1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Мислев да го сместам овде прашањево бидејќи сепак се работи за заби и непце.

    Често одам на стоматолог, редовно ги мијам забите, три пати во ден, кога последен пат бев на контрола за забите, немав ниту еден расипан заб. Кога му кажав на стоматологот за тој проблем претходно, убаво ме провери, ми рече дека забот е комплетно здрав, па за секој случај ми направи и снимка. Значи не беше заради реда, се работи за врвен стоматолог и секогаш има задоволни пациенти од него.
    Е сега, денес чувствувам како да ми е отечена жлебината околу еден заб што дури качив и температура.
    Пиев и аналгин и ефридол, болката се смирува а потоа пак се појавува.

    Не знам веќе што да правам.
     
  2. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.594
    Допаѓања:
    13.619
    Пол:
    Женски
    Naprai panoramska snimka i najdobro kje vidis od sto e i pobaraj mislenje od drug stomatolog.
     
  3. nadicamanasieva

    nadicamanasieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Пред еден месец поради болка во десната седмица доле отидов на заболекар. Откако направив ренген снимка заболекарот рече дека ќе ми ги лечи шестата и седмицата. Шеската предходно не ме болеше, но откако ми стави лек имав ужасни болки. За среќа болката во седмицата за која и отидов на заболекар исчезна. Со болки во шестата се мачев до пред една недела. Сега забот е наполнет со меко полнење. Откако докторот ја наполни шестата, почна со чистење на седмицата, да напоменам дека болките од седмицата престанаа со ставањето на лекот за умртвување на живцот.При работењето на заболекарот почувствував ужасна болка но заболекарот рече дека тоа е нормално бидејки според него кај некои заби нервите потешко се умртвуваат. Забот го наполни со антибиотик но болката и понатаму е неподнослива и за жал проширена во десниот дел на главата и увото. И понатаму одам на заболекар а докторот ми вика дека тоа е нормално но дека јас претерувам со тоа дека ме боли. Во принцип сум личност која трпи болка но оваа е неподнослива. Ќе ве замолам за совет што понатаму.
     
  4. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Смени си го забарот , барем денес има да ги бираш :|
     
  5. Slav

    Slav Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Moze preporaka za dobar paradontolog vo Skopje?
     
  6. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Decki go pravev kecot napred
    I sea problemot e sto plombata mi dvoi malce od zabot(mislam vo boja)
    Ima sansi da mi se izednaci toa nekako?
     
  7. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Излезени ти се осмиците, да не ти излегува некоја?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Ако е правена деновиве, почекај малку, некогаш знае да промени (има такви материјали што се адаптираат за некој ден ако не е голема ралзиката). Ако е поодамна правена, само да се смени, друг начин нема.
     
  9. Малечкоxxx

    Малечкоxxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја стсвано порцелани? Која цена се?
     
  10. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Пијам антибиотик за изваден заб, за болки дали можам Вентор да пијам паралелно со антибиотикот?
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Можеш, слободно. Антибиотикот е за инфекција, Вентор е за болка. Различна функција имаат.
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    50 евра од заб. Ова кога јас ставав. Пред 14 години.
     
  13. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Панклав ми препишаа, дали треба цела доза да ја испијам?
     
  14. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.594
    Допаѓања:
    13.619
    Пол:
    Женски
    Da antibiotik e i treba da se ispie cela doza, inace amociklav,koalmacin i panklav e ist sostav samo razlicna fabrika
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Ако не го испиеш цел, џабе го пиеш. Тоа важи за сите антибиотици и за сите инфекции.
    Венторот се пие по потреба, ако немаш болка не мора да го пиеш.
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  16. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    При чистење на забите со конец забележав дека 4ката ми е од страна напукната. Вертикално колку да влезе конецот. Не ме боли, не ми е осетлив на ладно, благо. Ке треба да се пломбира така? И дали задолжително се прави ренген, бидејќи правев панорама пред 2-3 месеци.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.789
    Пол:
    Женски
    Валидна ти е таа панорама, ама тоа напукнатото може и отпосле да се случило. Ако ептен треба, локална снимка направи само на тој заб, нова панорамска снимка не ти треба.
     
  18. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    7.730
    Од што може да се расклати катник, горниот на десна страна? Не е расипан, ама очигледно има нешто.
    Редовно одам на стоматолог, ги чистам и со конец.
    Ќе одам и за ова, само сакав мислења. А мислам дека и умникот до него ми се клати малку.
    Можно ли е да е гингивитис? Одамна ми крварат непцата при четкање, не секогаш, ама крварат. Некогаш се и со доста црвена боја. А пред околу два месеца имав оток околу овие што се клатат сега, дури како плуска беше. Едвај јадев. После тоа ме болеше дури и вода кога пиев, како да ми шеташе болката на горната десна вилица, не беше на едно место.
    Веројатно ќе треба да ги вадам?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Немаш болка на тие заби? Клатењето е видливо, со прст ако допреш се клатат? Дали ги осеќаш како испливани, излезени од местото?
    Тоа што спомна дека си имала оток, можно е поради тоа да се клатат забите. Дали беше на стоматолог? Клатењето може да биде предизвикано од локализирана пародонтопатија (гингивитисот е значаен симптом) или од гноен процес кој обично е придружен со јака болка ( не мора да има болка ако има оток во мекото ткиво). Стоматолог ќе процени најдобро зошто се клатат, и ако има потреба ќе се направи снимка.
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    7.730
    Ти благодарам. Ќе одам секако да проверат што е.
    Болка немам, кога се допирам на тоа место, мала болка осеќам, вака не. Се клатат ако ги допрам со прст, да.
    Отокот кога го имав не бев на стоматолог, се повлече после некој ден. Однадвор немав ништо видливо отечено, само околу забите.