1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблемот со кучињата скитници станува сè поголем

Дискусија во 'Политика и настани' започната од CrazyGirl15, 5 ноември 2018.

  1. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.428
    Чекај малце тоа што некоја особа не собрала позади кучето и не го носела на маска, поводник, не значи дека сите така прават. Секогаш ќе има такви изолирани случаи, патем се казнува прекршочно не носењето маска и поводник.
     
  2. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Кај виде генерализирање?
    Ок, требаше време, но барем разбра дека, иако и не се баш изолирани, токму таквите случаи делумно се дела на оние „мамичка“ сопственици за кои пишував.
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Како ќе те вика тато?
    Нит си го родил, нит направил :?:

    Чек сега да закажам на психолог, не знам како животниве ќе прифатат дека не сум им биолошка мајка :headbang:

    смајлиштосекрстисолеварака
     
    На Nigredo Odor, violetblue, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И мене ме нервира што се вака неодговорни.
    Џабе и закони и се', ако никој не казнува.
     
    На CrazyGirl15, Feminka22 и FallenAngell им се допаѓа ова.
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Не се изолирани случаи, напротив, тие што ги водат со маска и со лопатка се изолиран случај, да не кажам ги нема а за прекршочно казнување не ми збори за во државава.
    Сите се фраери, дури одврзани ги шетаат кучињата покрај нив, мочат, серат кај сакаат. Ама мамини галеничиња, се им е дозволено.

    Ги чуваат во станови каде што нема место за луѓето а не за кучињата. Јадат со нив, спијат со нив, влакна на сите страни, смрди цел стан, на една во кујна и беше врзано. Глота.

    И после, кога ќе остаре или кога ќе им здосади да го бањаат, хранат, кога ќе немаат време за него, кога ќе се зголемат членовите во семејството па ќе нема место и за кучето, или кога нема да им се даваат пари за негово одржување, кучето у кола и го растоваруваат во приградските и селските подрачја. А они такви мамини галеничиња, ненавикнати да какаат ако мама не им каже, ако не знаат да се снајдат за храна ако мама не им изџвака, стануваат жртви на агресивните кучиња или стануваат агресивни како нив. Оставени такви ненахранети, слаби, неизбањати, болни, шират само зараза и опасност по човекот.

    Нашиот народ не знае да почитува правила, закони. Се додека не им се бркне подлабоко во џебот, нема да се освестат. Дури и кога би се заостриле санкциите, македонска работа, пак ќе фрчат врските, како што при секоја сообраќајка учесниците во истата прво вадат мобилните и вртат по "врски".
     
    На vitamina, gjoker4e, bile454 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Не ги прочитав сите мислења , ама едно ќе кажам . Ако сите во државава вдомувавме по едно кутре , немаше да дојде до оваа состојба . Алармантно е колку ги има . Само во Тетово ги има 20 ако не и повеќе . Најлошо е што се повеќе се множат . Јас спасив едно кутре уште во март годинава . Според ветеринарната станица каде го однесовме со маж ми , кутрето во декемви ќе наполни 1 година . Кога го земав од улица веќе имаше 2 ипол месеци . Некој несовесен со кола го оставил пред основното училиште кое нам ни е во близина ( покрај контињерите ) . А толку беше убаво , како мече . Кога го видовме со маж ми му реков дека ќе го вдомиме . Денес е огромен шарпланинец . Послушен е и паметен . Како да помни дека сме го спасиле од улица , и секогаш кога си доаѓаме од некаде врти со опашот и скока околу нас . Јас би спасила уште многу , ама немам толку простор , ограничена сум . И за ова се бунеа комшии дека лаело многу ..
    Што ќе се случеше ако го оставевме на улица ? Па ќе станеше дел од глутниците , или ќе беше изедено од нив . Доколку преживееше , денес ќе плашеше луѓе по улица со неговата големина . А најчесто кучиња од вакви големи раси се оставаат на улица .
     
    Последна измена: 9 ноември 2018
    На IvanaJenner, LollySky, Miss666 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Знаеш колку често мајки ги држеле децата додека какаат надвор, во парк? До менталитетот е, не до тоа дали е куче или дете во прашање.
    Нашето куче веќе 7 години е член од моето семејство. Си го сакам најмногу и го зборам тоа. Не затоа што ќе ме разбере дека викам бебе мое, дека ќе го наречам помала сестра или сл. Туку затоа што уживам да му ја искажувам љубовта што тоа ми ја покажува. Никој нема право да ми замери на тоа.
     
    На FallenAngell, violetblue, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не мора да одиш на гости кај луѓе што чуваат куче во стан. Мој дом - мои правила и одлуки.
     
    На FallenAngell, violetblue, WildMk и 8 други им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.320
    Пол:
    Женски
    Абеја вака може само ако размислуваат како баба ми, која смета дека ако добие мајка ми внуци кучето ќе го исфрлиме оти нема веќе да може да се грижи за него, вистински љубители никогаш нема да исфрлат куче оти добиле дете или внуче или за било што. Може правилата за хигиена ќе се засилат ама нема да го исфрлат. И да ретки се тие што собираат гомна позади куче, во право си, треба да има санкции. Јас собирам.
    Хигиената дома нема никаква врска со кучето, ако некој е неуреден и не знае да си исчисти дома и без куче ќе е таков, со куче уште полошо. Кучињата си носат одговорност, ние го чуваме едното во стан и колку пати ни дошле луѓе дома со зборовите, куче ли имате, па не се познава...ама усисување и џокирање на два дена. Сега чуваме четири, две во двор две дома, и да спијат со нас и јадат со нас и пак ми е свети дома и мене и на свекрва ми, иако таа е 57 год, што значи веќе не е млада ама си чисти.

