1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    4.977
    Пол:
    Женски
    Познавам луѓе од кои и јас еве 20 години веќе имам извадено заб, исто и мајка ми од пред 30 год па ниту и се искривиле другите заби ниту ништо, исти случај и со мене а имам многу проб со забите, познавам и други луѓе кои исто така ваделе заби па не им се искривиле другите, нема правило, ниту пак некој ќе ти го предвиди тоа, со сета почит кон стоматолозителе ама цел живот го поминав по забари, искрено не знам кај кој не сум била, никој не знае да ми ја каже причината за толку проб со забите, така да не ми се верува дека баш им држи вода тоа тогаш ќе ти се искриват забите, бидејќи немаш еден заб тогаш и тогаш. Сепак мое искуство.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ти кажуваш искуство од еден човек, или тројца. Ние стоматолозите кажуваме искуство од илјадници пациенти. Само затоа што тебе така ти било не значи дека истото ќе биде и кај другите. Тоа што тебе не ти се искривиле забите те прави исклучок од правилото.
     
    На Annath и Tea678 им се допаѓа ова.
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Која паста е за сензитивни непциња? Заболекарот ми ја препиша Елмекс ја користам ама прикрај ми е, немам можност да купам. Ми кажуваше некоја од Colgate ама не ми текнува која беше.
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Фала многу:)
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    На брат ми му излезе топче на непцето до расипан заб за вадење , е сега ова е афта или гнојна кеса ? Да знам дали да бараме стоматолог , или да мачка НБФ гел ?Слики во споилер


     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Гнојна ќеса е. Како знае дека забот е за вадење? Вака на сликава не ми изгледа толку оштетен, можеби може да се лекува. Секако без снимка и преглед не знам за сигурно, само сакам да речам најдобро да се проба да се спаси забот пред да се оди на вадење ако има и мала шанса за тоа.
    Би требало да оди на стоматолог, ама во моменталнава состојба мислам дека нема да интервенираат се додека не се јави поголем оток. Дежурни пунктови има во Ѓорче, Битпазар и Јане Сандански, нека оди на преглед барем ако е во можност.
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Пукнат е во коренот и се клати ,требаше да оди да го вади , ама ете нели вондредна прогласија. Може нешто во домашни услови да мачка става да спадне ? Фала ти на одговор.
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ако е така, нема што друго да се прави освен да се извади. Може да проба да го расчепка забот внатре, да го исчисти од храна, ама за ова нема домашен лек. Се надевам само дека нема да се искомплицира додека не почнеме со редовна работа зошто не знам дали ќе се нафатат да му го вадат сега.
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Јави се кај матичен стоматолог, ако имате, ќе те упати што да правиш. Уште во Скопје не е целосно стапено на сила тоа со дежурните пунктови, ама генерално, и за таму мора да биде пациентот најавен од матичниот лекар. Ако забот е за вадење, матичниот лекар може да се консултира со орален хирург и да се закаже термин, оти хирурзите работат на повик.
     
    На black-angel и Spidy им се допаѓа ова.
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Сaмo пукнaлo и му истеклo тoпчевo, сaмo лaвaвo кoжиче е oстaнaтo сaмo ќе се пoвлече?

    Мaтичниoт му е oрaлен хирург, ќе му кaжaм дa искoнтaктирa дaли ќе се нaфaти зa вaдење
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не е тоа решение. Внатре во коската има инфекција, прашање на време е кога пак ќе се наполни со гној. Супер што е матичниот стоматолог хирург, најсоодветно ќе каже дали ќе може да го извади во ситуацијава.
     
    На Annath и black-angel им се допаѓа ова.
  13. Veronika78

    Veronika78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Na 5.03.2020 godina poradi akutna bolka vo zabot mi bese izvaden nervot i mi bese staven lek, maticniot zabar mi zakaza termin za na 11.03.2020 godina za plombiranje na zabot, no otogas ne saka da me primi se vadi na sostojbata so korona virusot.Mu se javiv povtorno vcera i kazav deka imam golemi bolki i da odam na dezuren stomatolog mi vika deka dezurniot ne smee da mi go plombira poradi situacijata .Ve molam za sovet poradi golemi bolki na zabot
     
  14. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    ми потече заб а немам болка само го чуствувам отеченото, на забар знаете каква е ситуацијата не работат, да одам на итна мислите дека е нешто сериозно?
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не смееме да работиме. Со болка и оток треба да ве примат во дежурните пунктови.


