1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблемот со кучињата скитници станува сè поголем

Дискусија во 'Политика и настани' започната од CrazyGirl15, 5 ноември 2018.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Реално има, шуга буви.Ама добро ако веќе се нафатил некој да чува куче ваљда ќе го вакцинира и одржава редовно да не закачи нешто.
     
    На LollySky, theowndemon, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Ништо трагично не е, во споредба со она што луѓето си пренесуваат едни на други :)
    Башка е екстремно едноставна за лекување и кај животното, и кај луѓето.
    Тоа е муабетот.
    Ако не се грижиш за неговото здравје, секако ќе се разболе, а и ти со него веројатно.
    Не знам зошто тоа го мислиме, зошто всушност, луѓето многу, многу повеќе се заразуваат од другите луѓе и покрај достапноста на нели медицина, отколку што било кога би се заразиле од куче.

    А и претходно кажав, чувањето животно подразбира и ветеринарни трошоци, и трошоци за храна, и трошоци за опрема - чешел, шампон, поводник, маска итн.

    Кој не е спремен сериозно да се грижи, нема поента воопшто да зема животно.
     
    На LollySky, FallenAngell, lovestoneddd и 10 други им се допаѓа ова.
  3. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Види, го поздравувам и ценам сиот твој активизам, сета грижа и љубов кон животните, ама вакво потценување на кучешката интелигенција да произлегува баш од личност како тебе е навистина тажно. Не осудувам, само велам дека е штета.

    Не знам. Пушти го линкот со статистиката.
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Викаш?
    Кучево мисли дека го родив?
    :D
     
    На Amellie13, candy.cane, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Многу ме интересира што и' згрешила мачката, освен што била жива.

    Толку голем "децољубец" а пред очи на деца, во зграда во која живеат деца, расфрла отров.

    Вакви ви се комшиите.
    Да не биде после "не сум знаела".

    Еве знајте.
    Не кучиња и мачки, вас утре без размислување ќе ве убијат.

    Screenshot_20181112-104348_Facebook.jpg FB_IMG_1542015846875.jpg FB_IMG_1542015838568.jpg FB_IMG_1542015841612.jpg FB_IMG_1542015843976.jpg
     
    На theowndemon, Nigredo Odor, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  6. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Значи, страшно е кога ќе види човек до кај можете да ја отерате темата и да се мешате во туѓите желби и одлуки.
    Човек што не сака животни, нормално дека ќе му смета комшијата што вдомил улично кутре, човек што дома земал и куче и мачка да чува, па одма му смрдело, па влакна, па болести се мешаат, па зошто го викало нагалено, па дури и мајкино (луѓе кои не сакаат животни никогаш нема да ги сфатат оние кои се љубители на животинки и кои им помагаат и ги враќаат во живот). Никој не ве тера дома да си земете, ама немојте да ги правите луди луѓето кои по секоја цена ќе земат да помогнат на улично куче и ќе му пружат соодветна нега, грижа и љубов.
    Кога луѓето кај нас би биле похумани и со понормални размислувања, нема да тепаат, малтретираат и трујат улични кучиња и мачки.
     
    На kikkki, LollySky, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller Спасено е мачето ? ;(
    Да има закон, па да и лупнат на дотичнава злоба една дебела казнетина, да не знае што ја снашло.
    Па нека фрла пак.
     
    На theowndemon, Nigredo Odor, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Не знам, го носат моментално за Скопје, ноќеска во Велес прва помош му е пружена.

    Пријавена е "госпоѓата", се надевам дека културно ќе ја испоказнат, не само за мачката, туку што сите станари ги загрозува со расфрлање на отров.

    Немаат граница, паркови и градинки прво, сега и во влезови од згради.
     
    На theowndemon, crimson, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Ова ме потсети на случка пред некое време. Пред неколку години чувавме куче дома, на некој од комшиите му сметало (иако на кучето глас не му се слушаше и беше питомо и дружељубиво) пред врата ни ставија парче месо со отров. Среќа што излеговме и видовме пред да го шетаме и го тргнавме на време парчето, и срека што во зградата немаше мали деца, не сакам ни да помислам што се можеше да се случи. Ама искрено, ништо не ме чуди од народов.
    Кога бев дете, во моја населба имаше масовно труење на кучиња и мачки, одев по пат и ги гледав легнати и здрвени по тревници и тротоари. До ден денес не ми излегува сликата од глава.
     