    А на крај краева ако ти смета како што кажа членката погоре, не ми доаѓај дома, мој дом мои правила, како сакам така ќе ми биде.
     
    На FallenAngell, ivi1987, violetblue и 16 други им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Само мало дополнување.

    - ако чуваш животни дома, не значи дека ти смрди. Ако немаш хигиенски навики, јебига, секако ќе смрдиш.

    Ако планираш да чуваш миленик само додека да родиш дете.... не земај воопшто, не го уништувај животот на тоа животно.

    Тие што НАВИСТИНА сакаат животни, ги чуваат и со деца, затоа што не постои ниту една разумна причина, се разбира ако се грижиш соодветно за миленикот, да не може да биде со дете.

    И да, овие кои ти ги опишуваш, не се воопшто љубители на животни.

    Вистинскиот љубител НИКОГАШ нема да напушти миленик.
    Ако дојде до таква ситуација каде што нема излез и не може повеќе да го чува, ќе му најде прво друг дом.

    Затоа што тој што ги сака милениците - ги третира како членови на семејство, а не мебел кој може да се исфрли кога нема веќе да ти чини.

    И да, на тие што им сметаат моите животни во мојот дом... нека не доаѓаат - не се добредојдени.
    Во мојот дом ако сакаш да дојдеш, ќе ги почитуваш сите членови на семејството.
    А моите животни се дел од моето семејство.
     
    На ivi1987, Cosmi, violetblue и 16 други им се допаѓа ова.
  11. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Колку само нема врска хигиената со домашните миленици. Сум сретнала луѓе кои се гадат од домашно милениче, а самите смрдат повеќе од животинчето, ама буквално.
    Кога некој е нечист, глотен и не одржува хигиена нит дома нит лична, не му треба домашно милениче за да биде глота. Ако одржуваш редовно хигиена како за себе дома, така и за миленичето, да ми простите ама од инат може само да зборувате дека кај таков човек е глота или му е нечисто. Еве ја познавам икс случаи на луѓе што чуваат кучиња дома, а им сија по куќа. Познавам и луѓе кои немаат милениче па им смрди на устојана прашина, засмрдени чорапи, непроветрени простории. Значи не е до тоа дали ќе имаш миленик или не, до човекот си е.
     
    На Ingvild, Cosmi, Rebecca_R и 13 други им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Со нашиов па сите играат . Еден човек сакаше да го земе , имал легло на Волчјак ( некоја руска раса ) па сакаше за парење со женката да го земе , ама јас му плачев на маж ми да не го дава :D . Не знам , од мало е со нас и толку го засакав што ако го даде ќе ми дојде како трето дете да ми земал . Не , не го рамњам со децата , ама сепак го сакам . Ќе ми биде празно без него ;( . Не го давам , па што сака нека е :D
     
    На Nausicaa, Miss666, John Snow и 2 други им се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    9Hk3XBX.jpeg

    Еве едно улично кутре што се искачуваше со нас до врвот :)
    Му покажуваш љубов и ти бива најдобар другар, се држеше целиот пат, правиме пауза ние прави и оно, и обратно .:)
     
    На ivi1987, Stories, crimson и 16 други им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ах бе девојче ти знаеш ли дека некои деца ги исфрлаат во некои куќи како мебел посебно женските кога ќе се омажат ти за кучиња чатиш да и јас сакам животни ама не до тој степен да го гледам како човек а и ако е болно кучето што ке му правиш ке дадеш ли и на детто болеста да ја пренесе.
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Јакичко е да си неписмен а да се правиш писмен изгледа :)
    А јас будала ти обрнувам внимание.
    Која болест се пренесува од куче на човек?
    Па ако еден дома човек од хепатит ти е болен шансите ви се поголеми сите да префатите, него едно куче болно од што било што може да ви пренесе.


    Инаку, постојат ветеринари. Знаеш, ако е болно кучето, се лекува.

    Ама од кај би знаела ти, ни на луѓе не им помагаш да најдат кров и лечење, не па на кучиња.
     
    На FallenAngell, ivi1987, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  16. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Треба да се реши под итно проблемот со кученцата на улица. Премногу ги има низ улица. Јас зедов две кученца (мешани пекинезери) кои беа мали до 2 3 месеци највеќе. Беа фрлени во близина кај мене до еден контињер. Ги чував месец дена а после ги дадов и двете на братучедка ми. Сега и двете пораснаа и многу се слатки. Не знам што не чини доколку сме во можност да земеме едно од улица да чуваме. Кога државата не извршува ништо, барем ние да се обидеме. :shake:
     
    На theowndemon, CameliaMiller, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Добро бе, ако едното дете ти фати вирус, ќе го исфрлиш на улица за да не го разболи другото?
    Сите сме луѓе, ама не секој е човек. Тие што се откажуваат од ќерките одма штом ќе се омажат немаат ништо човечно во нив! Не ги претставувај како нормални и како пример.


    Никој не тера никого да чува куче или да сака животни. Ама секој што ги мрази без причина (а не знам некоја асална причина за да мразиш животно) и ги третира ко ѓубре, треба да се срами сам од себе.
     
    На FallenAngell, ivi1987, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Шуга се пренесува на луѓе
     
  19. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.428
    http://milenicinja.mk/zanimlivosti/823-shuga-kaj-domashnite-milenici

    Се пренесува во лесна форма на луѓето, плус шугата се лекува прилично едноставно. Така да ако е болно кучето од да речеме шуга секако мора да се изолира за да не зарази и останати миленичиња или еве деца.
     
    На theowndemon, Nausicaa, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не спорам.. само кажав дека има болести кои се пренесуваат од миленици на луѓе.
     
    На Feminka22 и violetblue им се допаѓа ова.