    "Дел од соопштението на Фондот за здрваствено осигурување кое се однесува за здравствени услуги од специјалистичко–консултативна здравствена заштита и општа стоматологија од 31.03.2020
    1. Стоматолошки услуги на осигурените лица ќе се пружаат во итна стоматолошка служба организирана во здравствените домови во РСМ. Во градовите каде нема услови за организирање итна стоматолошка служба во здравствениот дом, Стоматолошката комора ги организира дежурствата од редот на приватните здравствени установи по општа стоматологија.

    Поради тоа приватните здравствени установи од дејноста општа стоматологија, се ставаат во мирување и треба да даваат совети на матичните пациенти од дома по телефон во работно време кое е наведено за нивната установа."
     
  16. Sim.J.

    Sim.J. Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo Annath. Imam prashanje vo vrska so neprijatna mirizba na nepce. Imam 6ka plombirana dolgo vreme i pred nekolku godini vnatreshniot del se poktrshi. Plombata pochna pochesto da paga bidejki edna strana nema zabov a i mnogu e vekje istanchen ali posledniot pat uspea dr so nanokompozitna da napravi strana od zab i plombata od togash stoi. E sega zabot ne me boli nikako no pochnav da primetuvam koga go chistam nepceto so konec za zabi od ednata strana nema mirizba a od drugata strana ima mirizba. Dali se raboti za proces vnatreshen koj ne go sekjavam? I shto bi me posovetuvala, sega periodov nekako zaradi virusov ne mi se odi na zabolekar ...
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски

    Не е процес на забот. Туку поради пломбата, поточно нејзиниот раб се иритира непцето на таа страна, се собира храна која не секогаш може убаво да се исчисти и се формира џеб. Оттаму непријатниот мирис. Редовно чистење, плакнење со течност за уста би требало да ја среди состојбата.
     
    На Sim.J. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Имам претходно пишувано дека почнаа да се клатат умникот и катникот горе десно. Бев на стоматолог, правев панорамска снимка и се утврди парадонтоза.
    Го извадија умникот, катникот се клати слабо, ама ми стои уште.
    Е сега приметив дека ми се клатат двата предни горе и искрено ми се плаче.
    Има ли чаре? Пред 2 ноќи ме разбуди болка во непцето горе и на допир ме болеше. Сега ова. Малку се клатат, ама ако се влоши? Не знам што да правам веќе. Ги четкам со мека четка, конец, мала четка, нбф гингивал гел, плакнам со жалфија. И ништо. Мака ми е што се овие напред, да се катни и да ги нема, не се забележува.
    Некое мислење додека одам на преглед ако може сега воопшто со ситуацијава.
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.851
    Пол:
    Женски
    @Annath мака си имам. Шестката одамна ми е пломбирана, два пати менето пломба, изваден нерв значи нема како да боли ради расипаност мислам, ама пред две недели ми се поткрши помбата на една страна и ми се полни со храна. Чистам со конец, испирам со средство ама сепак од време на време осеќам болка, на кцкање на забот, при топло ладно и сл.
    Пред неколку години на друг заб на корен имав гангрена, докторката моја успеа да ми го спаси забот ама беше долг процес, се сеќавам на ужасните болки, сега исто почнува да ме боли и овој заб. Не бев тука на забар оти сум во карантин, сега ќе се вратам дом и пак карантин, а после тоа не ни знам во мојот град како ќе е со забари, мојата е приватна. Ужасно сум исплашена, како ќе издржам со болка во карантин ако почне многу да боли, што да пијам, дали има опасност ако е стварно гангрена и ако ја оставам толку време нелекувано, знам дека тогаш ми рекоа може сериозно да е. Те молам дај ми совет. Фала
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Ако се клатат многу, може да се шинираат, односно да се стави жица од задната страна што ќе ги држи да не мрдаат. Како ретејнерот што го ставаат после вадење на фиксен апарат. Тоа е чаре засега, за да се задржат забите. Пародонтопатијата може да биде прогресивна особено кај помлади, и пожелно е да се направи се што може да се спречи расклатувањето. Редовни контроли на стоматолог, чистење џебови, забен камен, контрола на воспалението на непцата и соодветен третман.
    Сега моментално, освен шинирање не знам што друго би можело да се направи.

    Ако е изваден нервот, гангрена нема. Освен ако има некој неисчистен канал. Продолжи да чистиш редовно, пиј нешто за болки, а ако се влоши, најверојатно ќе мораш антибиотик, оти ти ја знам ситуацијата, таму кај што си не знам како е, ама овде стоматолозите не работиме, бар не сите, само ургентни служби и приватните што имаат опрема.
    Не знам дали може да најдеш антибиотик таму, овде сигурно ќе ти дадат. И просторот меѓу забите од кај што е поткршеното место исчепкај го убаво, да не е џеб во прашање.
     
    На 1209 и Aschenputtel им се допаѓа ова.