1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблемот со кучињата скитници станува сè поголем

Дискусија во 'Политика и настани' започната од CrazyGirl15, 5 ноември 2018.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Државата треба да ги згрижи негде, или сите да се кастрираат и вакцинираат.Мене од улични кучиња ич не ми е страв, тие го осеќаат стравот во луѓето и затоа лаат.Дури и да ме збрка некое куче нема да бегам и да се дерам туку ќе му свикам само да се тргне.Ако фатите да бегате маф ви е работата.А Вардариште се загреота..ако не земе некој куче од таму ги убиваат.Така што дали ќе умре на улица или во Вардариште искрено исто се фаќа..на улица бар ќе се најде некој да му даде за јадење и подолго ќе живеат него кај морбидине
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    @CameliaMiller има стационар во мојот град, само го работат волонтери. Ама и тие се луѓе со ограничено време. Не е фер некој цело време да моли донации од странство и да рине го*на за викенд оти општината мува не ја лази. :)

    Уствари, ја лази. Сакаа да им го затворат. (facepalm)


    Едит - централна Македонија :)
     
    На PaLaVa, LollySky, Dust и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    И пак сега во круг ќе се врти , утре ќе почнат со абе еве ќе превземеме мерки , ќе почнат рандом комшии да трујат , ќе има тепање и протести зашто се труе , каша попара и после 2 недели ќе заборават сите до следниот инцидент, и така све во круг....
    Жално за девојчето што мора да ја плати цената на несовесни неодговорни луѓе.....
     
    На shz, blackwave, PaLaVa и 14 други им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    внимавајте периодов како заладува од глад и ладно се поагресивни...
     
    На Dust и Doozy им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    Зборувам за градски стационари, финансирани од градски буџет.
    Знам дека има волонтерски... кои едвај преживуваат, башка што градовите константно се трудат да ги затворат.
     
    На LollySky и Doozy им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Автомобил ако може, може и човек да однесе вода што течи.
    Вардар има струи. Може и си ја удрила главата кога паднала...
    Можно е.
     
    На Dust, Someonespecial, Harper и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    Затоа викам, се прашувам, ако не била повредена кога паднала... не ми е баш објасниво, али океј, не можам ништо да тврдам.

    Ама еве се', се', ама зошто па очевидците ништо не преземале, е тоа не ми е јасно.

    Ако видам дека некој бега и паѓа во Вардар, нема новинари да барам, паднатиот ќе го барам. Боже Господе.
     
    На LollySky, Dust, Stories и 3 други им се допаѓа ова.
  8. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Да се помочам во систем кој нема решение за ужасов кој станува проблем на сите нас. !
    Уште колку жртви ќе се потребни ? Додека не биде нападнато некое дете на функционер ?
    Кога ?!?!!
     
    На PaLaVa, Amellie13, oblace1 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Па најлесно е да седиш и да гледаш и да снимаш..мене искрено приказнава ми е многу чудна.Да бегам од кучиња и во Вардар да паднам..Бог да го прости девојчето ама па бар во влез некој да влегла да се затвори или во продавница, или да побарала помош од некој.Многу чудно искрено.
    Вардар не е толку длабок да се удави некој може при падот се повредила..во секој случај жално е..
    Затоа пишав не бегајте од нив,свикајте им ќе се уплашат ќе си отидат.Ако бегате толку му е..ќе мислат дека сакате да им нашететите
     
    На LollySky и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Доста со анализи аман, како паднала, како се удавила, зошто не влегла ваму таму.
    Можете ли да замислите кој страв ја има обземано кога глутницата кучиња се има залетано накај неа ?
    Језа ме фаќа од сама помисла. Мора да работиме на причината, друго сувишно е..
    Нека почива во мир.
     
    На m.i.g, smooch, KateKane и 6 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Искрено не знам и јас како би реагирала да видам некого дека бркаат кучиња. Не сум сигурна дека ќе имам храброст да му помагам.
    Можеби е себично за некои, ама мене страв ми е од кучиња. Во Битола на времето беше вообичаено да се накотат и да напаѓаат луѓе. Имаше и смртни случаи и тогаш.. Зборувам за кога бев тинејџерква во 90тите.
     
    На m.i.g, lovestoneddd и Doozy им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    имам влезено меѓу кучиња за да спасам маче кое го растргнаа. Ама народот пре ќе снима и ќе стај ја фб под наслов -ова куче треба да се успие неголи да влезе да ја спаси. порано бар се правеа дека не гледаат. сеа ем гледат ем снимат.
     
