1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво.Сакам да споделам нешто во врска со моите заби,имам и некои прашања па ако може да ми дадете одговор.На двата кеца изваден ми е нервот и тие потемнаа едниот се белеше внатрешно и немаше добри резултати од белеењето напротив стана некако потемен и пожолт од другиот кец .Разговарав ја со мојата докторка ми кажа да ставиме бели пломби одозгора на забите и кратко време беа океј само што пак имаше разлика еден потемен од другиот а другиот баш беше бел дури побел и од другите,но сеа пак некако им се смени бојата имам голем комплекс ради тоа. Ако може некој да ми каже дали има некој начин да се избелат забите да бидат еднакви со другите ? Ве молам за одговор млада сум и не сакам да останам вака .Фала ви однапред❤
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Веќе си ги пробала полесните и помалку инвазивни опции. Ти останува само ламинати (ако има услови за тоа) или коронки.
     
    На Mala panda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Дали можете да ми објасните повеќе за коронките и ламинатите? Дали се болни при ставање дали се ставаат на моите заби,колку се трајни,дали со нив ќе се постигне истата боја како што ми се другите заби и колку пари се ?
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    За двете се стругаат забите, за ламинатите само од напред, а за коронки од сите страни на забот. Тоа се прави со анестезија, ама чим забите се умртвени нема да те боли во секој случај. Може да траат 10+ години ако добро се грижиш за нив, и бојата се бира според твоите здрави заби за да биде скроз иста. Коронките се поефтини од ламинатите, ама цената на двете зависи од материјалите од кои се изработуваат, а и во различни ординации има различна цена. Би ти рекла да одиш на повеќе места за консултација пред да се одлучиш што ќе одбереш и каде ќе ги правиш.
     
    На Mala panda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам премногу.Само што наполнив 18 години имам голем комплекс ради забите се надевам ќе ги средам што побрзо но јас мислам дека ламинати не може бидејќи имам големи пломби на двата заба и преостанува ова другото . Уште еднаш фала ти премногу❤

    Јас се извинувам но сакам да прашам уште нешто. Дали ако повторно проба да ги белее забите внатрешно т.е едниот заб бидејќи повеќе ми е темен. Дали ќе се промени бојата ако ја повтори постапката.Бидејќи сакам да си ги зачувам колку толку моите заби.
     
    Последна измена од модератор: 29 јуни 2020
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ако е многу темен, подобро е да се избели, тоа не го оштетува забот толку многу, сепак не е трајно белеењето, а значително го менува крајниот резултат, особено ако си направиш безметални коронки.
     
    На Mala panda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорите
     
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    8-ца горе предниот дел е скршен и непцето баш од страната кај образот ми отече не е ни многу ама не е ни малку , болка немам само некое непријатно тупкање во забот ,ама не можам да џвакам да ја отоворам многу устата исто ко да е опериран забов, стоматологот ми даде антибиотик и сераптетазе . Е сега прашањето ми е дали на пеколов ќе мора да се вади или ќе се догура од септември натаму ? Лани вадев 8-ца доле на топло време господ во пижами го видов , плус додатна нервоза ми прави и епидемијава. Решение ? @Spidy
     
    Последна измена: 7 јули 2020
  9. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Феминки имам болка во забите веќе 4 дена, сакам да идам на забар ама многу ми е шубе поради коронава. Плус кога ќе ми текне дека алатките идат од една во друга уста... Просто речено страв ми е да идам и се тупкам 4 дена. Што да правам, дали некој од вас исто има ваков проблем од идење на забар поради целата ситуација.?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не чекај септември кога веќе си со оток. Да била само скршена без оток и болка и јас би ти рекла да чекаш поладно време, ама во ситуацијава не. Серапептаза само ќе си пиеш од пред вадењето па и цела недела после тоа, би требало да спречи оток, ама подобро да не чекаш да се искомплицира повеќе.

    И во нормални услови сите инструменти се стерилизираат после секој пациент. Сега се давиме во дезинфициенси и протоколите за заштита се огромни. Од тоа не се плаши, подобро да си го поправиш забот пред да се влоши состојбата, па да треба да го извадиш.
     
    На black-angel, poppie и resenska им се допаѓа ова.
  11. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорачајте ми нешто за потечени, иритирани непца. Горниот дел кај забите ми е партал, не можам ни да јадам ни да пијам.
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Прво на стоматолог да ти направат професионално чистење. А од гелови јас би ти препорачала НБФ гел, мене ми се покажал како најефикасен.
     
    На edna_malecka и Izaabella им се допаѓа ова.
  13. Pocahontas9

    Pocahontas9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Наместото кај што ми го извадија забот е подуено и го осеќам цело време местото како да ме гребе такво некое чувтсво....нормално ли е ова или треба да одам да видатшто е ?
     
  14. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Нормално е. Почекај неколку дена. Ќе се смири местото.
     
    На Pocahontas9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Indigo Candy

    Indigo Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    Пред три дена правев операција на умникот.Дента немав никаков проблем(немав болки ниту пак оток).Вчера и денес сум без болки но имам оток,докторот ми даде"Serrapeptase"(против оток),држам мраз цело време,но не спласнува.
    Некој да сподели свое искуство,или пак да ми даде совет.
    Благодарам однапред!
     
  16. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здр ми падна мал дел од пломба, и забот сега има кафена дамка..
    Во послесно време приметувам, не знам како да се изразам, извинете ама како да ме чеша, многу језиво чуство имам, немам болка ама ме пече некако, и кога ги мијам забите изгледа блага болка е не знамм..Ве молам помошшшш ми е страв да не се расипе уште толку
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Закажи на стоматолог. Не знам како очекуваш тука да ти помигнеме.
     
  18. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Си купив нова четка ама по грешка сум земала тврда имам многу осетливи непца и ја користев една недела мислев ќе се навикнат ама почнаа многу да ме болат ја сменив ама непцата ми се уште црвени , некоја крема нешто или што да правам ?
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ќе поминат и сами од себе, ама ако сакаш да мачкаш нешто за побрзо да се смират, јас би ти препорачала НБФ гел.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Magdalena......

    Magdalena...... Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, во последно време приметив дека кога јадам забите ми се чувствителни на ладно и топло, и докторот ми кажа дека имам џебови и храна кај непцата, па ми ги чистеше. Некое слично искуство?