1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Оди на контрола. После 5 дена веќе не треба да боли.
     
  2. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Здраво да прашам колку е цена на чистење забен камен во куманово?
     
  3. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Од 600 ако ти е матичен па нагоре 900, 1.000 па до 1.200 од прилика.
     
  4. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Горните кецови ми се криви т.е едниот е искривен врз другиот се преклопуваат малце
    Има шанси некој стоматолог со стругање и со пломба да ми ги дотера малце???или друг начин дали има
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Може, ама ако ти се здрави забите, нема логика да ги стругаш за мал преклоп. Сум имала пациент што тоа го направил, рече дека сто пати се покајал. Забот кај што е струган е чувствителен на ладно, а кај што е додавана пломба забот е предебел и тешко се чисти од храна. Изгледа добро, ама премногу други компликации има. Најдобро протеза да се исправат. Ако си запнала за инстант решение, тогаш ќе речам коронки да направиш, ама како стоматолог не можам да препорачам стругање на здрави заби само заради мал преклоп.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Osven preklopot ne napomenav deka edniot kec mi e praven i malce mi e potemnet i toa strasno me nervira duri mi e sram da se nasmeam,dobiv kompleksi deka site vo zabi samo me gledat
    So fiksna proteza ili moze i so mobilna?
    Jas pred edno 6 godini nosev fiskna i po vadenjeto kecovite mi se iskrivija
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Со мобилна тешко кај возрасни. Фиксна најдобро, ама оди консултурај се со ортодонт. Можеби би можело со алајнери.
     
  8. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Ве молам за информација и совет
    5ка заб, горе и десно, потемнет ми е, како син ..љиљаков. Имам дупче во него, како отворен заб, мислам дека пломбата е падната.. и кога ќе го извадам, најголем проблем ми е, што на негово место? Како да ја пополнам таа дупка? Млада сум, и кога се смеам и зборувам, се гледа..
    Фала ви.
    @Spidy @Annath :doh::sweat:
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека треба да се извади. Чим е потемнет, значи дека нервот е мртов. Ако не е лекуван, ќе го лекуваат, ако веќе е изваден нервот ќе ти стават само колче и ќе си направиш коронка. Ништо страшно. Треба да е многу оштетен за да мора да се вади, во тој случај ќе си ставиш имплант на негово место или мост од четворката до шестката.
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Имам уште една мака.. со 7 доле лево. Забот е малку потскршен, и има кариес околу забот, и премногу ме боли. Ме боли кога голтам, ме боли кога ја отворам устата, кога нежно не сакајќи ќе поминам со јазикот на него, ама болка до срце силна. Со прст ме боли нежно кога ќе го допрам, камо ли др.со инструмент..мислам ке се онесвестам. Е сега, дали е повеќе ок да го извади? Имам и ртг снимка, 8цата уште не ми е израсната, малку е накривен 8цава, како налегнува на 7цата што ме боли. Не знам дали е ова проблем.. :( Орален хирург вчера ми кажа, не е до умникот, оди лекувај го прво 7 па после ќе видиме што ќе правиме со 8. Но, навистина не можам да истрпам да го лекува.. извини на долгово напишано..
     
  11. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Јас на 19год. 4 имам за вадење од тој страв од заболекари.
    И допрва ке ги вадам. Некој совети за како да се справам со болките храна, што да очекувам, дали е болен процесот ?
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Чим толку боли, најверојатно има инфекција, ќе треба да пиеш антибиотик пред да го вадиш, инаку анестезијата не фаќа ако има голема инфекција. Сними го па ќе ти кажат како е најдобро. Ако може да се спаси, не го вади. Секој заб вреди да го имаш во уста.
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    @Annath Извини вака ама морав, утре вадам конци ми вадеа умник доле арно ама ја повеќе од два прста устата не можам да ја отворам. Што е работава ме фаќа паника...
    А цела недела зборував и јадев нормално да другата страна немав болки ништо само кога ќе пробам повеќе од два прста да ја отворам осеќам како затегање,болка слаба и ко здрвена укочена ни ја не знам..
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ќе се пушти, без грижа. Отворај ја полека устата, без брзање, колку што можеш, постепено зголемувај. Магнезиум и б6 во комбинација пиј, за опуштање на мускулатурата и нервите. Ќе помине.
     
  15. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Океј, фала ти многу ме утеши оти ја триста филмови си направив.:inlove:
     
  16. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    При незгоден загриз почувствував како горе предните заби (кец и двојка) ми заминаа нанапред и сега ми се како разнишани. Испаничив и не знам што да правам. Некој совет додека да отидам на стоматолог...
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Луѓе помагајтеее :( @Annath и останатите...
    Значи вака, тројката ми се скрши повеќе од половина заб додека јадев, ова пред две недели некаде и потоа ми отечи многу лицето и окото од таа страна и веднаш почнав да пијам Климдамицин по едно апче на 8 саати, отокот спадна и вчера бев на заболекар.
    Ми го работеше забот, кажа дека ќе ми го полни од корен дека сум имала големи корени и здрави и да не го фрламе џабе забот, ми стави лекови, спомна дека ставил кортико и не знам што друго, ама забот пак ме болеше многу и ми рече ако ме боли сама да си го извадам лекот, не се трпеше болката и синоќа во 12 го извадив лекот со чечкалица за заби.
    Утрово станав премногу отечена, повеќе од првиот пат, дури и на говорот ми влијае :(
    Ќе одам да го снимам денес забот, и да ме види пак заболекарот.
    Ама многу сум исплашена дека анксиозна сум и вака не сум била отечена во живот :(

    Што ми препорачувате?
    Што да правам кога ете не спаѓа отокот, да не ми се искомплицира нешто да останам парализирана во уста, око или лице :(

    Ве молам извинете за долгиот пост и моите сценарија ама навистина се плашам :(
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, нема да останеш парализирана, оти одма на најлошото мислиш. Снимката ќе покаже дали е добар коренот или не. Штом има оток, најверојатно има процес на коренот, ако не се среди конзервативно, може да се среди хируршки, не е страшно, рутинска процедура е, често се применува кај предни заби за да се спасат. Без гајле, ако е добар коренот ќе го искористат за надградба и навлака ќе се стави и пак ќе имаш заб и лицето ќе си се врати во нормала.
    Заедно со Клиндамицинот почни да пиеш и Химорал Форте, три пати дневно по две таблети еден час пред јадење. Ќе помогне за отокот.
     
    На H.VAGA, Spidy, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Смири се, ништо не е, купи или капсули серапептазе 2*1 бели капсули или химорал форте 3*2 ќе ги пиеш мали тркалезни жолти се. Клиндамицинот не го прекунувај, земи и б-комплекс со него и некој пробиотик можеш да купиш.
    Ќе биде се во ред, ти пишав во лп а еве и @Annath брзо реагираше:D
    Јас со осмициве се изнамачив ама се решава се,само не се грижи:hug:
     
    На Spidy и Rama им се допаѓа ова.
  20. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Isto problemi so 2kata mi otece do okoto i denes godina i nesto obrazot ne mi e vraten vo normalnata forma
    Piev klindamicin odev na injekcii mn bavno odese i posle zabolekaro mi rece deksametazon od wdna injekcija mi pomina
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.