1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Jaselin

    Jaselin Нов член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дали може некој да подели искуство за поправање заби и квалитет на пломбите
    Бисер дент - Ченто или
    Ендомак
     
  2. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас треба да носам протеза пошо малце ми се криви забите но не се забележува толку.Но,имам проблем со еден заб кој е многу многу помал од другите и тоа уште од пред 5-6 години ми беше паднал,па нов ми израсна е сеа овој новиот ми е многу помал од другите.Па да ве прашам како може да порасне како останатите,некое чаре да ми кажите,дали е до исхраната,каква треба да внесувам и слично.Или може доградба на забот да се направи и колку чини??
     
  3. Irenaiki

    Irenaiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Имам вадено заб пред 7год, имам прави заби, па ме интересира дали може да ми се искриват другите заби поради недостатокот на тој заб? Дека веќе поминаа повеќе год не ми се искривија, неодамна кога бев на забар ми рекоа може да ти ја искриви цела вилица, вистина ли е??
     
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Вистина е да.
     
  5. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да се консултирам хитно со некој доколку знае да ми помогне едниот умник ми е изваден на долната вилица сакам да го извадам и другиот но еве имам големи болку е сега не знам дали ми е од умникот или од забот кој го пломбирав пред 2 дена болката ми се јавува некогаш и под јазикот а и ме боли главата премногу а и на десната страна над градите имам не можи болка али некој како благо со некој убод да ме боцка и сето тоа ми е поврзано малку и на вратот дали е можно сето тоа да го предизвикува Умник кој ми ги турка забите на вилицата зато и треба да го извадам ?
     
  6. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Ispij sega nekoj tablet protiv bolki analgin,paracetamol ili nalgesin s bilo sto samo da ti pomine pa utre idi na doktor
     
  7. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Пломбирав заб. По посетата на стоматолог, забот почна да реагира на ладно и притисок, силна болка.

    Докторот ми кажа дека е реакција на пломбата ( кај други доктори досега не ми се случила таква реакција ), да почекам да се смири. Помина 2 3 месеци, се смири минимално. Направив снимка, се е во ред.

    Ми ја отстрани пломбата, ми стави лек, додека беше аплициран лекот, немав болка. Го пломбира повторно заедно со друг заб, болката пак се појави, на ладно и на притисок.

    Расипани заби не ме болат, пломбиран испадна да ме боли.
     
  8. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Разгледував во која тема да ја напишам поракава, па овде ми се виде како посоодветно. Дали можеби имате искуство-при ставање на анестезија за вадење на заб, мене секогаш ми се слошува до тој степен што губам и малку свест. Сите ми викаат од страв тие, да ми е страв, но сепак кога почнува да осеќам дека анестезијата делува, мене почнува срцето брзо да ми бие, рацете ми се потат и ми се приспива -значи буквално се онесвестувам. По некоја минутка ми поминува тоа чувство, чувствувам како ми иде за повраќање, и пак почнува. Кога поминува дејството ми се средува се, но се осеќам како претепана целата. Дали можеби сте поминале низ вакво нешто, не знам дали треба да барам безадреналинска анестезија...Досега немам поправано заби со анестезија, само вадено. Три пати истото ми се има случено...Некои сознанија дали имате? Благодарам :)
     
  9. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    На горната вилица ми расте осумка и колку што видов немам место. Ме боли непцето на тој дел и кога ќе ја притиснам седумката со јазикот ме боли и седумката. Пиев аналгин ама го чуствувам непцето на тој дел како под притисок.. Незнам што да пијам да ми мине болката.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Можеш да пробаш со безадреналинска анестезија, ама и јас се согласувам дека најверојатно е од страв. Еден куп пациенти сум имала со истото искуство како што го опишуваш. Ништо страшно не е, јас обично им препорачувам Б комплекс да пијат пред да дојдат.

    Ако е од забот што расте мораш да издржиш дури порасне или хируршки да го извадиш. За болката би ти препорачала Вентор, многу е појак од аналгинот.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Преголема паника, суицидни мисли си го прават своето. Јас пак после долг процес пак имам страв ама минимално. Во крв ти е врежан, јбг. Тоа е процес кој сама мораш да го надминеш.
    Опушти се, верувај му на докторот и се ќе биде во ред.

