1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ова личи на пукнато, да, ама пак не сум сигурна. Не би требало да биде од машината, пошто на тој дел не се поминува со неа.
     
  2. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    480
    Пол:
    Женски
    Во ред, ти благодарам многу! :*
     
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Пред два дена ми умртвуваа нерв на двојка напред, пломбиран е и не чувствувам болка, ама при ладни пијалоци кога ќе ја допрам горната вилица со долната чувствувам чудно, не е болка ама некако чувствителен ми е забот. Има место за паника или нормално е?
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Малку глупаво прашање ама кога ги чистам забите со забен конец, редовно ми се заглавува на истото место т.е. меѓу долната 3 и 4.

    Гуглав сега и гледам дека тоа се случува оти можно е меѓу забите да има камен или наслаги но баш пред скоро бев на заболекар во мојот град и се' беше ок.

    Правам нешто погрешно? Да барам друго мислење?

    Патем, немам расипани заби но имам тенденција за кафени наслаги (како пигментација) од задната страна и забниот конец ми е единствен начин да ги држам под контрола, така да, важно ми е да ги чистам правилно.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ако имаш пломба на 4 може да заглавува, на работ на истата. Не дека не е можно да имаш камен, тоа се чисти само со ултразвук. А меките наслаги не се пречка за конецот.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Немам, имам само 2-3 пломби назад и една на кецот горе, затоа ми е чудно. :|

    Не знам овде дали имаат ултразвук, дали влијае тоа на осетливоста на забите?

    Затоа што од тоа woodpecker-от имам трауми, со недели имам проблем после. И покрај Парадонтакс и Курапрокс четка и течност за плакнење и конец. :devil:
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Па тоа е ултразвукот, некој Woodpecker користи, други нешто друго, фирми има различни. Штом немаш пломба, камен е. А може и кариес да е, скриен.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Фала ти Анат, ќе отидам пак да видат за секој случај. :)
     
  9. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Имам заб кој беше привремено полнет, значи каналите не се наполнети, мртов заб е. Цела бременост го носев така, така ми кажа и заболекарот, дојди откако ќе се породиш. Е сега, пред 1 час ми падна тоа, закажав за сабајле да одам. Дали е опасно што ќе биде отворен до сабајле?
    @Annath те молам за мислење
     
    Последна измена: 24 мај 2019
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не е опасно, без гајле.
     
    На snegce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Annath те молам за мислење,денес ја извадив горната осмица десно,лесно вадење без проблем,докторот после вадење провере со затворање на нос и диши диши за отворен синус кажа свее ок,го извадив денес околу 12ч,болка немам некоја голема се немам напијано аналгетик ама осејкам некоја тежина во носот незнам како да објаснам дали е нормално или нешто што би требало да ме загрижува.
    (Смеам цигарче)
    Извини што ти досадувам ама стварно ценађ твое мислење.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Цигара не. Барем до утре.
    Иначе не знам зошто би осеќала тежина, не би требало така. Ако не се смени до утре, оди нека те ѕирнат.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    За афта некој лек од искуство ? (прополис, гингивал гел, сода б. и мелено кафе не ми помогна)
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Solcoseryl dental gel или NBF gingival gel.
    Без овие афтата ќе трае 7-10 дена. Со овие се скратува времето бидејќи помагаат за брза епителизација на местото.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    И јас имам прекрасни заби ги миам редновно, но имам проблеѓ со лош здив и мислам дека нема начин како да го спречиме тоа. Па затоа постојано џвакам мастики..
     
    На Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.
  16. pulchritudinous

    pulchritudinous Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Моите заби се прави, освен еден заб на горната вилица (двојката), издаден е напред и многу стрчи. Имам 17 години и не сакам да носам фиксна протеза воопшто не ми се допаѓа. Мобилна носев но немаше резултат. Па дознав за Bonding-от и сакав тоа да го направам, но мојот стоматолог не ми препорачува бидејќи половина од мојот здрав заб ќе биде иструган за да се стави бондингот,и дека тоа бргу паѓа. Дали некој има искуство да сподели?
     
  17. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Ако немаш расипан заб, тогаш ти е од грлото(крајниците). Или ако си пушач, од тоа ти е
     
  18. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Не сум пушач не знам од што ми е
     
    На Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Имам извадено заб горе и долу на иста страна. Пред некое време долниот заб ме болеше, тоа вратот од забот ми бил надвор. Пред некој ден забележав дека и горниот заб почнува истото да го снаоѓа. Секаде непцата ми се нормални, само кај овие два како да снемува мепце (којзнае како објаснав).
    Има ли чаре некое? Почнува да ме нервира, на ладна храна и ладна вода ме болат. :@
    Ваљда нема вилици да носам за брзо :D

    @Annath те молам за мислење :$
    Не знам кој крај да го фатам, како да го средам ова?
    Всушност, до двата заба имам изваден заб.
    Дали со мост ќе се спречи и дали би помогнало?
     
    Последна измена од модератор: 31 мај 2019
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Има врска тоа што си извадила заби. Коската се израмнува и се ресорбира делот што ги држел забите, автоматски се намалува коскениот дел кај вратот на соседните заби. Затоа и се соголува тој дел и забот станува осетлив. Со мост можеби може да се среди ситуацијата, но нема гаранција дека ќе се спречи соголувањето. Генерално нема повлекување на непцата, успорено е после ставањето на мост, но со еден преглед и снимка ќе може да се каже што и како е најдобро да се направи.