1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    @Annath имав лек на шестка 2 и пол недели за умртвување на нервот. Вчера бев за пломбирање и дури го чистеше немав болка, после ко проба со тие како игла за да го вади нервот осетив малку и ми стави пак од лекот. Како зелена паста, па некое памуче со течност па бело што се суши. Проблемот е што денес ме боли забот на допир. А треба да го чувам до 11 април. Нормално е или да одам утре?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Не би требало да боли. Јас во такви случаи целосно го чистам забот ако може да издржи пациентот и ставам лек против болка и за лекување на евентуална инфекција. Мислам дека таа опција е подобра. Ако утре уште имаш болка, прашај дали може да ти го отвори и исчисти целосно. Инаку до 11 април е многу време, обично при повторно ставање на лек за умртвување се чека најмногу една недела.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    @Annath мислам дека целосно го исчисти, зошто рече го спремив за пломба ама на крај осетив болка и скокнав. Таман ќе ги полнеше каналите. И јас се зачудив толку долго што ќе го чувам. Ќе одам утре ако боли, фала за одговорот.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Малку офф топик - што ќе ми препорачате за гадење лошење, ми се случува како паничен напад не можам да се исконтролирам, пред некој голем настан или сл, при нервоза ми се лоши, на пр последно имав закажано операција на заб, кога влегов во салата пола саат повраќав (патем намерно ништо немав ни јадено) не можев уста да отворам, ни да се контролирам и ја одложивме, одкако излегов од болница се ок ништо не ми беше. сега се плашам повторно да не ми се случи истото. Бар да ја издржам операцијата - Хелп ???
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Нешто за смирување, а тоа најдобро твојот матичен доктор да ти препоше. Дали е доволен дијазепам, или нешто појако, тоа само докторот знае. Панични напади се јавуваат поради стравот, и не би имало проблем доколку се научиш да ги контролираш, ама за тоа треба време. Евентуално, како што кажав, со терапија да се среди.
     
  6. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    P.s oteceno nepce so dlaboki dzebovi taka mi kaza stomatologot.. mi stavi lek i mi kaza deka ke me boli denes seuste... dali da pijam antibiotik mozno e da e nesto poseriozno kako cista ili da ostavam samo lekot da si deluva? Mnogu me boli :(
     
  7. -princess_

    -princess_ Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @Annath ќе може ли да ми оговориш на ова прашање многу би ми значело?! Двете единици ми се потемнети ради тоа што е изваден живецот, мене ме интересира дали може да се избелат тие два заба некако? Иначе имам 16 години
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Може, ако се направи ревизија и пред дефинитивното полнење да се избелат внатрешно. Тоа да го направиш кај некој поасален стоматолог, по можност на приватно. А понатака, ќе си ставиш veneers.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    @Annath уште сум со болка на забот што прашував, бев денес кај замената на мојот стоматолог, само дупче направи на лекот за да дишел забот и рече би требало да се смири. На допир со горните заби боли најмногу. Рече на второ ставање лек за умртвување знае побурно да реагира забот.
    Јас ко хипохондрик и паничар мислам од помислите уште повеќе ме боли, ама не спомна докторката дека може нешто друго да е. Гледаше дали имам оток, нема. Можно е да е инфекција и да се искомплицира нешто? Немам температура.. Прв пат ми се случува ова.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Се случува, не е така ретко. Кога ќе го исчисти целосно ќе биде подобро. Ќе се изгуби и болката. Уште ќе чекаш до 11 април? Подобро немој, да не се инфицира нервот.
     
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    @Annath ќе закажам порано, замената не сакаше повеќе од ова денес, ама не се смирува. Фала. :hug:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    @Annath и јас имам едно прашање. Деновиве сум болна, настинка е во прашање. Вчера приметив како тврдо под носот и на допир ме боли. По мое мислам дека му доаѓа над тројката. Ме чеша( надворешно) но не е отечено, веројатно бидејќи пијам антибиотик. Дали е можно да е воспаление некое од самото тоа што имам настинка или се работи за нешто друго? Понеделник секако ќе одам на лекар ама до тогаш што би можела да превземам?
    Исто така и надворешно ме чеша устата.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Може да не е од заб, да е некоја акничка? Чешањето и оток ме асоцираат на алергија. Кога ќе помине настинката, види со стоматолог, а секако може и сега, за да види дали отокот е од заб или од нешто друго.
     
  14. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Искрено и јас на тоа помислив. Прскам септаназал спреј во нос, и некако откако ќе прснам повеќе ме чеша. Исто така проблемов го забележав после еден ден користење на спрејот
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Прекини со спрејот, види друг некој со поинаков состав. Можеби не ти одговара некоја состојка.
     
  16. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Така ќе направам. Да е од заб би ме болело,ова само на местото каде ме чеша и каде е отечено( како топка внатре само, од надвор нема оток) само таму ме боли.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Ако имаш оток внатре на непцето над забот, може и од заб да е. Затоа најубаво да те види стоматолог. Вака може само да нагаѓаме.
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. -princess_

    -princess_ Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мноогуу на одговорот. Двата заба ми се пломбирани а едната единица ми ја белеше внатрешно а по темна е од другата која не ја белеше. Иначе која е цената на venеers и дали може сеа да си ставам?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Зависи какви се, и каде ги правиш. Композитните се поевтини, порцеланските поскапи. Точна цена не знам да ти кажам, не е стандардна.
     
  20. -princess_

    -princess_ Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Порцеланските се по добри од композитните? И колку траат порцеланските а колку композитните? А и дали ја на 16 години можам да ставам?
    Ти се извинувам што ти поставувам многу прашања, навистина ме интересира ради тоа што сум млада и срам ми е вака со потемнети предни заби:(.