1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Ништо, мене 6ката така од кариес ми се направи, коронка ставив и ок ми е сега, дури и сум заборавила дека ми е коронка не ми се познава воопшто а јадам најнормално :) инаку, не би требало ништо , но секогаш подобро е на време, јас тек после 6 месеци појдов да ми го средат...но мене не ме болеше воопшто.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. real madrid

    real madrid Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали некој има искуство со вадење живец на предните заби.Дали боле?И дали се става лек на тие заби?И од прилика колку мин трае тоа?Благодарам
     
  3. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Не сакам да ме сфатиш погрешно, ама на другарка и вадеа на предниот заб и и потемни, најубаво да најдеш некој кој стварно убаво ќе ти ги среди да не ти се случи истиот проб, затоа што сега не знам колку плати за некои заштитни навлаки само поради бојата, иди кај некој специјализант, ако сакаш пиши ми лп ќе ти предложам иначе не боли тоа многу.
     
  4. Saffron

    Saffron Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Женски help :sweat:
    Пред подолг период, ваѓав живец на 4ка. Забот ми нема променето боја, но вечерва почна да ме боли. Ги чистев забите со конец и тогаш прв пат осетив болка ( не е некоја неподнослива, чудна е, не знам како поточно да објаснам). Дали некоја имала сличен проблем? Колку што знам, ако го извадиш живецот, забот веќе е умртвен и не треба да осеќаш понатака болка. Ако грешам, поправете мее :)
     
  5. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Od sto mozat da me bolat zabite na ladno?
    Konkretno od desna strana na dolna vilica poslednite tei zaba me bolat strasno koga ke se napijam voda ili nesto ladno. A site mi se skoro plombirani i gore i dole nemam rasipan zab na taa strana. Stomatologot koj mi rece zlebinire mi bile vospaleni ama ne znam. @Annath
     
  6. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    До крај ли ти е лечен забот, да не треба да одиш уште еднаш? Живецот ти го извадоа или само ти го умртвија?
     
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Каква паста користиш? Можно е да ти се воспалени и да ти е повлечено малце непцето па да имаш осетливост. Земи лакалут паста мии се со неа некое време.
     
    На Belgin1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Завршено е лекувањето или не? Може забот да боли и после вадење на нервот. Ако не е убаво исчистен и наполнет, може повторно да се инфицира. А можеби само непцето те боли после чистењето со конец, можеби отишол малку подлабоко отколку што е пожелно.

    Од воспалени непца не болат заби на ладно. Може да има некој скриен кариес на бочните страни каде што забите се допираат меѓусебно, а можеби имаш преосетливи заби. Моето искуство покажало дека во најголемиот број случаи се работи за скриен кариес (90%), а останатото е преосетливост. Скриениот кариес лесно се детектира на обична ртг снимка. А за преосетливоста, ќе земеш или од пастите што се специјални за таа намена (пишува sensitive на нив), или ќе одиш на премачкување кај стоматологот. Пастите ти се подобра варијанта.
     
    На Belgin1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @Annath порано го немав овој проблем ама неодамна користев една паста на колгејт, пастата беше плава и како лута по малку и од тогаш мислам дека ми е јави овој проблем. Инаку имам многу слаби заби и чуствителни уште од дете, лесно се расипуваат. Во петок сум на стоматолог, инаку правев и ренген снимка пред 2 недели ги сликав сите заби комплетно и докторката ја има во компјутерот мојата снимка се надевам дека таму ќе може да види, ќе нема потреба да ги сликам па. Инаку користам паста од Кам маркет, ги менувам постојано.

    @worrieddd имам чуствителни заби не знам каква паста да користам?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    @Belgin1 јас ги препорачувам Sensodyne Repair & protect или Sensodyne Rapid Relief. Особено првава, пред години ми има ептен помогнато. И јас имам осетливи заби, сега не толку.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Ако ти се чувствителни користи од пастите што ти ги препорача @Annath . Од колгејт не ги користи пастите на кои што пишува whitening. Тие уште повеќе можат да ти предизвикаат чувствителност.
     
    На Alex.T и Annath им се допаѓа ова.
  12. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално од кога на забот му е ставен лек за умртвување на живецот и затворен со нешто бело да чувствувам болка?
    Болката се јави околу два часа после ставањето на лекот, а повторна контрола за доумртвување или вадење на живецот е закажана за две недели.
     
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ако е прејака болката извади го тоа белото со чечкалица и оди на стоматолог.
     
    На PrettyDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не знам колку е нормално,ме болеше и мене ама издржав две недели.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Може да боли, ама слаби болки. После ден-два обично поминуваат.
     
    На PrettyDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Поздрав да ви исказам за мојот проблем мозе некој поминал низ ова па дами помогне имав проблеми со вратот со устата ми направија снимка испадна липоматоза и инпактиран заб ми заказаа операција ,памтам, прием писувасе на 8март знам дека требасе со целосна анестезија и ми казаа дека ке поседам вболница неколку дена забот мие на долна вилица ( точно на брадата а цистата или липом под брадата како гуса изгледа) тогас морав да отказам операција посто останав трудна па после доев ај да порасне бебето ова она помина три години сеа се мислам сто да праам дали е морално да се извади инпактиран заб ме пласи фактот сто со целосна анестезија и дека треба да лезам недела дена вболница
     
  17. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Здраво. Пред два-три дена не знам што ми се случи од нигде и никаде се разбудив со болки во непцето ама не околу забите него само горниот дел над јазикот. Да не можам да јадам. Потечено ми е, црвено дури и тегет моменти има. Страшно изгледа. Додека ме боли исто така и ме чеша. Пред скоро време бев на забар и се веше во ред, а исто така и пред 10тина дена бев на лекар за грлото бидејќи ме болеше малку и таму беше се во ред. Многу сум исплашена од кога го видов како изгледа.. Имал ли некој вакво искуство? Што би можело да биде.. Се немам изгорено или такво нешто..
     
  18. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Znaci vaka imam dva koreni za vadenje 8ka i 7ka edno do drugo.Zabolekarot saka naednas da mi gi vadi.Strav mi e da ne dojdi do nekoja komplikacija i po priroda sum straslivka no insistira da gi vadi naednas.Vo red e ova ima nekoj taka vadeno iskustvo nekoe....
     
  19. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Имам јас вадено како малечка по два-три наеднаш и тоа без анестезија :D Немаше никакви компликации, само не знам како издржав, сите нормални луѓе вадат со анестезија..
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално, и јас често вадам корени од два и повеќе заби наеднаш ако се поделени и испливани. До компликација досега фала му на Бога не дошло.