1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблем при уринирање

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Prashalnik, 25 февруари 2017.

  1. Prashalnik

    Prashalnik Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво.

    Имам прашање до вас, машко сум имам 21 имам маааало пецкање при стартот на уринирање. Еве 4-5 дена се дешава тоа и дали е некој проблем. На кој доктор да се обратам ако е нешто поголемо но не сакам на матичниот. Ви благодарам
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Уринокултура да налравиш и на уролог да појдеш
     
  3. Dona5

    Dona5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Zdravo kaj mozam da go najdam Urifar Inko, go barav vo zegin mi rekoa go nemalo vo nieden zegin, vo koja apteka moze da se najde nekoj ako moze da mi pomogne, imam problemi so pocnuvanje na mlaz pri uriniranje, nemam pesok(me gledaa na eho), nemam infekcija(pravev urinokultura), nemam bolki, piev diazepam da se opustam da ne sum anksiozna ne mi pomogna, nesto e povrzano so mocniot meur, i problemite mi zapocnaa odkako slucajno se stiskav cel 1 cas odkako mi pocna cuvstvoto za mokrenje bidejki bev vo avtobus i nemozev da mocam, i od togas mi e pekol, edvaj zapocnuvam da mocam, moram so ladna voda da si go vlaznam stomakot za da pocnam mlaz, ili so bosi noze na plocki da stojam, a osekjam deka mocniot meur mi e poln, no nemozam da go ispraznam, i nekoj ako imal slicno iskustvo ve zamoluvam da pisete care, ili nekoj lek.

    Golema blagodarnost do site sto kje mi pomognat so nekoj sovet ili upatstvo
     
  4. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    Proveri vo eurofarm ili vo betty aptekite
     
  5. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    Ili eventualno po 2 litri uvin caj mesto voda....
     
  6. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Пиј многу чај од брусница.
    Дали ти жежи кога уринираш?
     
  7. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    Da no toa e pesok i samo so uvin se spasiv i so spasmex apcinjata
     
  8. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    За @Dona5 беше наменето прашањето.
     
  9. Dona5

    Dona5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Ne mi najdoa pesok nitu kamen vo bubrezite, me gledase urolog na eho, nemam infekcija(pravev urinokultura),
    Ne, ne osekjam bolka, samo ednostavno poln mocen meur no koga kje sednam na solja ne mozam da se izmocam , ne mozam da pocnam mlaz, mi trebaat 5 minuti da sedam i da se trudam, nekogas i so sila mora da napnam za da izleze mockata.
    Spasmex ne mi se veruva da mi pomogne zosto toa gi opusta muskulite, a jas vekje se napiv 2 pati diazepam i me opusti no ne mi pomogna da se izmokram.

    Blagodaram na sovetite kje probam so uvin caj
     
  10. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Не знам колку ќе ти помогне за стриктно твојот проблем, бидејќи ова е лек за инфекции, а кај тебе најверојатно е нешто поврзано околу нервите кои ги контролираат мускулите сфинктери, ама не штети да пробаш - пиј чај од невен 15 дена, па направи 15 дена пауза, па повторно пиј го 15 дена.
    Екстремно е здрав и ефикасен за разни проблеми со мочниот меур, со тоа што скептик сум дека за твојот проблем би помогнал каков било чај, ама ете, пробај.
     
    На Dona5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dona5

    Dona5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Zaboraviv da spomnam deka navecer stanuvam po nekolku pati po mala nuzda i obicno koga mi e pokoncentirana urinata kako navecer, sum primetila deka uste potesko mi e da se izmokram negoli preku den, ako preku den mi trebaat 5 min. navecer nekogas mi treba i po pola cas.
     
  12. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Zdravo, dali nekoj ima slusnato za Trigonimcistitis?
    Mi praveja cistoskopija i mi kazaa deka iam takvo cudo i ne bilo opasno, megutoa mene ko pravi mn poteskotii. Odam vo Wc ke go ispraznam meurot i pak osekam deka mi se odi (a nemozam da odam), koga se dvizam osekam kako da mi e meurot poln, pritisok nekoj vo nego i sl neprijatni simptomi. Da ne zboruvam za seks, mi se poremetuva i meurot i mockanjeto i se. Dali nekoj imal vakva situacija?
    Bakterii nema vo urina, osven sto imase Koki i gi lecev so antibiotik i vaginaleti, neznam dr sto da ispituvam, doktorkataa vika samo pij mn mn mn voda.
    Sakame i bebence da imame no vo ovaa sostojba tesko... pomos iskustva ve molam :////
     
  13. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mislam deka e promena na kletkite vo besikata ama ne e opasno. Mozebi ima tretman za toa. Pobaraj vtoro mislenje od urolog za ovaa rabota. Imas li bokla vo dolniot del od stomakot?
     
  14. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Da odvreme navreme imam bolki no vo meurot a ne vo stomakot. Cesto osekam deka mi se mokri i toa e veke nepodnoslivo..
     
  15. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Znam kolku e losho cuvstvoto Jas od mala imam osetliva besika i sega cesto me pecka mokracata. Mozebi treba da napravam cistoskopija. Znam deka za cistitis nema nekoj poseben tretman samo zdrava ishrana I izbegnuvanje luta, zacineta i mnogu blaga hrana I pijaloci oti ja draznat beshikata.
     
  16. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Napravi si i ti cistoskopija, ne e niso strasno ni bolno, barem ke si znaes sto se slucuva so meurot. Citav deka za mojata situacija (trigonumzystitis) moze laserski tretman da se odstrani ostetenoto tkivo i da se zameni so novo, pa ke vidam ke se rasprasam poso vaka ne biva
     
    На lovely girl M му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Sto prevzemavte za cesto mokrenje..kade ke pravite cistoskopija
     
  18. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Isti simptomi imam ama imam eserihija ..kade pravevte cistoskopija..sto ve sovetuvaa
     
  19. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Ne pravev cistoskopija vo Mk.. niso ne me sovetuvaa osven da pijam mn voda. Na kraj ispadna deka Kokite so antibiotikot ne se izlecile pa dobiv i vaginaleti pa ke videme sto ke ispadne na kraj