1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблемот со кучињата скитници станува сè поголем

Дискусија во 'Политика и настани' започната од CrazyGirl15, 5 ноември 2018.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.985
    Во принцип и тоа им е работа - залови, лечи, стерилизирај, врати на локација. Нема капацитет за вечно да ги чуваат, макар одамна веќе не евтанизираат (можат, ама САМО кај агресивни кучиња што не можат да поминат третман за социјализација).
    А, 99,99% од нив кога ќе добијат каков - таков дом, храна и љубов, не се агресивни.

    Лично имам одено неколку пати, можам само да ги пофалам искрено луѓево, Лајка ја наследија во огромни долгови, а премалку финансии добиваат реално. Затоа и примаат донации.

    Голема штета што Војче си замина, макар за Радмила немам слушнато нешто лошо (активист е повеќе од 15 години).

    Како и да е, мене ми е страв дека добриот кадар за жал полека и од таму си заминува, а бев сведок со колкава посветеност и љубов ги чуваат.

    Куче не враќаат на локација само ако е пријавено за гризнување или ако локацијата е опасна за него. Иначе по програма треба да ги враќаат.
     
    На Ahoy, sweet-cherry, A94 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. BrainDamage

    BrainDamage Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Машки
    Проблем со кучиња скитници нема,има проблем со заостанат и прост народ мамето да им го е...од триста проблеми во државата кучињата им се криви затоа и не не бива точка.
     
    На Sielo❤️, A94 и KateKane им се допаѓа ова.
  3. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Ми вратија од Лајка. Истото ми кажаа, дека го земале кучето Тоби за обдукција, а за другото ќе пренесат на надлежните.. така да.. кој ти знае
     
    Последна измена: 1 март 2023
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.985
    Проверувајте го вие што сте таму :(
     
    На A94 и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  5. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Имаме куче пред зграда. Премила. Ја бркаат комшиите. Правиме напори да ја вдомиме во Британија но тешко иде. И стававме храна и ќебиња пред влез ама направија проблем. Агресивна била. Лае по коли и мачки само, толку. Не знам како да постапам. Од лајка го има поминато хуманиот третман и не можат пак да ја вратат, ги исконтактирав одма.
    Ако некој сака да вдоми куче, средна големина, контактирајте ме, ќе ви дадам повеќе информации.
     
  6. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Сама си е, не шета толку како претходно со другарчето. Се гали, право љубовче.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Ne znam kako e resen problemot vo drugive stranski zemji,ama bi mozel da se primeni i kaj nas da nema kucinja po ulicite.
    Em ke bidat zgrizeni em narod nema da bide iskasan od nekoi od niv i nema da se plasi
    Samo kaj nas ima kucinja po ulicite.
    Vo Holandija koga bev nema ni kuce ni mace da vidis na ulica..duri mi bese malce cudno:)
     
    На Tanjamm и Adidas888 им се допаѓа ова.
  8. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.736
    Допаѓања:
    10.480
    Пол:
    Женски
    Нема никаде уличнни кучиња во странција... еве во Германија да знаш луѓето какви џукели шетат а кај нас ако не е расно марш надвор , оти ние сме на НИВОУ. |(
     
    На Bubish26, RockinIt, A94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    635
    Пол:
    Машки
    Ситуацијава со кучињава е стварно алармантна нема ден некој да не е некој нападнат или искасан се собираат во глутници, обележуваат територија, пред некој ден ми се испречи на патот шарпланинец среќа беше мирен и ме размина власта очигледно нема ништо да превземе околу прашањево останува работите да ги превземиме во свои раце. Почнувам сериозно да размислувам да набавам воздушен пиштол во случај ако бидам нападнат да има со што да се бранам смачено ми е веќе да не можам да движам слободно навечер :swear::swear::swear:
     
    На elimkd, buba4e89, sweet dreams ** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    381
    Jas sakam da si zemam takvo ultrazvucno aparatce sto gi odbiva kucistava. Kaj nas vo naselba vrie. Pred skolo kaj decava isto. Uzas e. Neznam kolku e delotvorno takvoto aparatce? Imate li iskustvo, preporaka?
     
