1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Јас одам на 6 мес на забар за чистење камен на Клиника. Ама повеќето чекаат, како маж ми на пр, да ги здоболи па да одат. Инаку во Државна се ок забарите.
     
  2. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Ахаха да да, супер е некој да ти каже е ајде де, згради се рушат ти па за два заба што ти се скршиле , за вицови се топ :D
     
  3. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Можда не сме кај иста др.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не знам што да ти кажам, ама таква ти била среќата. Не е можно дека тројца на 1000 се добри, бар кај нас имаш голем избор на забари. Не се секогаш докторите криви, иако не велам дека нема такви што не сакаат да работат. Има и мрзи, има што одат на факултет само поради титулата и не знаат ни инструменти да држат, ама ете, имаат ординации.

    Ако не ти се добри докторите во државна, тогаш оди кај приватен забар. Можеби тој/таа ќе ги задоволат твоите критериуми.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Irenaiki

    Irenaiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    @Annath ili koj drug znae, vo petokot staviv koronki/navlaki za prv pat, redovno gi mijam zabite i gi cistam so konec, no pomegu koronkite nemam mesto da pominam so konec?! Taka treba ili?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ако е мост, да, нема место. Ако се засебни коронки, треба да има.
     
    На Irenaiki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Irenaiki

    Irenaiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Не е мост, значи треба да разговарам пак со забарот, бидејќи немам ич место измеѓу, фала на одговорот :)
     
  8. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.342
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    @Annath Изгледа ми раснат две осмици во исто време, десните. Е сега малку сум отечена и имам болки, дали да земам нешто да пијам? Страв ми е да не отечам уште повеке, а забарката ми е на одмор.
     
  9. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.636
    Пол:
    Женски
    Kapsuli serapeptaze 1×1 na utro 1 cas pred jadenje (7 dena) za otok.
    Za bolka mozes ventor zemi ili bilo koi analgetik.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    За болка она што вообичаено ти помага, а за отокот химорал форте, 3х2 на гладно. Нека те види хирург, можеби и антибиотик ќе треба. Ако се за вадење (тоа ќе процени хирургот), тоа од септември ќе договорите.
     
  11. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Вака јас сум моментално на одмор и од вчера на крајот на долната вилица кај умникот кој што ми е веќе испаднат местото ми отече ли не знам што како вишок месо незгодно чувство е многу нема болки само го чувствувам дека е таму цело време. Иначе вчера пред легнување самп малку почна да боли и се напив ефридол.
    Што би можело да биде ??
    Стварно страв ми ако ме боли што ќе правам каде ќе одам...
     
  12. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некој има искуство со овие? Никогаш не сум сакала да носам протези но ова ме заинтересира. Која е цената и кој стоматолог е најдобар за ова?
    Invi.png
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Invisalign како бренд во Македонија го нема. Постојат некои други, ама овој оригиналниот што ја смислил техникава го нема. Алајнери иначе општо се викаат овие пластики ако сакаш да побараш кај ги има, ама ги нема многу зошто само лесни случаеви се решаваат со нив. Функционални се, си ја вршат работата, ама нема техники и стоматолози со многу искуство со нив. Ако минимално ти се криви забите, можеби ќе завршиш работа, ама ако е покомплицирана ситуацијата, најдобро е класична фиксна протеза.
     
    На Alita и resenska им се допаѓа ова.
  14. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу! Навистина не ми се носат протези, мене забите ми се искривени ама предните најмногу ме нервираат, малце поголеми се и сакам да ги скратам, ако некој има искуство со ова нека ми каже :sweat:
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ако се само долги и сакаш да ги скратиш милиметар-два, тоа и на обичен стоматолог се прави, јас тоа на факултет на вежби кога одевме го направив пред 10 години и никаков проблем не сум имала. Секако не може многу, ама ќе се чудиш 1мм колку менува. Сепак збори со стоматолог, најдобро ќе ти каже кои опции ги имаш и што може да се направи.
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nikolinaaa.123

    Nikolinaaa.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво јас пред четри-пет месеца ги павев предните заби единиците горе ми беа расипани сега после неколку месеци десниот заб малце ми се искриви дали некој имал вакво искуство со кривење на забот ?
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш? Додека сеуште расте телото, до 18 години, некогаш и 20, можно е да се придвижуваат забите. Или ако си носела протези, па да се враќаат забите во старата положба. Или можеби е само субјективно чувство, од кога се ставени пломбите поинаку го чувствуваш забот.
    И евентуално ако ти никнуваат умници, и тоа може да ги поместува предните заби.
     
    На Роберт 7 и Nikolinaaa.123 им се допаѓа ова.
  18. (:strawberry:)

    (:strawberry:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    811
    Знам дека не е паметно ,ама си имав проблем со раздвоени заби (предните) , носев протези и пак се вратија :shake: Имам пишувано на темава за тоа. Си нарачав ластичиња од една онлајн страна , забите кои беа околу 2мм разделени , се споија конечно.:P Е сега друг проблем , кога ја носам мобилната се раздвојуваат по малце , а потоа во текот на денот се спојуваат|(
     
  19. boy111

    boy111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    Здраво. Имам проблем горна десна 8ца. Отворена ми е, искрено на моменти имам непријатен здив. Кога ќе му направам вакум ( шмукнам ) на забот имам малце крв. Е сега дали е од непцето ( кое што го поклопува остатокот од скршениот заб ) или од самиот заб ми тече крв.. И друго, кога ќе се удрам по челото, имам притисок во забот... Може е поврзано нешто со синусот..?
     
  20. Nikolinaaa.123

    Nikolinaaa.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Имам 21 година,не сум носела протези, а пломбите ми се ставени од пред околу пет месеци и ми растат умници на левата страна ама само на едната ме боли непцето изгледа од тоа е
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.