дали можам нешто да сторам околу тоа, дали е нормално и само ќе помине или треба повторно да одам на заболекар? Инаку тој не ми препиша ништо за болки
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Ништо не можеш сама, оди да го тргнат скршеното делче и да го надоградат забот. Зависно колкав дел е скршен, ќе се поправи со пломба или може ќе треба да се направи коронка.

    Јави се кај докторот што го вадел и оди да те види. Ако собира гној мораш да пиеш антибиотик и да го исчисти местото убаво. Ден два да имаш болка и оток е генерално нормално, ама гној сам од себе не поминува.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.