  11. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    635
    Пол:
    Машки
    Делотворно е на поголема раздачеченост да ги видиш пример на 50 100 метра да го употребиш ќе се разбегаат но во непосредна близина да те затекнат или да налеташ на нив или да те опколат и почнат да те лаат таквото апаратче е ветер во магла
     
    На rikimiki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    635
    Пол:
    Машки
    Јас не сакам да бидам сватен погрешно сакам животни и самиот чувам куче но порано во Југославија имало шинтерска служба што дирек ги успивале кучињата скитници немало стерилизација, чипирање курци палци туку дирек ги таманеле. До неодамна бев строго против убивање на кучиња не е ич хумано но како што одминува времево по улициве се повеќе и повеќе станува страв и трепет да се минува не се трпи више не можи животот на животните да биде поважен од безбедноста и животот на луѓето. Кога веќе не можат да ги згрижат во стационар не би имал ништо против да се оди на порадикална метода, кога се морa се мора пред да има нови немили настани и жртви. Кога државата не превзема ништо самиот народ треба да се организира и да се превземе нешто околу овај проблем.
     
  13. Dorisce

    Dorisce Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Проблемот со кучињата скитници е системски и мора да се најде решение. За да нема убивање на уличните кучиња, најдобро решение би било во секоја општина да има по еден стационар (иако финансиски би бил голем товар на државата и не верувам дека би се нафатиле на вакво нешто). Во град Скопје и поголемите градови каде што има поголем број на кучиња стационарите да бидат на општинско ниво, а во помалите градови може и да се на градско ниво. Истотака, повисоки казни за неодговорни сопственици, напуштени кучиња од сопственици да немаат право повторно да земат куче за чување итн.
    Со петиција и протести ќе треба да се слушне гласот на народот
     
  14. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.753
    Пол:
    Женски
    Нема да биде апсолутно никаков товар, но поважно им е да украдат што е можно повеќе пари од мандат. :puke: Плус нека има опција и за донирање.
     
    На noteforself, jacqueline.s, mimiiiii и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Sielo❤️

    Sielo❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2022
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    2.305
    Главниот проблем е што несакаат да го решат проблемот затоа што за да се реши мора да се дадат пари, а зошто да ги дадат тие пари кога може некој во џеб да ги стави. Е тука е почетокот и крајот на приказната .
    Од друга страна и да искаса некое куче некого, никој нема да земе пушка и да убие некој надлежен, функционер, туку кучето ќе го убие. А нив ги гајле многу..
     
    На Dorisce и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  16. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.874
    Пол:
    Женски
    Па невладините организации цело време се борат за тоа. Знаете колку пари на годишно ниво се плаќаат како оштета на луѓе каснати од кучиња? Дури некаде читав дека некои фамилијарно не знам колку илјади евра зеле од такви тужби. На некои им стана бизнис да пријавуваат касање од куче. Треба стационари, ама треба и дебели казни за оние кои ги фрлаат кучињата. Треба секој кој има миленик да мора да го чипира и стерилизира, доколку не сака да си плаќа такса. Треба казни за оние кои малтретираат кучиња. Треба конечно да се сфати дека кучињата не ни се играчки и непријатели и заслужуваат поинаков третман од малтретирање и убивање.
    Далеку сме ние од тоа...
     
    На Albertos, Amellie13, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    9.582
    Пол:
    Женски
    Делотворно е, затоа што врие од скитници, и јас кога шетам со моето доколку има глутница го користам
     
  18. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Само шинтерска служба е спасот. Вакцинирање, прочистување и потоа да се вдомат.
     
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    На животинче да му дадеш љубов, 10 пати повеќе ќе ти врати. Ако го храниш со омраза, така и ќе врати. За проблемот со кучињава, најдобро би било да се згрижат и да им се пружи љубов. Но, во оваа вукојебина кур не ги боли за луѓе, а не па за животни...
     
    На Ursi и Ahoy им се допаѓа ова.
  20. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    2.355
    Пол:
    Женски
    До кога вака?
    upload_2023-6-26_12-54-30.png