1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Моите конкретно само ми ги чистеше и пломба им ставаше не ми ги лечеа. Ми беше се океј две недели и сега 2 дена имам не издржлива болка од ладно. Сепак ќе се јавам утре да закажам, фала.
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Пломбиран заб значи мртов заб. Членката пиша дека и е пломбиран и ја боли.

    Може затоа што не ти ставил лек за умртвување може затоа те боли сега. Мене ме болеше за време на тој процес и закажав преглед,веднаш ме пратија на снимање и после ми го пломбираа.
     
    Последна измена од модератор: 27 февруари 2019
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не прочитав нигде дека и бил умртвен забот, што значи не и е мртов.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Сите заби ги чистеше или се работи само за еден заб? Ако ти ги чистела сите заби да не ти ја оштетила глеќата/основата или како и да се викаше тоа -Не сум стоматолог па незнам точно. Мене на пример забите повеќе ми реагираа на ладно /топло кога бев настината. Кога му кажав на мојот стоматолог ми стави по малку пломба на тие делови и сега е се во ред не чувствувам ништо.
     
  5. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Два заба, но напред ми се еден до друг и многу ми се чуствителни, или барем јас така ги чуствувам веќе зошто се измачив со нив.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Затоа што јас пломбирам заби и секој пломбиран заб мора да е мртов.
    Иначе како ќе му ставиш пломба ако не е мртов? Ти сигурно имаш лек за умртување и те боли, и мене истото ми се дешаваше ме болеше иако имав лек.
     
  7. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Не оставај ништо на случајности. Оди нека те види. Не е во ред да чувствуваш болка, особено не 2 недели по поправката. Баш за 2 недели би требало веќе се да се стабилизира.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Предните се осетливи многу,јас со тројката се мачев. Знам како ти е...
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Докторката рече дека ми ставила лек да ми го излечи забот, и дека ако често реагира на топло-ладно ќе ми го умртви нервот.
    P.s. имам пломбирани заби каде што не ми е умртвен нервот. Ги умртвуваат доколку забот е многу оштетен.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Болкава не можам секако да ја трпам и ке отидам, само сум збунета зошто после 2 недели ми се појави и затоа тука прашав дали некој имал слично искуство. Нормално е деновите после правење да имам но јас немав никаков проблем тој период, сепак фала ви.
     
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Се умртвуваат само заби кои се премногу оштетени.
    И јас имам пломбирани заби кои не се умртвени.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    https://www.stomatolog.com.mk/index.php?nka=plombi&p=0
    Подетално објаснето. Добра ноќ
     
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Многу стоматолози сменив.Сите ми го рекле истото.
    Ако забот не е претерано оштетен,ако кариесот зафаќа мал дел од забот,тогаш само се отстранува кариесот и се пломбира забот.Нервот на забот се отстранува само ако на забот има преголем кариес.
     
    На T.e.d.d.y и lost123 им се допаѓа ова.
  14. Martta

    Martta Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Неодамна бев на стоматолог и ја правев горната 4ка.4ката ми бесе пола скрсена и скоро цела помодрена стоматологот ми кажа да направам снимка и виде дека немам процес и ми стави лек за умуртвување после 2 недели живецот уште ми беше осетлив и ми стави пак лек и за 3 дена дојдов и почна со стругање ама под анестезија за недела дена пак бев на стругање и овој пат без анестезија ми го стругаше и осетив мала болка и тоа во едниот корен.По некое време бев за поставивање на колче и скрсениот дел ми го надокнади всусност добив заб но сега имам проблем над забот кај сто е коренот кога ке стиснам со прст ме боли и општо кога седам на моменти осеќам непријатностт не би кажала болкаа туку како иритација.моето прашање е дали може некој дали е тоа нормално после таква работа на забот или можно е стоматологот да не го видел процесот или пак неугодноста да ми е од другата половина на забот
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 не секој пломбиран заб е мртов. Јас лично имам 8 пломбирани заби, ниеден не е мртов. Дали некој заб ќе биде умртвен или не, зависи од тоа дали е зафатен нервот со воспалителен процес. И не секогаш целосно се вади нервот, може да се отстрани само горниот дел, а во каналите дапродолжи да функционира нормално. Инаку, се пломбираат и заби исчистени од кариес кој не го зафатил критичниот дел каде што е нервот. Едноставно, се чисти процесот и забот се затвора со пломба без да се чепка нервот.

    @lost123 се појавила хиперсензитивност. Не знам дали пломбата е поставен без заштитна подлога или не, ама ако нема заштитна подлога, ова се случува скоро секогаш. Или смени ги пломбите, или земи пасти за осетливи заби (Sensodyne Rapid Relief или Total Repair), или пак земи ја tooth mousse да мачкаш навечер после миењето на забите, за да се десензибилизираат.

    @Martta инфекцијата се проширила надвор од коренот, затоа е осетливо на тоа место. Почекај некое време, сними го пак, па ако има потреба, прелекувај го забот или направи апикотомија. Ќе најдете начин со твојот стоматолог.
     
    Последна измена: 27 февруари 2019
    На nextredstyle, cavalli и lost123 им се допаѓа ова.
  16. Martta

    Martta Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @Annath zabot ne me boli na dopir tuku imam kako iritiracko cistvovo zabot okolu zabot stvarno ne mozam da opredelam tocno pa dali e mozno opsto nepceto da mi e vospaleno od procesot na plombiranje baska zabot mi bese dolgo vreme otvoren i skren pred da otidam na stomatolog inaku fala ke pocekam 1 mesec ako ne se smiri iritacijava ke napravam kako sto me sovetuvase
     
  17. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Ти се привикнува забот на страно тело. Кажи ми живец ти умртвуваа ?
     
  18. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Не.

    Денес бев, ми чистеше џебови (така ги кажа мојот стоматолог) и потоа нив ги чистеше со хидроген и ми стави некои кончиња со нешто на нив и треба да ги извадам после еден час. Јас искрено не верувам дека ова ќе ми помогне...
     
    Последна измена од модератор: 28 февруари 2019
  19. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.489
    Пол:
    Женски
    Може некој да сподели позитивни искуства со добар стоматолог што работи со фондот? За Скопје.
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Пред три часа ми извадија умник, прилично воспален и со големи болки бев пред да го извадат. Сега знам дека следи процес на заздравување кој е исто болен. Др ми кажа да пијам ефридол за болка, да го допијам антибиотикот што го пиев пред тоа и Химорал форте за оток, да плакнам со камилица, течна и ладнс храна итн. Прашањето ми е, до кога е нормално да ми крвари местото после вадењето на забот, ете мене уште ми нема сопрено. И што да правам за да го сопрам? Дали некој има вакво или слично искуство? Поздрав.