1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    Што е тоа со сечење на коската внатре во устата горе за да се раздалечат единиците најверојатно или не знам да се прошири вилицата. Ќе се онесвестев кога ми рече и реков нема шанси такво нешто ама рече тоа ништо страшно било…
     
  2. emkasemka

    emkasemka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Dali znaete kade ima dezuren stomatologgg ?? ITNO E
     
  3. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.041
    Допаѓања:
    3.130
    Пол:
    Женски
    Треба да ги вадам сите 8мици, собрав храброст ама ужасно ми е страв, имам многу мала вилица и немаат место кај да искочат, само ми ги буткаат другите и не можам да јадам бидејќи осеќам притисок на другите заби, ме болат сите, не знам како да кажам.
    Направив снимка бидејќи се жалев на болка а не знаев точно кој заби, здрави ми се сите други според снимката, а 8миците се поставени странично и буткаат бидејќи нема простор.
    Е сега мора да се вадат, не се ни излезени од непцата позади, само натечени непца и гребе ко на бебе ко заизлегуваат, не знам како да објаснам поинаку :$
    Колку процедурава е болна на такви не излезени заби, и дали ќе можам 2 да извадам во еден ден на едната страна, пример долу и горе на десната страна? Да ја истрпам болкава од еднаш ми е, не за друго :(

    @Annath ? :$
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Може одеднаш, не дека не, ама дали ќе се нафатат. Може да имаш болки после вадење, може и не. Зависи како ќе тече зафатот.
     
  5. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    здраво дали некој има случајно контакт од др Емилија Левеска Стефаноска од стоматолошка клиника мн е итно
     
  6. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Dali struganjeto na zabi se naplaka ili ne? Ako znae nekoj moze li da mi kaze ke mi znaci mnogu fala vi. Ubav den
     
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.304
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    @Annath
    ресекција на врвот на коренот (апикотомија)

    На забар ми рекоа ќе ми ја сечат горната коска на непцето горе за да се раздвоеле единиците, реков нема шанси и ми рекоа ништо не било тоа. Не знам дали е тоа истово што го пишав погоре тоа ми излезе на гугл. Дали би можела да ми кажеш нешто повеќе или да ми дадеш некој совет? Ич не сакам да ми сечат нешто…
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за сечење на коска за да се раздвојат заби.
    Апикотомија е процедура на оперативно решавање на процес/циста на корен на забот кога конзервативната терапија не била успешна. Се отвора местото во проекција на врвот на коренот, се сече врвот, се чисти процесот/цистата. Се полни каналот ако не е полн (а обично е веќе полнет), се дезинфицира и се затвора. Тоа е апикотомија.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    @Annath Ми се скрши кецот на долната вилица. Вторпат во рок од две недели. Првиот пат многу ситно парче се скрши, сега е веќе поголемко. Ова е парадентоза или? Може ли да се пополни скршеното, треба ли да се извади па да се става вештачки заб? Не ми е ништо јасно, во паника сум, многу сум млада за да останам без заби.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако ти се скршил забот, не е парадентоза, кариес си имала што не си го поправила на време, или па си имала под пломбата (ако бил поправан). Тоа се решава со пломба, евентуално навлака.
    А ако ти паднало парче забен камен, тогаш може да се работи за парадентоза, мора чистење на каменот, и редовно следење на ситуацијата. Ама мораш на забар да одиш за да ти кажат што точно е скршеното и што ќе се прави.
     
  11. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално ставени заби да болат при јадење пр. Топло,ладно две недели како се ставени
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мостови ли?

    Не би требало…
     
  13. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Често одам на лекар, немав ниту кариес ниту забен камен (чистен пред 1 месец). Ќе одам утре, фала ти.
     
  14. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Да да мостови забораив да пишам. Ги стаив пред две недели негде 5ка и 6ка и на јадење топло/ ладно ме болат. На ладно се трпи на топло па и не баш
     
  15. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Кај повеќето ординации не се наплаќа, навлаката ја наплаќаат, мене до сега стругање не ми наплатиле и повеќето кои ги знам исто ми кажувале.
     
    На Crna Dama и buba4e89 им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не треба да те боли, трајно ли ти ги зациментираа?
    Можеби ќе треба снимка да се види процесот на забот.
     
  17. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Да, прво ми ги стави као пробно ги носев така две недели па ги зациментира. Ама некако ко да ми де вишак цело време ги осеќам и почињаат на нерва да ми идат.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нормално е да ги осеќаш ко вишок јас така мислам,додека се навикнеш а две недели е мал период. Ма да,јас одма се навикнав на нив ко уопште да не сум ставала мостови. Мораш да одиш да видиш за тоа што те боли,ама најчесто и лошата изработка си го прави своето.
     
  19. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Не знам тројца блиски на истото место ставаа задоволни се ниту ги болело вака ни ништо. Само мене... Може нешто е до изработката не викам не, не знам
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Дали на 32 годишна возраст можно е да излегува умник? Имам болка веќе три дена горе десно, што на моменти престанува , ама во главно трае цел ден. Болката не се трпи, не можам да јадам воопшто од таа страна. Ќе почекам уште утре ако не помине ќе одам на забар. Прво не знаев што точно ме боли , ама па што би можело да биде таму на крај...
    @Annath ќе ја тагнам , благодарам :)