1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Se za nea

    Se za nea Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Izvinete me boli zab nenormalno od apce ne pominuva samo od voda ladna a uste pogolem problem e shto sum vo germania i toa vo kamion nekoj nesh da kaze so sto i kako bi mozel da ublazam bolkava
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Мораш на забар, да го отвори забот и да ти стави лек. Таа болка што се смирува на ладно нема друг начин да се третира, ако трпиш може и да потечеш.
    Ако случајно гледаш дупка на забот (кај што е расипан или паднала пломба) пробај расчепкај го да се исчисти од храна, исплакни убаво, ама мораш на стоматолог.
     
    На Se za nea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Se za nea

    Se za nea Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Nee otvoren zab zatvoren e do pred nekolku dena ne mozev da podnesam ladno a sega pak samo so ladno mi se smiruva bolkata jas znam deka moram ama sepak vo germania sum i so koronava se plashat zabolekarite a i naj vazno ne sum smestwn tuka nego sum vozac na kamion pa dali nesh nekoja solucia ima
     
    На Change. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Нема друго решение, по ова што го кажуваш имаш гнојна инфекција на забот. Ако не одиш на стоматолог голема е веројатноста дека за неколку дена ќе потечеш.
     
    На Annath и Se za nea им се допаѓа ова.
  5. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Жени што да се прави т.е стави на заб кој боли? Стоматолозите имаат забрана за работа а дежурните стоматолози не пломбират само вадат заб или лек стават...
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Само лек на дежурен, друго се' чека да помине пандемијава.
    Не поминува со аналгетик?
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Може да ми објасните што може да е проблемот, едниот кец ме боли на ладно и на загриз, стоматологот вели здрав е, на снимката се е уредно.
     
  8. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Не смеам ништо освен парацетамол затоа што дојам ама не може цело време апчиња са пијам
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Бруфен можеш да пиеш со доењето. И да, не може со апчиња цело време, ама и на дежурен само ќе го отворат и ќе стават лек. Тоа е привремено решение, ама во моменталнава ситуација е единственото што се прави.
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Ми расте осмица од десна страна на долната вилица и мал дел веќе се гледа од забот, но непцето со ѕидот од устата ми се скроз изгризани:( На моменти ме заболува десното уво, вилицата од таа страна исто и грлото. Бев на преглед пред 2 месеца, докторката ми кажа да дојдам повторно во мај месец да видиме до каде е и дали ќе има потреба од некаква интервенција бидејќи немам многу место на долната вилица па ќе ми настане хаос. До сега на горната вилица имам извадено две трајни четворки за да ми се исправат забите, носев фиксна протеза и горе ми израснаа од двете страни осмиците и со нив немав апсолутно никаков проблем. Со оглед на ситуацијава моментално, бидејќи е приватна ординација и таа не работи, дали имате некаков предлог како да ублажам болка? Ви благодарам многу однапред, секаков совет е добредојден!:inlove:
     
  11. Emiemi

    Emiemi Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам проблем со непријатен здив во устата, се испитав синуси немам, немам проблем со крајници, немам расипани заби значи се е во ред,ја сменив и храната колку и да ги измијам забите сето тоа ми трае 1 час потоа пак се појавува лошиот здив, некој совет?
     
  12. moonbae74

    moonbae74 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Дали е можно двојката да почне да ми се клати од еднаш? И кои може да се причини за тоа?
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Можно е, а причини има еден куп. Дали имаш болка или крварење кога четкаш?
     
  14. moonbae74

    moonbae74 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ништо од тоа
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Клатење на заб не е добар знак, и би требало да се консултираш со стоматолог, ама ти треба преглед и снимка од забот за да се одреди точно што е. Тоа во моментов не е возможно. Избегнувај да гризеш на тој заб колку што можеш во меѓувреме, и ако се јави болка ќе може да побараш итен термин во дежурните служби.
     
  16. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ми падна лекот денес од забот и ми е отворен се гледаат црнила и стои само половина од него...Прашањето ми е дали може да стои така отворен додека одам на заболекар додека не помине лудилово со вирусот...Не ме боли инаку...
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Не јади на таа страна и убаво чисти после секое јадење, ако не ти влезе храна би требало да издржи некое време. Ако почне да боли или отекува, барај го матичниот да ти закаже во дежурна служба. Треба да си продолжиш со лекувањето, ама тоа сега не е можно.
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Да знам, тие што имаме проблеми со забите мислам сме најжални во целава ситуација треба да си трпиме...на другата страна до пред некој ден ме болеше друг заб па од шо јадев се на таа страна каде ми беше забот со лекот ми падна и сега на двете не можам...на предните ќе јадам или нема јадење додека не помине коронова :rofl:
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.169
    Допаѓања:
    10.771
    Пол:
    Женски
    Тогаш само убаво четкај ги забите после секое јадење, и со чепкалка ако треба од дупчето се извади, ако имаш и хидроген 3% плакни и со тоа. Се додека не се заглавува храна во каналите на забот може да издржиш, ама ако се јави оток одма јавувај се на стоматолог.
    Нажалост тоа е, за најпрости работи ми се јавуваат пациентите, а не смеам ништо да сработам. А забите не прашуваат дали е пандемија, на секој може да му се случи баш сега да има потреба од стоматолог.
     
    На Annath и Pocahontas9 им се допаѓа ова.
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.183
    Пол:
    Женски
    Имам заб со фистула, зголемена е деновиве. Што да и правам? Некој совет :)