    На kikkki, LollySky, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Се надевам мачето ќе преживее.
    А дотичната, само кога би можела, човек би отрула. Колку треба да си психопат во умот прва реакција на маче легнато на чергиче е да земеш отров и да го отруеш. Маче бе, маче.... Нит може да те нападне, нит да ти наштети. Ем глувци ќе брка, ем децата (а и возрасните) ќе му се радуваат. Море, само батките од Левијатан за вредната домаќинка.
    Да живеевме во нормална држава, ќе си лежеше затвор ненормалнава, а кај нас веројатно ни пријава нема да и стигне.
    И пак ќе кажам, се надевам дека мачето ќе преживее!!!!
     
    На Mishela, LollySky, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Да, да, тоа се тие децољубци, толку љубат деца што ич немаат проблем да ги трауматизираат.

    Многу од активистите имаат сопствени деца кои ги носат во школо/градинка, редовно наоѓаат паштети, виршли затруени, набодени со шајки итн.

    Каков болен ум тоа го прави - не знам.

    Имав еден комшија на кого му сметаше моето куче - зборам за куче кое ни лае (освен кога некој влага во двор... што и треба да лае кога некој влага во двор), што ни на мачка, ни на врапче не ржи... зошто му сметаше, не знам.

    Ама му објаснив дека јас не сум татко ми па да се секирам за добрососедски односи, и дека без око да ми трепне ќе му го уништам животот само ако влакно фали на кучево и нема ни да размислам, ќе знам дека е тој сторителот. Па би било добро и тој да внимава нешто да не му се случи, нема да барам друг кривец.

    Веќе добри 5-6 години ме заобиколува во широк лак.

    Со лудаци, само лудачки.
    Разговор за нормални луѓе не разбираат.
     
    На theowndemon, FallenAngell, violetblue и 7 други им се допаѓа ова.
  12. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Баш тие децољубци, најмајки и баби што си ги сакаат внуците фрлаат отров кај стигнат без размислување за последиците, пошто нели кучето и мачката се непријатели у нивни очи па мора да ги тргнат од патот.
    Моите четири пати зимаа куче во двор, голем двор имаат и зимаа за внуците да се радуваат, ама некој од комшиите редовно фрлаше отров и ги труеше. Не се свесни дека и децата таму ми трчаат со топка.
     
    На theowndemon, violetblue, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  13. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Излези малку надвор и види:). Статистика не можам да ти пратам исто како што не можеш и ти да најдеш колкав дел од луѓето што чуваат миленичиња не им го собираат изметот. Не се прави глупав со сила.
     
    На violetblue, CameliaMiller, Miss666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Свесни се, Иви. Исто се свесни дека и вие и децата ќе се утепате од плачење по отруеното милениче. Колку повеќе вие ќе се потресете, толку тие ќе бидат посреќни.

    На дечко на другарка на два пати му отруја кучиња. Првото куче беше ептен старо, момаков имал пораснато со него, второто беше уште мало кутре кога им го отруја. Едвај го прежали првото куче ама после второто дечково се заколна дека, се додека живее таму, нема да земе ни маче ни куче да чува. Со психопат во комшии, реално, смртна казна му потпишува на секое наредно милениче кое би го вдомил. А дечково ем има огромен двор, ем многу љубов во себе ама трет пат да закопува отруено животинче едноставно не е опција.
     
    На LollySky, violetblue, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    А тоа не е ништо . Нам 2 пати полиција ни викна еден , маж ми го викнаа од двор пред децава во станица да даде изјава , да се направи записник за кучето што " лаело од 2 ноќе до 5 наутро " . Патем , свекрва ми и золва ми велеа дека лаело само 20 минути , и тоа ако поминува мачка позади каде што беше лоцирано ( нормално е тоа , комшијава има мачор што додека кутрето беше мало , го гребаше и му ја јадеше храната , па ова го запамтило и кога порасна му лаеше , а не го напаѓаше , само му лаеше ) . На комшијава му сметало , па прибери го мачорот . Му рече маж ми , мачорот му поминува таму затоа лае . Го мрзи дека кога беше мал , Изи му го јадеше јадењето и го гребаше Бруно , и сега сака да го избрка да не му поминува . За да немаме проблеми со полицијата , го дислоциравме Бруно во село , во дворот на викендицата . Сега е таму , жал ми е што не можеме да го чуваме каде што живееме , ама со ненормални не можеш да се научиш . Среќа што викендичката е блиску , па секогаш кога сме во можност спиеме таму , со све децата . Ем чист воздух , ем се дружиме со Бруно . И покрај се , не го давам јас него . Ако треба ќе го оставам кај мајка ми , ќе му однесам куќичка и се што треба , ама не го оставам . Тоа е мое куче , а така и ќе остане . Ми вели маж ми : " - Во полиција ми викаат ова било град , не било село и затоа им смета кучето " . А јас викам : " - А што со кучено на 2 метра подоле од нас , што лае ден и ноќ ? Тоа е во село и не смета нели " . Ама ајде оди научи се .
    Какви луѓе има значи :@
     