    Еве ти пример: Мојава докторка си замина на специјализација, а таму кај што одев работеа две, помлада и постара. Помладата си замина, на неа највеќе и верував, таа ме оперираше и се. Со постарата немав соработка,арно ама имав заб за пломба и отидов. Седнав и почнаа мислите, треперењето,стравот. Помина и процесот со инекцијата(ми става со најтенка игличка)оставивме да делува и почнавме. Се помина во најдобар ред. Сакам да ти кажам треба да дадеш шанса себе си а и на докторот. Се е психа.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    мене ми се случило. каква глупост дека е психа хаха
    тоа се ефекти од анестезија луѓе!
    некои луѓе си чуствуваат некои не!
    јас кога сум најадена не осеќам ништо ,кога идам гладна итекако ми се слошува и имам срцебиење и се препотувам и ми се врти од анестезијата.
    срцка иди секогаш најадена и избегавај да одиш наутро на забар. види дали така ќе имаш пак проблем. и нека ти стават најмала доза кажувај им. не се плаши. и мене ми се случило неколку пати, ама па и многу пати не ми се случило..Верувај дека не е од психа и од страв, јас сум со филери во уста и со ботокс во лице, сите 8мици ги извадив, и одам на чистење на заби нон стоп верувај дека немам АМА АПСОЛУТНО НИКАКОВ СТРАВ нит од игли нит од анестезија па пак ми се има случувано. Од адреналинот ти е, секој нормален забар одма ќе ти каже дека е тоа, често се случува, не е ништо чудна твојата реакција на анестезијата.

    btw суицидни мисли се мисли кога размислуваш да се самоубиеш односно SUICIDE да извршиш.Оттаму и изразот. Мислам дека членката не сака да се самоубие.
     
    Последна измена од модератор: 11 февруари 2019
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас така си ги нарекувам тие мисли т.е. мои мисли, бидејќи стравот мисли дека ти од една игла може да умреш т.е. дека одиш да се убиеш.
    Може ти имаш такво мислење ама да велиш дека е глупост "се е психа" ми е апсурдно бидејќи "никој не умрел од идење на забар" не е баш утеха.

    Така да, сум идела и гладна и јадена и не сум имала напади.
    Секој е индивидуа.
    Ти може имаш извадено сите 8мици ама јас имам извадено многу повеќе и операција правев. Едноставно се е психа, не умираш на стол.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Следен пат пробај со безадреналинска анестезија, ова е ефект на адреналинот најверојатно. Макар што адреналинот не тера на дремка, напротив, те става во состојба на максимална будност. Сепак количината на адреналинот во анестезијата не е толку голема за да има таков ефект, веројатно адреналинот што го лачи твојот организам поради стравот кој се појавува е причината. Пробај со безадреналинска анестезија дали ќе биде поинаку, ако не е, секогаш пред одење на забар пиј нешто за смирување за да се наамли стравот. Б6 не е доволен, дијазепам повеќе би завршил работа.
     
    На tambelina и lavinija28 им се допаѓа ова.
  15. Loli4ka444

    Loli4ka444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2017
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Девојки имам многу чуствителни заби,бев на лекар и ми кажа дека немам расипан заб, ми препорача лакалут, ама еве 2 месеци и нема никаков ефект. Ако може да ми препорачате паста за чуствителни заби?
     
  16. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Меѓу двојката и тројката горе иам кариес, дали стоматолог би ми ставил анестезија за да ми го прави, пошто мн ми е страв..
     
  17. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Бев на забар денес и ми стави лек за умртвување, ама почна да ме боли сега еве. Дали е нормално да боли додека не се умртви, или да одам на забар?
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да, напиј се аналгин
     
    На Leviosa2503 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Sensodyne total repair или Sensodyne rapid relief. А може и навечер да ги премачкуваш забите со tooth mousse, многу помага во десензибилизација на осетливи заби.

    Да, ако си побараш.

    Нормално е. Напиј се нешто за болка, до утре ќе прекине. Ако не се случи тоа, оди на дежурен.
     
    На Leviosa2503 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    @Annath Каде би можела да го најдам tooth mousse-от? И која цена е?