1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Ти ставиле од поскапите пломби, плус анестезијата, некој ја наплаќа анестезијата, некој не. Цената зависи од ординацијата.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, ако знае некој да ми каже, дали е ок да се користат овие стапчиња за чистење на џебови, ми ги препорача другарка. Јас ги користам веќе некое време, еднаш на две недели да речам, и чувствувам олеснување одкога ќе ги исчистам со овие. Имам длабоки џебови посебно кај крајните заби и бајаги и ми крварат од таму и како грутки крв искача. Сега сум и бремена плус
    , па да прашам дали е ок да ги користам, и за општа состојба а и сега во бременоста.
     

    Прикачени фајлови:

  3. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    На еден од предните заби непцето од предната страна ми е отечено и како да е одвоено од забот. При четкање ми тече крв. Што може да биде? Поради ситуацијава страв ми е да одам на стоматолог.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Слободно користи ги, дури и пожелно е.
     
    На Andrejaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Во право си, значи анестезијата е 200 денари а она ставила од 600 денари изгледа пломби. Чим ме фатило толку. Фала ти

    Да сигурно се поскапите, чим толку наплатила, мада не знаев дека тука се наплака, пошто знам дека порано, само од 400 денари ке ставеше пломба и толку беше, правеше без анестезија. Затоа ми падна чудно овој пат зашто толку скапо ми наплатила.
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2021
    На Ivonce3bonbonce и Annath им се допаѓа ова.
  6. ***delfina***

    ***delfina*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    @Annath нели лек на заб треба бар месец дена да стои пред да се затвараат каналите и да се пломбира? Јас забов го лечам 5 недели, мегутоа последниов лек го имам 10 дена, забаров ми вика наредна недела да полнеме канали и пломба. Претходно ме болеше пробуваше со лек, ама не трпеше да е затворен. Сега не ме боли, освен горе кај коренот кога ќе притиснам осеќам слаба болка која има тенденција на намалување. Мислам дека е рано да се пломбира. Те молам за совет
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Зависи и од лекот и од забот. Не мора да стои месец дена иако повеќето преферираат да го остават. Некогаш тоа може да биде меч со две острици. Ако немаш болка, нема зошто да се чека. До следниот термин можеби сосема ќе исчезне болката што ја чувствуваш сега.
     
    На ***delfina*** му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Кога непцето се одвојува од забот претставува голем проблем, се работи за парадентоза.
    Ти имаш само на еден заб, може да ти е воспалено непцето од многу четкање, пробај со лакалут пастите, доколку немаш ефект отиди обавезно на стоматолог. Не гледам плус причина за страв, на такви места хигената е на прво место.
     
    На SugarHoney му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anickaa*93

    Anickaa*93 Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, еве да ја кажам и јас мојата мака па ако некој имал исто искуство или знае да каже.
    Долните умници при излегување ми ги разместија предните 4 заба напред и назад. Ме интересира дали ако ги извадам сега умниците, после пак ќе ми се вратат предните заби во првобитната нормална положба?
     
  10. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Да, поради тоа што забот се мести доколку имаш празен простор во устата, просто кажано, си шетаат низ празните простори. (без разлика на возраста)
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Не, само ќе се разлабави просторот меѓу забите. Кога веќе им е сменета положбата, забите ретко се враќаат назад. Секако во текот на животот забите имаат тенденција да одат према напред, така што сега вадењето на умниците нема да смени нешто. Ако си ги извадела пред да пораснат, најверојатно и немало да ти ги разместат предните заби.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ќе ти пишував дали знаеш колку се движи цената од заб за мостови. И дали мора баш сите здрави заби да легнат под мост или пак не?
    Исто ме интересира за вилица дали може само од една страна да се стави а од друга страна мост или не?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Зависи од изработката. Метал керамика оди од 50-70 евра по заб, безметална керамика од 120-150 евра како почетна цена, па нагоре, по заб. Мостовите се за пополнување на празни простори ограничени со заби, така што два здрави заби сигурно ќе одат под мост како носачи, зависи и колку заби се надополнуваат.

    Не можам да замислам ситуација со вилица од една страна, мост од друга, ама мора да се земе во предвид целокупната слика и состојбата на постоечките заби во устата. Па после може да се каже што би било најдобро решение.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Правев панорама зашто планирам протези да ставам малку да ги потсредам забите. Не ми се смејте како ќе го објаснам ова ама искочи дека долната вилица ми е поместена, како зглобот да е излезен од место и малку асиметрична ми доаѓа. Ми даде докторката вежби да правам и да одам на контрола за 2 недели.
    Сакам да прашам дали некоја имала ваков проблем, како го решила и за колку време?

    Друга работа, ми кажа дека имам тесна вилица (го знам тоа и како мала ми извадија заби за да има место за сите), непцето горе ми било многу високо и требало малку да се развлече вилицата и да добијам широка насмевка, а сега забите ми одат навнатре. Јас немам криви заби освен малку што ми се еден преку друг на долната вилица ама воопшто не ми свиѓа насмевката и затоа отидов, да видам што можам да направам. А исто ми рече и ластици ќе треба да носам. Дали се ова можам да го средам со дејмон за пократко време од обични протези? Докторката ми се допадна, таму ќе ја ставам протезата одлучна сум, но би сакала да видам други искуства да не избрзам.
     
  16. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Веке 3 дена кога ќе дојде ноќно време осеќам мала болка во жлебијната исто и во забите, незнам ни конкретно како да го опишам ова што го чуствувам.
    Некој со вакво слично искуство?
     
  17. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Да прашам знае ли некој листеринот за што е, и како се користи?
     
  18. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.631
    Пол:
    Женски
    Tecnost za ispiranje usta, se koristi nautro i navecer posle mienje na zabi
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, уште нешто а гингивалот за што и како? Не се разбирам баш, пошто никогаш не ми рекле на стоматолог, па затоа сакам да знам што како све тоа.
     
  20. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.631
    Пол:
    Женски
    Gingival gel e za zastita od gingivitis(krvarenje na nepca) paradontopatija. Posle sekoj obrok posle mienje zabi se nanesuva, 30 minuti po nanesuvanjeto ne treba da se konzumira hrana, 1 mesec treba da se koristi.