1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    15.606
    Пол:
    Женски
    И јас имав сличен проблем скоро
    Три пати ме боцна, цело лице мислам ми се удрви ама забот пак болеше. И веројатно ќе треба да ми го умртвува.
    Реално нема некое чаре.
    А чекај...како што знам, привремено се затвора со лек. Пломба е веќе финиш, кога е исчистен, направен забот.
     
  2. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Да привремено е со пломба. Требаше да отидам пак ама не отидов. Така си остана како што кажав.
    Еве сега барам некое чаре. Не знам до кога ќе терам вака. Од апче поминува да али не е решиние тоа го знам.
     
  3. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Неодамна поправав горна осмица со полнење канали, но потоа забот почна да ме боли при допир и кога отидов повторно матичната ми рече дека се направил џеб а пломбата сама падна. Тогаш пак ми ги наполни каналите и едвај некако го пломбира зашто пломбата паѓаше цело време. Е сега сменив матичен и од само едно гледање без панорамска (накнадно треба да направам) ми кажа дека забот не е добро пломбиран, но дека осмиците не се правеле и не им се полнеле каналите, плус ја стеснувале вилицата, и дека мора да ја вадам. Прашањето ми е дали навистина осмиците не се пломбираат и дали во овој случај најдобро е да ја извадам. Инаку забот се уште ме боли при џвакање или допир. Исто така сакам да прашам дали вадењето е болно, немам досега вадено заб и ми е страв од компликации.
    @Annath доколку би сакала да ми дадеш совет
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Осмици многу ретко се лекуваат, затоа што во принцип не се баш достапни за убаво да се исчистат и наполнат каналите. Најчесто се вадат оти во голем број случаи прават проблеми со притисок на другите заби.
    Вадењето не е страшно особено ако е излезен забот во устата, може и амбулантски да се извади. Се зависи од случајот, секако. Компликации ретко има ако е се направено по пропис.
    Не би можела да ти кажам дали да го извадиш или не, не ти ја знам ситуацијата.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Фала за одговорот. Ме интересира уште дали е можно веднаш да се извади забот со оглед на тоа што ме боли при џвакање и допир или тоа не е никаква пречка?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Не е никаква пречка. Секако со анестезија ќе се вади.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.805
    Пол:
    Женски
    Денес правев заб, дали е можно првиот ден да подзаболува кога јадам на него :?:
     
  8. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Да, моја теорија е зошто се работело во него. Ми се случувало многу пати. Само не би требало да трае повеќе од ден два.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имам прашање до тебе @Annath

    Да објаснам. Пред некој месец пишав дека извадив каменец од заб под мост,е сега после тоа немаше ништо, остана празна дупка (минимална) и мислев непцето ќе се спушти бидејќи ме болеше. Арно ама сега на истото место непцето е нагоре како воспалено а делот каде што влегува мостот се познава апла и ми прави нелагодност во уста,влегува воздух. 6 години ги носам страв ме фати да не паднат при јадење не знам,а од друга страна мислам дека е парадонтоза.

    Вака, што би можело да е?
    Потребна ли е снимка за да се види процесот на забот одоздола?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Не треба снимка сега, само следи ситуација. Непцето се воспалило, треба да се исчисти на тоа место, да му се даде можност да се врати. Ти можеш да правиш масажа со прсти после миење заби, да мачкаш некое гелче и да го носиш непцето накај празниот простор. Види што се случува и со другиот дел од непцето, дали се воспалува или повлекува. Убаво е едно чистење да направиш, а снимка ако се сомнева стоматологот дека се повлекува и коската. Парадентоза не мора да е, ама за жал, забен камен, воспалени непца и крварење се првите знаци.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.805
    Пол:
    Женски
    @Annath Колку e доволно калциум да земам за забите дневно? Постојано им одржувам хигиена, четкани по неколку пати на ден после јадење, со конец секојдневно навечер, испирање уста со сретство за уста, и постојано имам некој расипан заб веќе на нерви ми оди :envy:
    Постојано сама ги надгледувам да не имам некој расипан, кога видам кариес малку одма трчам на заболекар, дури навидум изгледа здрав заб а кога го отворат е расипан. Дури се чудам затоа што јас ретко почувствувам болка од заб па да одам на забар. Секогаш сум на забар пред да осетам болка, затоа што внимавам ако има промена на забите.
    Вака на изглед супер стојат, ама имам повеќе правени заби, ептен што многу им посветувам внимание, пола од ова да ги негував до сега без пола заби ќе останев. Засега сите ми се на број ама ме нервира што имам неколку веќе со пломба. Што би можела да направам да ги заштитам? Знам дека е до коската на забот ама ако има уште нешто што може да направам од моја страна..
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Не е до калциумот, така што и да зголемиш доза, нема да видиш некој посебен ефект, можеби нешто минимално. Флуорот е клучен за цврсти заби, ама џабе ќе го пиеш, нема ефект така, само локална апликација. Од бременост се случува тоа што е кај тебе моментално, вообичаено жените после бременостите имаат проблеми со забите, се расипуваат, се ронат, се кршат. И многу често кариес меѓу забите останува недијагностициран долго време оти во уста може да не се гледа воопшто, само на снимка, на почетокот, после кога ќе се види е обично во напредна фаза.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Здраво @Annath пак јас. Пред едно саат време ја извадив осмицата амбулантски, ама осеќам дека анестезијата малку ми попушта, смеам ли да се напијам апче со оглед на тоа што д-р ми кажа да не јадам/пијам два саати?
    И уште едно прашање, може ли од вечер да ги четкам забите или да почекам до утре?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Почекај два саати па после.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Може да пиеш таблета, само не плакни уста. Колку време помина од вадењето?

    Четкање на забите исто може, само внимателно од таа страна и плус без плакнење.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Еден саат.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Па не би требало да имаш проблем со пиење течности.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    здраво,ме интересира дали некој се соочил со абцест над коренот на забот,ова ми е претпоставка дека имам пошто забот не ме боли,пломбиран е,него горе високо ,странично кај носот кога ке притисна ми се прави како притисок и болка,снимано е и ништо нема на снимка,а мене синусите често ми се воспалуваат и имам често главоболка и болка во врат,па си велам да не е инфекција од тој заб инаку е тројка горе и да ми воспалува синуси и цела глава.Би сакала ако може да ми одговорите
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.805
    Пол:
    Женски
    Ако имаш мака со синуси можно е да е од тоа. Мене сите заби ми се ок, она што е расипано е со пломба ама од алергијата синусите ми се воспалат па ме боли глава, уши, заби, грло па и треска како температура имам моментално. Штом на снимка е во ред од синусите е.
     
    На Nena Jovanova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. oceana

    oceana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој имал искуство со Поликлиника Максидент Вршковски Битола, поточно д-р Мартина Гошевска. Поздрав