    На LollySky, CameliaMiller, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. J.F.Ryan

    J.F.Ryan Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Машки
    Јас не сум љубител на мачки, меѓутоа премногу злобно е ова што го прават.
    Штета е што нема асална служба кај нас која ќе биде надлежна да ги вдомува уличните животни, но и да ги казнува сите кои оставаат животни на улица.
    Го разбирам стравот од животни кај одредени луѓе, меѓутоа тоа не е причина да се трујат на овој начин.
    Воопшто не сакам да дискутирам за оние кои намерно фрлаат отруено месо или храна со игли и јадици на кучиња кои си ги чуваат луѓето во дворовите, а ги има се поише.
     
    На LollySky, FallenAngell, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Нелуѓе*

    Јас ја чувам мојава во стан и лае секогаш кога ќе дојде некој, ако има цигани пред врата и чат пат ако лаат улични надвор, излегува на тераса да полае (ама во ниедно време не и даваме да излегува и да лае) Комшиите еднаш се немаат пожалено дека им смета, а знаат да се побунат за гласна музика. До карактерот е
     
    На CrazyGirl15, violetblue и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  18. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Четири пати да труе човек мали кутриња е за дијагноза и лечење искрено. Нит му влегува кучето во двор, нит му прави некаква штета. И моите имаат голем двор и желба да чуваат, ама нема услови поради комшиите што фрлаат отров ко од шала.
     
    На LollySky, CrazyGirl15, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.714
    Ни јас не сум љубител на птици и рептили, па ни птици убивам, ни гуштери газам.
    Зошто не е нормално да убиваш.
    Просто не е.
    Која дрскост ееееј да фрлиш отров во туѓ двор.
    Не можам да поверувам, не ми влага во глава бе.
    Да одам дома и да му демолирам ако не, пошо син му пушта музика кога јас сакам да спијам?

    И тоа без жртви, само материјална штета.
    Па нормално ли е тоа?

    Дивјаци.

    Ни едно животно не е диво колку човекот.
    Ни едно.


    Ова што го раскажувате - буквално некој ве тероризира и се обидува да ве убие во сопствен дом.

    Мали деца имаш бре, тој отров фрла.

    Ми се гади значи.

    Па ако му лае кучето нека викне полиција дека нарушуваш јавен ред и мир нели?
    Оти ни еден нормален сопственик не остава куче со саати да му лае туку така.
    Психопати смрдени.
     
    Последна измена: 12 ноември 2018
    На LollySky, CrazyGirl15, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.404
    Пол:
    Женски
    Премногу психопати има како за една мала држава. Премногу.
    Како може бе маче мало да ти смета што никаква штета не може да направи, и тоа пред деца да го труја. :( Ве молам известувајте за состојбата на мачето...
    Да можам јас таа психопатката би ја пикнала доживотно в затвор. Или ако не може тоа една голема казна што цел живот нема да може да ја плати. И тоа дури е малку за вакви гнаси.

    Мене ми имаат отрујано куче што го чувавме 5 години. Пред очи ни умираше, последниот час го помина во страшни агонии. Излеговме само на кратко од дома и кога се вративме... И ова сега што го имаме лани летото се обидеа да го отрујаат ама го спасивме среќа. Двете со ист карактер, не лае без потреба туку само кога некој ќе влезе во двор, и тоа повеќе од страв.
    На дечко и на другарка ми хаската му ја отрујаа. Хаска еј. Препаметна премила и премирна кучка. На кој му сметаше толку не знам.

    Ми се гади премногу од вакви психопати. Едно е да не сакаш животни, ама сосема друго да ги труеш. Не сте им ја дале душата за да им ја земете гнаси едни, и да сте им ја дале немате никакво право да скратувате нечиј живот.
     
    На 1209, Miss666, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.