    На LollySky, Amellie13, Miss666 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Да е едно, да му свикаш. Кога ќе ти се спогне цела глутница, оди па свикај им. Можеш само да се молиш да има некој у близина и да може да ти помогне колку толку, инаку отиде да дојдеш.

    Кај мене во маало постојано има напади од улични кутриња, ама веќе почнаа да се собираат премногу. Лани овој период нападнаа девојче од соседниот влез, пред некој месец нападнаа другар и се маткавме по болници.
    Можеше да ме касне мене да останев долу уште малку подолго, или дечко ми што секој ден вози точак па го закачаат и трчаат по него, или некое мало дете што не разбира и сака да го погали.

    Ситуацијата од месец во месец ескалира, а службите свират на тамбура и гајле им е.
    Мене ми е страв да одам да фрлам ѓубре, доаѓаат да душкаат и без разлика што немаш лоша намера кон него, може да му светне во глава да те изгриза. И нормално е да се очекува таква реакција зашто малтретирани се, гладни, што треба повеќе.

    Кога има служби, не треба целата работа да се остави во рацете на волонтери. Малку ли луѓе има со идеи и решенија за општо добро, нека ги активираат во склоп на тоа, нека се мрдне малку од мртва точка.
    Да се згрижат тие кутриња еднаш засекогаш, во некои стационари кај што има услови за живот, а не да се пикнат во кафез со мувлосан бетон и да се чека сув леб да им падне од небото за да има колку да вртат душа.

    Решенија има, ама џабе кога тие што треба да слушнат глумат глуви и гајле им е.
    Се прашувам само до кога ќе се игнорира ситуацијата, одамна е веќе алармантно.
     
    На ivi1987, dayla, PaLaVa и 11 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Е нема и јаре и паре.
    Тоа болниците не работат, ќе инвестираат во стационари.
    Има поважни работи од ова.

    Се согласувам со делот за казнување на сопственици кои пуштаат миленици на улица, и мислам дека им треба успивање на уличните.
    Не треба ни едно куче, ни маче да има по улица.

    Пошто веќе има премногу, треба да се успијат. Сите.
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    Се' ми е појасно, освен да седиш на страна.
    Не мора да се кучиња, еве маж некој да ја нападнел, само седење на страна и чудење, реакција никаква.
    И откако ги снемало кучињата пошто паднала во вода, зошто никој не скокнал по неа веднаш?

    Не можам да разберам, значи гледам како човек паѓа во вода... и не правам ништо?


    За кучиња може не сум најсоодветна, не им се плашам и нон стоп сум со улични, не дека не ме заржале или залаале, ама ваљда осеќаат дека не ми е страв и се повлекуваат.

    Така што ајде нека се парализирале од страв толку луѓе, ама и од Вардар ли се исплашиле?
     
    На LollySky, Amellie13, x.Daisy.x и 3 други им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    И што викаш, колку време ќе биде "решен" проблемот кога ќе се успијат сите?
    Недела, две?
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И во Вардар не знам дали би скокнала.
    Ама не снимам, вртам полиција веднаш ако се случува нешто такво.

    Веќе е во процедура чипирањето.
    Тоа што ќе се начека на улица без чип, ќе се успие, ако е со чип (или некој знае чие куче/маче е), кај газдата на врата со казна од 500 евра, минимум.
     
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.238
    Глутница има и пред Рекорд.
    И по луѓе лаат и нарипуваат и на коли.
    Па колку се нервирам кога ќе речат дека е со шолто на увото и дека не е опасно:@
    Која гаранција - жолта наушница имало|(

    Масовно труење не е решение.
    Шинтер само.

    Ама и Анима Мунди само зборат.Само критикуваат.
    Нека дадат конкретен предлог !
     
    На ivi1987, Amellie13, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175

    Дома нека си ги однесат.
     
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.729
    Па очекував некаква контрола да дојде да види дали ми се чипирани... вакцинирани... уште никој.

    Инаку, додека дојде полиција, може да е и прекасно.
    Затоа секој возач е на пример должен да пружи прва помош при несреќа, колку и да е "исплашен".
    Се подразбира дека треба да помогнеш на некој во неволја, за мене е барем тоа no brainer.
     
    На LollySky и zalosna им се допаѓа ова.